2023. április 13., 13:21
Frissítve: 2023. ápr. 13. 22:32

Három magyarországi banki képviselő ellen vezet be szankciókat az Egyesült Államok

Amint arról korábban tájékoztattunk, az amerikai kormány új intézkedéseket tervez a magyar kormány megbüntetésére, amiért az kiállt Trump mellett, például úgy, hogy szankciót vetnek ki befolyásos személyekre.

David Pressman
David Pressman budapesti amerikai nagykövet
Fotó: David Pressman/Twitter

Az első három személy már meg is van, akikre a szóban forgó szankciók vonatkoznak. Szerda késő délután ugyanis David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete bejelentette, hogy a Nemzetközi Beruházási Bank (MIB) és annak három vezető tagja, köztük egy magyar állampolgár ellen vezetnek be szankciókat. Az ATV televízió tegnap esti híre szerint

a MIB bankon kívül az igazgatótanács elnöke, Nyikolaj Koszov, az igazgatóság magyar alelnöke, Lászlóczki Imre, Magyarország volt azerbajdzsáni nagykövete és orosz elnökhelyettese, az igazgatótanács tagja, Georgij Potapov szerepel a szankciós listán.

Pressman sajtótájékoztatója előtt maga az amerikai pénzügyminisztérium jelentette be, hogy a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank szankcionált intézmény lett, írja a portfolio.hu portál.

A Kreml által finanszírozott platform magyarországi jelenléte veszélyt jelent az európai országokra és szövetségeseikre”

– mondta Pressman a sajtótájékoztatón hozzátéve, Washington már 2019-ben kifejezte aggodalmát a bank működésével kapcsolatban, amikor a központját Moszkvából Budapestre helyezte át, de Budapest figyelmen kívül hagyta ezeket az aggodalmakat.

A magyar portál szerint a pénzintézetet már többször bírálták, hogy titkosszolgálati fedőintézmény lehet,

a magyar kormány a dolgozóknak különleges jogokat biztosított, ami csak erősítette ezt a gyanút, ráadásul Koszov szülei között volt is egykori szovjet titkosszolga. „A Nemzetközi Beruházási Bank az orosz-ukrán háború után nehéz helyzetbe került. A legtöbb részvényes ország - például Románia és Csehország - kiléptek belőle, de a magyar kormány kitartott a tagság mellett” – írja a portfolio.hu, amelynek tájékoztatása szerint

a Nemzetközi Beruházási Bank legnagyobb részvényese Oroszország, 45,44 százalékkal, a második pedig Magyarország, 25,27 százalékkal.

Az amerikai-magyar viszony már eddig is nagyon feszült volt, s az újabb fejlemények bizonyára nem járulnak hozzá ennek az enyhítéséhez.

 

Magyarország kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból

Magyarország kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB, angolul: International Investment Bank - IIB), és visszahívja a pénzintézettől a kormányzati delegáltakat - értesült a Világgazdaság.

Az internetes gazdasági portál csütörtöki cikkében azt írja: a kormány szerdán úgy döntött, hogy a bankban való részvétel értelmetlenné vált, miután az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a budapesti székhelyű pénzintézetet és annak három vezetőjét, köztük Laszlóczki Imrét, a bank magyar alelnökét.

A lap emlékeztet: David Pressman budapesti amerikai nagykövet szerdán rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy az Egyesült Államok sokszor kérte Magyarországot és a többi NATO-tagot, hogy vegyék komolyan Oroszország és azon orosz intézmények jelenlétét, amelyek nincsenek tekintettel a jogállamiságra. Közlése szerint az USA nem ért egyet azzal, hogy "Magyarország vendégül látja" a pénzintézetet, amelynek vezető tisztviselői diplomatakiváltságokkal rendelkeznek.

Az 1970-ben alapított NBB nemzetközi pénzintézet fő tevékenységi köre a kis- és középvállalkozások támogatása a bank tagországaiban, valamint a társadalmilag jelentős infrastrukturális projektek finanszírozásában való részvétel - ismertetik a cikkben.

Magyarország 2014 októberében írt alá egyetértési nyilatkozatot tagságának megújításáról, majd öt évvel később a fejlesztési bank székhelyét Moszkvából Budapestre helyezte át.

Az akkori tájékoztatás szerint új alapokra helyezett bank céljai, működési stratégiája és hitelezési mechanizmusa egybevágott a magyar nemzetgazdaság fejlesztésére kidolgozott elképzelésekkel, és illeszkedett a keleti nyitás politikájához. Az NBB Kelet-Közép Európában elvitathatatlanul fontos szerepet játszott, ezért volt tagja Magyarország is.

Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója után Szlovákia, Csehország, és Románia is kilépett a pénzintézetből és Bulgária is jelezte, hogy nyártól megszünteti tagságát.

A háború kitörése óta, az arra válaszul adott nyugati szankciók miatt az NBB-t a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti, arról lehetett hallani, hogy legkésőbb 2023 májusában kénytelen lesz átstrukturálni a kötvényeit. Így pedig nem volt értelme fenntartani a magyar jelenlétet - áll a Világgazdaság cikkében.

A Nemzetközi Beruházási Bank legnagyobb tulajdonosa jelenleg Oroszország 45,44 százalékkal, majd Magyarország következik 25,27 százalékkal. Kuba részesedése 2,83 százalék, Mongóliáé 1,8 százalék, Vietnamé pedig 1,26 százalék.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.