2022. december 21., 10:00
Frissítve: 2022. dec. 21. 15:25

"A rendszerváltás óta valószínűleg ez volt Magyarország legnehezebb éve!" -  Évértékelőt tart Orbán Viktor

Különleges kormányinfóra kerül sor szerdán délelőtt Budapesten. Orbán Viktor magyar kormányfő tart nemzetközi sajtótájékoztatót a Karmelita kolostorban. 

mti
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
Évértékelő gondolatok:

A kétórásra szabott kormányinfó Orbán Viktor évértékelő gondolataival vette kezdetét. 

A rendszerváltás óta valószínűleg ez volt Magyarország legnehezebb éve. 

A nehéz években nyújtott teljesítményt lehet igazán értékelni, de Magyarország az elmúlt harminc év legnehezebb évében is rendkívüli teljesítményt nyújtott - kezdte a miniszterelnök. Az eredményekről szólva Orbán kiemelte az áprilisi választási eredményt ("3 millió szavazó versus 3 milliárd forintnyi dollár és az előbbiek győztek"), ahol újra stabil, cselekvőképes kormányzata lett Magyarországnak.

Ma már hungarikumnak számít, hogy Magyarországon a rendszerváltás óta egyszer sem került sor előrehozott választásokra

- hívta fel a figyelmet a kormányfő.

A második nagy eredmény, hogy Magyarországnak sikerült kimaradnia a háborúból.

Ennek a háborúnak eddig csak vesztesei vannak. Vesztese Ukrajna, Oroszország és az európai gazdaság is. 

Orbán szerint Európa belesodródott a háborúba.

Aki fegyvert szállít, benne van bokáig, aki katonákat képez ki a hadviselő félnek, az térdig benne van, aki operatívan segít, az kötésig áll benne, az Európai Unió pedig már szügyig merült. Most reménykedhetünk, hogy nyakig nem kerül bele az EU.

A kormányfő kihangsúlyozta, ezzel együtt Magyarország, ahogy eddig is, kész humanitárius segítséget nyújtani az ukrajnai menekülteknek.

Álltuk a sarat a migrációval szemben, ez a harmadik nagy teljesítményünk - fogalmazott a miniszterelnök, holott Magyarországnak a délről érkező migrációs nyomásra és az ukrajnai menekülthullámra egyszerre kellett megoldást találnia. A megemelt energiaárak finanszírozása a kormány következő nagy teljesítménye - hangsúlyozta Orbán. Ugyanazért a mennyiségű energiáért idén tízmilliárd euróval(!) többet kellett fizetni, mint tavaly. Erre 2023-ban is képes lesz az ország. A munkaalapú gazdaság megőrzése szintén óriási kihívás volt, ennek ellenére 30 éves csúcson van a magyar foglalkoztatottság, csökkent a költségvetési hiány is, választási évben ez különleges teljesítmény - emelte ki a miniszterelnök. Hatodik nagy teljesítményként Orbán az EU-val zajló tárgyalásokat emelte ki.

Le kellett küzdenünk a liberális világ hungarofóbiáját, de sikerült megállapodnunk az Európai Unióval. A következő egy-két napban ezeket fizikai valójukban is aláírjuk.
Mi várható jövőre?

Két fontos cél. Kimaradni a háborúból és kimaradni az európai recesszióból.

- összegezte a magyar miniszterelnök.

Jövő decemberre egyszámjegyűre tervezzük csökkenteni az inflációt és a gyermeket vállaló nők számára 25 helyett 30 éves korukig biztosítjuk majd a jövedelemadó alóli mentességet - vázolta a kormány terveit Orbán Viktor.

Az érdekesebb újságírói kérdések:

Lehet-e béke Ukrajnában, ha Oroszország ukrán területeket birtokol?

Első lépés a tűszünet. Aztán legalább kísérletet tegyünk a tárgyalásokra - reagált Orbán. Hogy mi a tárgyalások eredménye, az majd kiderül a tárgyalásokon, ne az elején döntsük el, mi legyen az eredmény, akkor sosem lesz tűzszünet és sosem lesz tárgyalás. 

