Ismét meghosszabbították a közel egy éve tartó vészhelyzetet Parajdon
Újabb 30 napra meghosszabbította a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt, közel egy éve tartó vészhelyzetet a székelyföldi Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság - közölte csütörtökön a Hargita megyei prefektúra közlése nyomán az Agerpres.
A székelyföldi sóbányában tavaly májusban történt katasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzet az újabb döntés szerint május 8-áig érvényes. Ekkor pontosan egy éve lesz annak, hogy a román hatóságok elrendelték a rendkívüli intézkedés bevezetését, miután a Korond-patak vize elkezdett betörni a román állami tulajdonban lévő sóbányába.
A székelyföldi sóbányát 2025. május 6-án zárták be vízszivárgás miatt, melyet a megelőző napok heves esőzései okoztak, a tűzoltók nagy kapacitású szivattyúval próbálták kiszivattyúzni a vizet a bányából. A parajdi vészhelyzeti bizottság a Hargita megyei településen május 8-án hirdetett vészhelyzetet, amelyet azóta havonta meghosszabbítottak. Pár hétre rá, 2025. május 27-én már ömlött a víz a sóbányába, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak, és megsérült a medrét védő geofólia. Két napra rá fel kellett adni a föld alatti védekezést, a betörő víz pár nap alatt teljesen elöntötte a regionális turizmus motorjának számító székelyföldi létesítményt, még annak legújabb részlegét, a Telegdy-bányát sem sikerült megmenteni.