2023. március 12., 15:45

„Esterházy János megérdemli, hogy Közép-Európa védőszentje legyen” – az Országházban emlékeztek a felvidéki politikusra

A Rákóczi Szövetség március 12-én, vasárnap 10 órától emlékezett meg az Országház felsőházi termében Esterházy János mártírsorsú felvidéki politikusról. Az eseményen átadták az Esterházy-díjat is, amelyet idén Majnek Antal nyugalmazott munkácsi római katolikus püspök kapott meg.

Esterházy-díj – Rákóczi Szövetség
Majnek Antal átveszi a díjat Csáky Csongortól
Fotó: Rákóczi Szövetség facebook oldala

A Rákóczi Szövetség 1991 óta minden év márciusában megemlékezik Esterházy János életművéről, továbbá Esterházy-díjat adományoz olyan személyeknek vagy intézményeknek, akik és amelyek az ő szellemében a magyar közösségek szolgálatában kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki, illetve a mártírsorsú politikus szellemi örökségének megőrzéséért – a kereszténységért, az összmagyarságért és Közép-Európa népeiért – kimagasló tevékenységet fejtettek ki.

Sorsközösségben a velünk élő népekkel

Az emlékülés kezdetén a résztvevők közösen, felállva énekelték el nemzeti imádságunkat, majd elsőként Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mondott ünnepi beszédet. A nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős tárca nélküli miniszter úgy fogalmazott, Esterházy János személyében szimbolizálja és bizonyítja azt, hogy a kereszténység és a magyarság nem egymással szembenálló, hanem egymásra mutató valóság.

Minden nemzet Istennek egy gondolata, olyan sajátos értékgazdagság, amit csak és kizárólag az adott nemzet adhat az egyetemes emberiségnek. Éppen ezért minden nemzet alapvető küldetése, hogy a saját értékeit megőrizze, kimunkálja és felmutassa”

– fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt szerint az, hogy a magyarság megmaradhatott, míg az államalapításkori keleti népek nagy része eltűnt, is bizonyítja, hogy a kereszténység és az egyetemes egyház nem szüntették meg a nemzeti létet. Épp ellenkezőleg: lehetővé tették annak megőrzését, kibontakozását és felvirágoztatását.

Esterházy-díj- Rákóczi Szövetség
Semjén Zsolt mondott ünnepi beszédet
Fotó:  Rákóczi Szövetség facebook oldala

„A kereszténység a nemzeti lét vonatkozásában mindig tudta, hogy két tévedést kell elkerülni. A mi korunkban ezek úgy nevesíthetők, mint az internacionalizmus vagy kozmopolitizmus, amelyek nem tekintik értéknek a nemzeti létet. A másik ilyen tévedés a sovinizmus, amely egy nemzet életjoga alapján kétségbe vonja más nemzeteknek a létezéshez való jogát” – mondta a miniszterelnök helyettes, hozzátéve, hogy Esterházy János is e szellemben, a magyarság megmaradásért és a sovinizmus ellen küzdött. S végső soron ezért volt hiteles a felvidéki politikus magyarsága, mert mindig sorsközösségben gondolkodott a velünk élő népek tekintetében.

A horogkereszt árnyékában volt bátorsága azt mondani, hogy mi csak egy keresztet ismerünk: az Úr Jézus keresztjét. Esterházy János azért sem tévesztett irányt, s tudott utat mutatni az embertelenség korában, mert tekintetét a Golgota keresztjére és a betlehemi csillagra függesztette. És ez a csillag az, amely itt és most nekünk, a magyarságnak, Közép-Európának és az egész emberiségnek is utat mutat”

– zárta mondandóját Semjén Zsolt.

Kárpátalja szolgálatában

Az Esterházy-díjat 2023-ban Majnek Antal nyugalmazott munkácsi római katolikus püspök részére adományozták, a kárpátaljai magyarokért és minden Kárpátalján élő emberért végzett szolgálata elismeréseként. A díjazottat elsőként Berhidai Piusz, a Ferences Rend tartományfőnöke méltatta, aki beszéde elején kiemelte: magyar mivolta mellett három vonás jut az eszébe, amikor Antal atya munkásságára tekint.