Nem vitatjuk el Ukrajna jogát, hogy megvédhesse magát.

EP korrupciós botrány (MTVA):

Miután Magyarország is az EU tagja, nem tekinthetünk kívülállóként a botrányra - hangsúlyozta a kormányfő.

Ugyan vannak vitáink az EU-s intézményekkel, de az, hogy ezek elveszítik szavahihetőségüket (...), ez rombolja annak a közösségnek az erejét, amelyhez mi is tartozunk. 

A miniszterelnök szerint mindez alátámasztja a magyar kormány politikai álláspontját, 

a mocsarat le kell csapolni!

"Az EP tekintélyét nem rombolta a botrány, az eleve nullán volt, mínuszba nem tud menni!"

- jelentette ki egy másik, hasonló kérdésre reagálva Orbán.

Migrációs nyomás délről és a határkerítés szellőssége (FAZ):

A kerítés nem tökéletes, de ha összevetjük a beszivárgás jelenségét, azzal a képpel, amelyet 2015 óta őrzünk, amikor százezrek masíroztak be Magyarországra, akkor a különbség nyilvánvaló!

Ma 2500 embercsempészt őriznek a magyar börtönök, a kerítés nem lett okafogyott. A magyar kormány határozott lépéseket tett a migrációs nyomás enyhítésére. Felállt egy speciálisan képzett határvadász alakulat (1), a horvátok schengeni csatlakozásával a szerb-magyar határra vezényelhetnek át magyar határőröket (2), egy osztrák-szerb-magyar együttműködés most lehetővé teszi, hogy a szerb-észak-macedón határra tolják ki a határvédelem első vonalát (3).

Magyarország, Ukrajna anyagi támogatása és az Európai Unió (Financial Times):

A független, szuverén Ukrajna létezése magyar létérdek is, ezzel együtt nem érdekünk az sem, hogy az orosz és európai gazdasági együttműködést véglegesen megszüntessék. Az emberiesség parancsa megköveteli, hogy segítsünk Ukrajnának - jelentette ki Orbán. 

Alkotmányos aggályok mellett fel kell tennünk a kérdést, hol lesz a vége annak, hogy elfogadjuk a csomagalapú döntéshozatalt 

- fogalmazott a kormányfő. 

Ezzel együtt Magyarország elfogadta, amit korábban ellenzett - ismerte el Orbán, de továbbra is rossz megoldásnak tartják a közösen felvett EU-s hitelt. A magyar javaslat nem erről szólt, Budapest szerint a tagállamoknak saját költségvetésből kellett volna finanszíroznia Ukrajnát, nem közös hitelből. Ez utóbbi rossz megoldás, hiszen ha egy-egy állam fizetésképtelenné válik, a többinek kell beugrania helyette.

Az EU szerencsére elvetette ezt az eredeti tervet, egy köztes megoldást talált, amely a már elfogadott EU-s költségvetésen alapul, abból finanszírozza az ukránoknak nyújtandó segítséget. 

Előfordulhat így, hogy az adott költségvetési időszakban megmaradó, a tagállamoknak járó pénzeket, nem azok jogos tulajdonosának, azaz a tagállamoknak küldik el, hanem másokhoz, például Ukrajnába. 

Már most lehet tudni, a 18 milliárd eurónyi hitel nem lesz elég, jövőre jöhet újra ugyanez a vita - emelte ki Orbán.

Lengyel-magyar viszony (FT):

A sorsközösség továbbra is létezik, bár a háborúval kapcsolatban akadnak eltérő álláspontok. A legfontosabb stratégiai kérdésekben a háborúval kapcsolatban azért egyetértés van (Ukrajna létezésének joga, Oroszország háború utáni sorsa) - hangsúlyozta a miniszterelnök. A nézeteltérés lényege abban áll, vélte Orbán, hogy Ukrajna Európáért is harcolna az oroszokkal. E véleménykülönbség gyökere elsősorban a két ország fölrajzi adottságainak és történelmének különbségében keresendő.

