Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetésével – valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Tűzoltó Szövetség, az Asociatia Multisalva, a „Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság” Jótékonysági Szervezet, a Nagydobrony Térség Fejlesztéséért Civil Szervezet és Tiszacsernyő Önkormányzatának partneri szerepvállalásával – 2025. január 1-jén vette kezdetét a PRE_SAFE névre keresztelt EU-s projekt megvalósítása a PARTNERSÉG HATÁROK NÉLKÜL jelmondat mentén.

Az önkéntes katasztrófaelhárító szervezetek kapacitásának növelését és a közöttük lévő együttműködés erősítését, az éghajlatváltozás és az ember által okozott katasztrófahelyzetekre való felkészültség és a közös beavatkozások hatékonyságának javítását, valamint a régiót érintő – klímaváltozáshoz köthető – kockázatok és sebezhetőség feltárását célul kitűző kezdeményezés az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021-2027 Program társfinanszírozásával (a teljes uniós hozzájárulás összege: 765 368,52 EUR) valósul meg 2026. december 31-i zárásáig.
A határon átnyúló együttműködés erősítése ezért kulcsfontosságú a katasztrófa-megelőzés és a kockázatkezelés terén. A térségben élők tapasztalatai alapján, az önkéntes szervezetek nélkülözhetetlenek a vészhelyzetekre való reagálásban, ugyanakkor kapacitásaik, készségeik és felszereléseik eltérőek a négy határ menti régióban.
A PRE_SAFE projekt elsődleges célja tehát, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben. A katasztrófavédő egységek kapacitásbővítésének köszönhetően ráadásul általában véve is javul a régió biztonsági helyzete.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által a projekt megvalósítási területén elvégzendő kockázati és sebezhetőségi vizsgálat eredményei beépülnek az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek képzési tematikájába, így hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási képesség erősítéséhez és a legcélravezetőbb beavatkozások használatához (különös tekintettel a polgári védelemre, a katasztrófavédelemre, valamint a vízvisszatartással és a hirtelen árvizekkel kapcsolatos intézkedésekre).
A határokon átnyúló fellépéseket akadályozó jogi és adminisztratív környezet vizsgálatára épülő szakpolitikai ajánlások rugalmasabb jogi hátteret eredményezhetnek, amelyek a jövőben hatékonyabb és gyorsabb közös beavatkozásokat tehetnek lehetővé katasztrófahelyzet esetén. A projektben megvalósított fejlesztéseknek köszönhetően pedig mindezt a partnerszervezetek egymást kiegészítő és összhangban lévő eszközparkja is segíti majd.
A kapacitásnövelő tevékenységek (e-learning tanfolyamok, helyszíni képzések és közös gyakorlatok) eredményeként jól felkészült, professzionális önkéntes csapatok dolgoznak majd a projektpartner intézményeknél, melyek szakszerűen képesek kezelni a katasztrófa-elhárítási eszközöket és felszereléseket, valamint tisztában vannak az előírásoknak megfelelő protokollokkal, katasztrófakezelési forgatókönyvekkel. A figyelemfelkeltő akciók pedig biztosítják a határrégió szélesebb közvéleményének érzékenyítését az éghajlati és emberi tevékenység által kiváltott katasztrófák kockázataira, valamint az esetleges felkészültségi, megelőző intézkedésekre.