Valóban katolikus módon szolgálni a ránk bízottakat, azaz mindenkinek minden lenni. A Jóisten szeretetét, örömét, békéjét tapasztalhatóvá és elérhetővé tenni minden ember számára, nemzeti, nyelvi, vallási és felekezeti hovatartozástól függetlenül.

Mindezt ferencesként, még püspökként is kisebb testvérnek maradva, testvérként a testvérek közt, kisebbként a kisebbek közt, a szegények között forgolódva. Végül mindig szem előtt tartva a vértanú példáját, vagyis vállalva az áldozatokat, a kereszt hordozását, amely egyedül képes hiteles tanúvá formálni” – mondta Piusz atya, aki röviden ismertette is a díjazott életpályáját.

Antal atya 1951. november 18-án született Budapesten. Iskoláit Pilisszentlászlón és Szentendrén végezte, majd a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett villamosmérnöki diplomát. Ezt követően a Mechanikai Mérőműszerek Gyárában dolgozott. 1977-ben lépett be a ferences rend Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett magyarországi provinciájába, majd Esztergomban és Budapesten, a Ferences Hittudományi Főiskolán folytatott teológiai tanulmányokat.

1982-ben szentelték pappá, 1989 nyarán pedig két társával együtt missziós tevékenységbe kezdett Kárpátalján. A nagyszőlősi ferences misszió vezetője lett, Huszt plébánosaként pedig a Huszti és Técsői járásban végzett lelkipásztori szolgálatot.

Esterházy-díj – Rákóczi Szövetség
Fotó:  Rákóczi Szövetség facebook oldala
Az Úr az én erősségem

II. János Pál pápa 1995 decemberében nevezte ki febianai címzetes püspökké és az 1993-ban megalapított Kárpátaljai apostoli kormányzóság segédpüspökévé. Püspökké 1996. január 6-án, Rómában szentelték, jelmondata pedig a „Dominus fortitudo mea” lett, amely magyarul annyit tesz: „Az Úr az én erősségem”.

Az apostoli kormányzóságot II. János Pál pápa 2002-ben emelte egyházmegyei rangra, megalapítva ezzel a Munkácsi római katolikus egyházmegyét, amelynek első megyéspüspökévé Majnek Antalt nevezte ki, aki egészen 2022. január 28-ig töltötte be a tisztséget – ekkor fogadta el ugyanis Ferenc pápa az egyházmegye kormányzásáról való lemondását.

Piusz atya beszédét követően a díjazottat Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár méltatta, aki kiemelte:

Majnek Antal 34 éves kárpátaljai szolgálatából 26 évet szolgált alázatosan, hűséggel, állhatatosan Kárpátalja püspökeként. Híveitől azonban ezután sem távolodott el. Ő Kárpátalján akart maradni, ezért bátran költözött egy használaton kívüli épületbe.”

Antal atya egy korábbi interjújában úgy fogalmazott, hogy bár visszamehetne ferencesnek, egyelőre még nem gondolkodik a lehetőségen, mert akkor elhelyezhetnék Kárpátaljáról. Ő pedig maradni szeretne, hiszen püspökből van elég, de papokból, különösen a magyarokból, nagyon nagy a hiány.

Az aktív szolgálatot tehát nem hagyta abba: nyugalmazott püspökként elvállalta öt egyházközség lelkipásztori ellátását, valamint részt vett a karitatív szociális segítségnyújtásban, adományok szervezésében és a rászorulókhoz való eljuttatásban.

