Elkészült a szakhatósági jelentés a Hableány tragédiájáról. Már csak a legfontosabb kérdés maradt nyitva!
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Közlekedésbiztonsági Szervezete csütörtökön hozta nyilvánosságra azt a 17 oldalas, egyelőre "időközi jelentésként" kezelt dokumentumot, amely az egész Magyarországot megrázó tragédia eddig nem ismert részleteire világít rá. Az alábbiakban összefoglaljuk az anyag legfontosabb tanulságait.

2019. május 29-én Budapesten, a Duna 1649-ik folyamkilométerénél súlyos hajóbaleset történt, melyben 27 személy (köztük 2 magyar és 25 dél-koreai állampolgár) elhunyt, egy személy eltűnt, heten pedig kisebb-nagyobb sérüléseket szenvedtek. A Hableány sétahajó tragédiája hetekig szerepelt a címlapokon, a baleset első évfordulóján a magyar és dél-koreai kormány a legmagasabb szinteken képviseltette magát a baleset helyszínén szervezett megemlékezésen.
Közlekedésbiztonsági Szervezet a lehető legmagasabb, "nagyon súlyos víziközlekedési baleset" kategóriájába sorolta a szerencsétlenséget, amelyben az alig 27 méter hosszú, hetvenéves sétahajót, a Hableányt felfordította, majd maga alá gyűrte a közel 135 méter hosszú Viking Sygin személyhajó.
A szakhatóság jelentése így foglalta össze a szerencsétlenséget:
A Hableány fedélzetén a baleset idején 33 utas, mindnyájan Dél-Koreából, illetve a kétfős magyar személyzet tartózkodott. A városnéző sétahajó a folyásirány szerint haladva a Lánchíd magasságában fordult vissza észak felé, hogy a Jászai Mari tér mellett, a Margit híd közelében kikössön. Körülbelül ebben az időben indult el a Viking Sigyn is "felfelé", az MTA épülete mellől, a folyó pesti oldaláról. Miután a Viking csökkentett sebességgel haladt (alig 2 km/h-val), a Hableány folyásirány szerint balról simán megelőzte a nálánál jóval nagyobb hajót.
A hét kilométeres óránkénti sebességgel haladó Hableány lehagyta a Vikinget, amely a Parlament magasságában gyorsított fel, és felvette azt az irányt, amely a Margit híd "meghajózásához" szükséges. A Hableány, ahogy a fenti ábrán is látható, mindeközben lassan a folyó pesti partja felé, balra húzódott. A két hajó útvonala kilenc óra körül keresztezte egymást, a Hableány átkerült a Viking jobb oldalára.
A Magit hídhoz közeledbe utóbbi sebessége elérte a 12 kilométer/órát, ezzel utolérte a Hableányt is, így a két hajó szinte egyszerre ért be a híd "hegymenő" forgalom számára kijelölt nyílásába, amelynek hajózható szélessége közel hatvan méter, a két hajóé összesen 15,53 méter. Mindezek ellenére 21:05-kor a két hajó a híd alatt összeütközött!
Az ütközést követően a Viking előbb keresztbe fordította, majd oldalára döntötte a nála jóval kisebb hajót, ami körülbelül hét másodperc alatt elsüllyedt. Azok a szerencsések, akik a fedélzeten voltak a baleset pillanatában a vízbe estek, akik azonban az utastérből figyelték a dunai panorámát, sajnos a hajótestben rekedtek. A Viking az előírások értelmében nem maradhatott a hídpillérek között, így feljebbhajózott, majd a személyzete megkezdte az elsüllyedt Hableány utasainak mentését. 21:09-kor jelentették az esetet, a mentés során 14 személyt sikerült kiemelni a Dunából, hetet még életben találtak.
Egészen megdöbbentő olvasni a két hajót ért szerkezeti sérülések közti óriási különbséget.
A jelentésben az áll: "a termes személyhajó szerkezeti és külhéj sérüléseket egyaránt szenvedett. A baleset során, a hajótest a 31. borda vonalában deformálódott, szögben megtört. Belülről a bordázat felszakadt, elhasadt, a csavartengely szintén ívben meghajolt. A hajó fenekén a külhéjat a Viking Sigyn kabinos személyhajó orra keresztirányban teljes szélességben benyomta. A hajófenék bal oldalán több helyen is lékek keletkeztek. A fedélzeti felépítmény, a felső korlátok illetve a kormányállás is jelentősen megsérült, deformálódott."
A Viking Sigyn "szerkezeti kárt nem szenvedett, a hajó orrán kisebb karcolások, festékleverődés keletkezett."
A jelentésből, amelyet EZEN a linken érhetnek el, az is kiderül, a baleset során sem környezeti szennyeződés nem keletkezett, sem a Margit hídban nem esett kár.
A vizsgálat teljes egészében egyelőre nem zárult le. Azt írják, folytatódik a balesethez kapcsolódó bizonyítékok és információk gyűjtése, elemzése. Szükség szerint további meghallgatásokra is sor kerül majd, és, ha kell, újabb bizonyítékokat gyűjtenek. A már rendelkezésre álló információk alapján a vizsgálóbizottság szakmai vizsgálata több területre összpontosít: "kiemelten tanulmányozza a jogi, szabályozási környezetet, azok megfelelőségét, a rádiókommunikációs tevékenységet, a vészhelyzet kezelését és a mentési tevékenységet, az eseményben érintett hajók kialakítását, műszaki sajátosságait, navigációs eszközeit, a baleset helyszínének általános forgalmi jellemzőit, a két érintett hajó személyzetének tevékenységét, a balesetben érintett hajók üzemeltetőinek szervezeti rendszerét, belső eljárásaik és szervezeti-biztonsági „kultúrájuk” jellemzőit.
Az, hogy kiderüljön, tulajdonképpen ki(k) is felelős(ek) a Hableány tragédiájáért, még várat magára. A Viking Sigyn kapitányának pere idén ősszel veszi kezdetét Budapesten.