Ismeri az Anna-bál történetét?
Július 26-án, szombaton 200. alkalommal rendezik meg a balatonfüredi Anna-bált, amely idén bicentenáriumát ünnepli. Az eseményre minden eddiginél több, 760 bálozót várnak.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére. Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es forradalom és szabadságharc aradi vértanúja lett.
Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.
Anna-bálokat nemcsak Füreden rendeztek, hanem más fürdőhelyeken is, de kétségtelen, hogy az Anna-naphoz közel eső szombaton megtartott balatonfüredi táncvigalmak voltak a leghíresebbek. A 19. században a füredi bálokat kedvelték igazán az arisztokraták, a résztvevők nemzeti öntudata az öltözködésben, a zsinóros dolmányokban, gyöngyös pártákban is kifejezésre jutott. 1861-ben választottak először bálkirálynőt, akit 1862 óta aranyalmával jutalmaznak. Az egykoron neves személyiségeket - Blaha Lujzát, Jókai Mórt, Kossuth Lajost, Széchenyi Istvánt, Vörösmarty Mihályt, Wesselényi Miklóst - is vonzó mulatságok fénye a két világháború között kissé megkopott, számos balatoni településen (Balatonalmádi, Balatonföldvár, Csopak, Tihany, Siófok, Zamárdi) tartottak Anna-bált a füredi mintájára, de Füreden nem.
A balatonfüredi rendezvény reneszánsza 1954-ben kezdődött, a színhely ekkor a Balaton-étterem volt.
A bálokat ezt követően már minden évben megtartották, és az elődök iránti tiszteletből úgy számozzák őket, mintha sohasem szüneteltek volna. 1957 óta a felújított egykori Kúrszalon, a mai Anna Grand Hotel ad otthont a bálnak, és azóta választják meg minden évben az Anna-bál szépét is.
A bál előtti pénteken rendezik meg a hagyományos balatoni szívhalászatot.
A legenda szerint az lesz a lányok jövendőbelije - vagy legalábbis báli kísérője -, akinek a neve a Balatonból általuk kihalászott, fából faragott szíven áll. A szokást Krúdy Gyula Balatoni szívhalászat című novellája nyomán keltik életre. A báli menet szombaton a Vaszary-villa kertjéből indul, ahol a bálon részt vevő hölgyek nyakába akasztják a sorszámozott porcelánszíveket, amelyeket a bál főtámogatója, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. készít. Idén a porcelánszívek színét a balatoni kagylók ihlették, ezért gyöngyházas fényű, babakék színű szívek kerülnek majd a hölgyek nyakába. A bál nyitótánca hagyományosan a díszpalotás, amelyet a Magyar Állami Operaház balettművészei mutatnak be az Anna Grand Hotel díszkertjében. 1962 óta felcsendülnek az Anna-báli keringő - Huszka Jenő utolsó szerzeménye - dallamai is.
A hölgyek közül a báli közönség szavazza meg a tizenöt legszebbet, közülük pedig szakmai zsűri választja ki az Anna-bál szépét és két udvarhölgyét, akiket éjfélkor mutatnak be.
A bálkirálynő jutalma az Erisz-alma mellett egy Viktória-mintás herendi váza, két udvarhölgyéé pedig egy-egy herendi váza Rothschild- és Apponyi-díszítéssel. A 200. bálra a serlegekből egy egyedi verzió is készült. A bálon a Muzsikáló Magyarország program részeként negyvenfős cigányzenekar lép fel, majd másnap kétszáz cigányzenész öt színpadon játszik a Tagore sétányon. Újdonság lesz, hogy a sétányon lévő Kisfaludy Színpadon óriás kivetítőn élőben lehet majd látni az Anna-bál ünnepélyes megnyitóját, illetve éjfélkor a báli szépek megválasztását. A bál napján hagyományosan az előző évi bálkirálynő hajt végig hintón a városon, a bált követő vasárnap délelőtt pedig az Anna-bál legszebb hölgye és kísérői díszes hintón, lovas huszárok kíséretében indulnak sétakocsikázásra.
Az Anna-bál kísérő programjaként július 21-27. között rendezik meg a nagyközönség számára az Anna-fesztivált, amelyen bemutatják az Anna-bál kétszáz éves történetét feldolgozó könyvet.
A fesztivál programjai között szerepel többek között operagála a Magyar Állami Operaház énekkarának közreműködésével, a bicentenárium évében a gála második napján csak magyar zeneszerzők műveit adják elő, Erkel Ferenc és Kodály Zoltán darabjaiból lesz hallható válogatás.
Visszatérő esemény lesz az elsőbálozó lányok részére adott vonószenekaros esti koncert, a szerenádok éjszakája és a Hagyományok Házával közösen rendezett prímások gálája. Az Anna-bálra a város idén is meghívta a 18 éves balatonfüredi lányokat, és ezúttal minden korábbinál több, 33 helyi elsőbálozó vesz majd részt az eseményen.