Esterházy-díj – Rákóczi Szövetség
Potápi Árpád János is beszédet mondott
Fotó:  Rákóczi Szövetség facebook oldala
A kárpátaljaiak nemzetiségtől függetlenül szerencsésnek és áldottnak érezhetik magukat, hogy egy ilyen embert kaptak a gondviselőtől. A mai tébolyult világunkban nagy szükségünk van olyan páratlan és példaértékű papi életutakra, amilyen Antal atyáé. Az Úr az én erősségem, olvashatjuk püspöki jelmondatában, Isten kegyelmén keresztül pedig Antal atya lett a kárpátaljai magyar közösség támasza és erőssége. Nem tudnék méltóbb embert, aki érdemesebb lenne ma az Esterházy-díjra”

– mondta Potápi Árpád János.

A díjat Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke és Martényi Árpád, az Esterházy János Emlékbizottság elnöke adták át Majnek Antal atyának, aki az elismerés átvételét követően úgy fogalmazott: a díjat a közösség, s mindazok nevében fogadta el, akik 34 éve bármilyen módon is segítik és segítették az ő munkáját – hiszen az elért eredmények nem csak az ő érdemei.

Esterházy más szemmel

Az emlékünnepségen részt vett Arkadiusz Adamczyk lengyelországi egyetemi tanár is, akinek a nemrég magyar nyelven megjelent „Tiszteljük egymás nemzeti meggyőződését…” Esterházy János gróf életpályája című könyvét Pelyach István történész ismertette röviden. A történész kiemelte, hogy Adamczyk professzor munkája azért is különleges, mert nem mint magyar történész írta, így képes volt más szemüvegen keresztül vizsgálni a mártírsorsú felvidéki politikus életét és munkásságát.

Esterházy-díj – Rákóczi Szövetség
Felvidékiek csoportja a díjátadón
Fotó:  Berényi József facebook oldala

„Röviden összefoglalva a monográfia azért fontos és azért érdekes, mert többek közt arra keresi a választ, hogy miért kellett olyan sokat várni Esterházy János történelmi megítélésének változására, s miért nem lehetett hosszú ideig egyfajta példakép a magyarság és a közép-európai nemzetek számára” – fogalmazott Pelyach István, hozzátéve, hogy Esterházy tevékenysége során számos kihívással nézett szembe: Trianon tragédiájával, a felvidéki magyarság széttagoltáságával, illetve a csehszlovákiai majd a szlovák politika valóban méltatlan magyarsággal szemben folytatott politikájával.

Ezt követően Adamczyk professzor beszélt Esterházy Jánosról és arról, milyen hatással voltak a politikusra lengyel gyökerei. „Esterházyról nemcsak mint magyarról, hanem félig mint lengyelről is beszélhetünk, hiszen anyai ágon a lengyel történelemben jelentős Tarnowsky családba tartozott” – emelte ki a professzor, akinek szavait Molnár Imre történész tolmácsolta.

Esterházy-díj – Rákóczi Szövetség
Martényi Árpád, Potápi Árpád János, Majnek Antal, Erdő Péter bíboros, Semjén Zsolt és Csáky Csongor
Fotó:  Rákóczi Szövetség facebook oldala

Arkadiusz Adamczyk szerint Esterházy életének alakulásában kulcsfontosságú volt édesanyja, Elżbieta Tarnowska áldozatossága és odaadó lengyelsége. A 7 év házasság után megözvegyülő nőt és 3 gyermekét az édesapa hazahívta Lengyelországba, ám Elżbieta Tarnowska a maradást választotta – hűséges maradt a magyar földhöz, mert hallotta férje fiához intézett utolsó szavait: „Legyél mindig jó magyar.”

Viszont ő volt az, aki jó kereszténnyé nevelte fiát. Ő tanította meg imádkozni, s hinni a legnehezebb időszakokban is”

– mondta a professzor, hozzátéve, hogy bizonyítékok vannak arra, hogy a gróf úgy imádkozott lengyelül, ahogy magyarul is.

Beszédének végén pedig hangsúlyozta: hiszi, hogy Esterházy János, aki lengyel édesanyától és magyar édesapától született, s akinek az állampolgársága csehszlovák, majd szlovák volt, amelyről sosem mondott le, megérdemli azt, hogy Közép-Európa védőszentje legyen.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.