Tanársztrájk (ATV):

Magyarországon a tiltakozásnak megvannak a törvényes formái, számos európai országban messze nincs ekkora mozgástere a tiltakozásnak. Orbán ezért arra kérte a tanárokat, 

válasszák a tiltakozás törvényes formáit, máskülönben az állam nem tehet mást, minthogy betartatja a törvényeket. Nincs más lehetőség!

A béreket ezzel együtt mindenképpen emelni kell, ebben a tekintetben a pedagógusok oldalán állok!

- jelentette ki a kormányfő, hozzátéve

a pedagógusok kezdő bére valóban szinte elviselhetetlenül alacsony.

Ha lesz EU-s megállapodás, három éven belül jelentősen emelkedhet a pedagógusok bére - zárta le a kérdést a miniszterelnök.

Miért került Pintér Sándorhoz az oktatásügy? (Index)

A miniszternek a vezetéshez kell értenie, a szakmai dolgokban segítenek a szakemberek, ez a dolguk. Ez a rendszer működik.

Készül jövőre Kijevbe? (Index)

Nem.

Kordonbontás 2007-ben, pedagógusok polgári engedetlensége 2022-ben. Mi a különbség? (444)

A kordonbontás idején nem az volt a követelés, hogy emeljék meg a fizetést. Akkor nyilvánvaló jogsértés történt. Itt most nem erről van szó. 

- reagált Orbán. A két helyzet között nincs hasonlóság - hangsúlyozta.

Mitől olyan magas az infláció Magyarországon? Az ársapka miatt? (444)

Matolcsy György erre világos választ adott - jegyezte meg Orbán. "Bármilyen árszabályozást vezettünk be az elmúlt harminc évben, a bankárok mindig tiltakoztak. Ősi dolog ez. Az árszabályozás nem a bankároknak fontos, hanem az egyszerű embereknek." - jegyezte meg Orbán.

Miért hangsúlyos a fehér bőrszín a Fidesz retorikájában? (444)

Nekem nem hangsúlyos. Éljen Loic Nego!

- zárta rövidre a témát Orbán. Korábbi tusványosi megjegyzésével kapcsolatban, mely szerint Magyarországot szeretnék megőrizni egy kultúrájú országnak, Orbán azt mondta, elutasítja azt a megközelítést, mely szerint a kevert kultúra önmagában egészségesebb lenne az egyneműnél.

Milyen akadályok állnak a paksi bővítés előtt? (Mandiner)

Paks II-nél kulcsfontosságú, hogy a szankcióktól megvédjük a nukleáris ipart.

A magyar gázfogyasztás akkor lesz érdemben csökkenthető, ha sikerül a Paks II-beruházás - hangsúlyozta Orbán.

Magyarország továbbra is hajlandó lenne helyszínt biztosítani az orosz-ukrán tárgyalásokhoz? (Mandiner)

Nem a helyhiány a gond, ha nincs rá szándék. (...) Oroszországnak és az Egyesült Államoknak kellene tárgyalóasztalhoz ülnie.

Visszamenne a Fidesz az Európai Néppártba?

Ha az a kérdés, az EPP elnyerheti-e a Fidesz-kezét, a válaszom az, hogy nem. Mi már máshol vagyunk!

A magyar kormány megvárja a lengyel választás eredményét, de dolgozik azon, hogy egy új pártcsaládban megtalálja a helyét.

Magyarország európai izolációja? (BBC)

Tegyünk különbséget elszigeteltség és nézeteltérés között - a kettő nem ugyanaz, hangsúlyozta Orbán. Magyarország az európai közösség szerves része, nem szigetelődhet el, de a blokkosodást muszáj elkerülnünk. Magyarország az elmúlt ezer évben mindig veszített a blokkosodáson.

Ha van Kelet-Nyugat együttműködés, mi vagyunk a világ közepe. Ha nincs, mi vagyunk a Nyugat perifériája.

- jelentette ki Orbán.

Miért nem ad pénzt Magyarországnak az Európai Bizottság? (RTL)

Nincs ez az élet minden területén így, de a kormány ebben a tekintetben mindent jól csinált - reagált Orbán Viktor.

Meddig tervezi az aktív politizálást? (Telex)

Másik matematikát használok. Tizenhat évig voltam ellenzékben. (...) Jövőre tizenhét éve leszek miniszterelnök, nem az az idő, amikor visszavonuljak. A karrierem szaldója még csak plusz egy, kivárnám a tizenhatot. 

Lát olyanokat a Fideszben, aki alkalmas lenne az utódjának? (Telex)

Csak ilyeneket látok - jegyezte meg Orbán.

Hitelfelvétel (Telex)

Szükség lesz rá, a megemelkedett energiaárak költségeit valahonnan be kell szerezni - mondta Orbán, ez a pénzügyminiszter dolga - jegyezte meg. Orbán az IMF-fel való tárgyalás lehetőségét elutasította, mondván, az Magyarországon szuverenitási kérdés. 

Milyen állapotban van a magyar közoktatás? (24.hu)

Nem saját ítéletet kell hozni, azokra kell hallgatni, akik érintettek az ügyben. Ezt a szülők, a diákok és a tanárok tudják pontosan - szögezte le Orbán. Az újságíró ismételt kérdéseire végül Orbán annyit mondott, a magyar fiatalok fizikai és lelki egészsége a magyar oktatás két legfontosabb kérdése. 

Kilépne-e Magyarország az Európai Unióból? (dpa)

Hozzászoktunk a hungarofóbiához, nincs ezzel semmi gond! 

- reagált Orbán arra a felvetésre, a sok "támadás és megaláztatás" miatt Magyarország elhagyná az EU-t.

Új ukrán kisebbségi törvény

2015 óta több mint száz iskolát diszkriminál az ukrán állam. Nem most van itt az ideje a vitáknak, de ettől a tény még tény marad. Amíg ez a kérdés nincs rendezve, nem segítjük elő Ukrajna európai integrációját. A most általuk elfogadott törvény sem old meg semmit - hangsúlyozta Orbán.

Kampányolnak a szankciók ellen, közben megszavazzák. Miért? (Euronews)

Ha rajtunk múlna nem lenne szankciós politika - emelte ki Orbán. Magyarország egyetlen csomagot sem támogat és a jövőben sem fog, de

Budapest nem teheti meg, hogy mindent megvétóz, máskülönben szétveri az EU egységét. Ez nem áll szándékában a magyar kormánynak.

Kit támogat a magyar kormány a republikánus előválasztáson? Donald Trumpot vagy Ron DeSantist? (Blikk)

"Szerencsére" Magyarországnak semmiféle beleszólása nincs ebbe a kérdésbe, de a magyar egy hűséges fajta, hű a barátaihoz - jegyezte meg Orbán.

Miért nem segít Magyarország az ukrán katonák kiképzésében? (horvát köztévé)

A magyar álláspont az, ez nem a mi háborúnk. Mindenkit arra sürgetünk, hogy kezdeményezzen béketárgyalásokat. - jelentette ki Orbán.

Nagy-Magyarországos sál (horvát köztévé)

"Ezeregyszázéves országról beszélünk, abban a sálban nem volt semmi különös" - reagált Orbán. Történelmi szimbólumok vesznek minket körül. Mindig világos különbséget tartok aközött, amit Önök Nagy-Magyarországnak hívnak és amit én, történelmi Magyarországnak hívok. 

Ez a nemzeti egységünk megjelenítésének szimbóluma. A történelmi jelképek normális részei életünknek!

Ha provokálni akarnék másokat, találnék rá jobb módot is - zárta Orbán.

Korábban írtuk:

A miniszterelnök legutóbb idén áprilisban, a Fidesz-KDNP újabb kétharmados választási sikerét követően tartott hasonlóan nagyszabású sajtótájékoztatót. Az akkori témák (háború, gazdasági és energiaválság, családvédelmi intézkedések) várhatóan a mai Kormányinfón is felbukkannak majd. 

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke az MTI-nek megerősítette, a kormányfő a hazai és külföldi sajtó képviselőinek kérdéseire is válaszol majd. 

Orbán Viktor év végi vagy év eleji nemzetközi sajtótájékoztatója 2019 óta immár hagyománnyá vált, ezeken az eseményeken a miniszterelnök több órán keresztül áll az újságírók rendelkezésére minden témában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.