2020. december 4., 14:30

Egyre furcsább a Szájer-ügy: Lengyelországban csalásért körözik a brüsszeli szexparti szervezőjét

Napokkal Szájer József botránya után is csak lassan ocsúdik fel a sokkból a magyar közvélemény. Az első információmorzsák után egyre több részlet lát napvilágot, a történet napról-napra furcsább, válaszok helyett  újabb kérdések merülnek fel. Magyar, lengyel és belga sajtóhíreket veszünk sorra, hogy kiderítsük, hol tart most az ügy.

Fotó: Dawid Manzheley archívuma

Fontos még az elején leszögezni, ennek az írásnak nem célja és nem is feladata mentegetni Szájer Józsefet. Bár hiszünk abban, hogy a családjával szemben elkövetett bűnei sem újságíróra, sem az olvasóra nem tartoznak, a homoszexuális szexbotrány óriási károkat okoz(hat) a konzervatív, nemzeti vagy, ha úgy tetszik lokalista oldalnak. Ezt pedig nem lehet és nem szabad szó nélkül hagyni, függetlenül attól, szervezett, átgondolt operatív munkának vagy a fatális véletlennek köszönhető-e a politikus lebukása.

Amit eddig tudunk

Mikor Szájer József múlt héten vasárnap váratlanul bejelentette lemondását, a jól értesültek tudni vélték, a színfalak mögött az EPP már eldöntötte, kizárják a Fideszt a pártcsaládból, a veterán EP-képviselő pedig ezt már nem akarta megvárni. Kedden a kora délutáni órákban jött a döbbenet, Szájer Józsefet lekapcsolták egy pénteki "házibuliban", amiről néhány órával később kiderült, tulajdonképpen egy homoszexuálisoknak szervezett szexparti volt (kár szépíteni, mindez nem csak azért aggályos, mert megszegték vele a Belgiumban érvényben lévő gyülekezési korlátozásokat). A képviselő állítólag megpróbált elmenekülni a rendőrök elől, a nála lévő hátizsákban pedig ecstasyt találtak. Szájer azóta is tagadja, hogy a drog az övé lett volna, a helyszínen fel is ajánlotta a rendőröknek, hogy teszteljék őt le, de erre nem került sor. Az elmúlt két napban Szájer gyakorlatilag minden közéleti tisztségéről lemondott. Kilépett a Fideszből, alapítványi kuratóriumi tagságait visszavonta. Az EP-parlamenti képviselőségről ugyan korábban lemondott, de ez utóbbi csak januári hatállyal lép életbe.

Egyre bővülő ellentmondások

A belga sajtó néhány óra alatt elő is kerítette a magánlakásban tartott buli szervezőjét, egy bizonyos David Manzheley-t, aki önbevallása szerint 29 éves, és egy belga egyetem közgazdász-doktorandusza. Manzheley első nyilatkozataiban arról beszélt, nem ő hívta meg Szájert a partira, sőt, fogalma sem volt ki a képviselő. Később már azt állította, Szájer a helyszínen röviden bemutatkozott neki, de nem mondta meg, hogy az EP-ben lenne képviselő. 

Azután mintha visszatért volna Manzheley emlékezete, egyre több állítólagos részletre derült fény. Elmondta például, hogy a bulin egy-egy francia, illetve észt diplomata is volt.  

Belga lapoknak már arról nyilatkozott, az általa szervezett orgiákon rendszeresen vesznek részt jobboldali politikusok, Fideszesek Magyarországról és a Jog és Igazságosság (PiS) képviselői Lengyelországból. Kiderült az is, hogy a bulikon alapszabály volt a meztelenség, ehhez képest a belga rendőrség is cáfolta, hogy Szájer meztelenül menekült volna a lakásból. 

Mind a mai napig nem tudni azt sem, hogy kerültek a rendőrök a helyszínre. A belga lapok először arról írtak, túl hangos zene miatt a szomszédok riasztották a rendőröket, a szervező ugyanakkor tagadja, hogy zenét hallgattak volna. Úgy nyilatkozott, ő maga sem tudja, ki és miért hívhatta fel a rendőröket, akiknél nem volt házkutatási parancs sem. 

Szájer mára mémmé vált ereszcsatornás menekülése is furcsa. Előbb maga Manzheley nyilatkozta azt, hogy látta Szájert lemászni az ereszcsatornán, később a HírTV kamerái előtt meg már arról beszélt, a másodikon lakik, a politikus biztosan nem tudott volna lemászni, a lakásban kapták el őt a rendőrök.

Manzheley a HírTV stábjának azt mondta ,a rájuk törő rendőrök nem is igazoltattak mindenkit, sőt, senkinek nem kerestek drogot, csak Szájer táskáját kutatták át. 

Furcsa az is, hogy a cikk megírásának pillanatáig egyetlen másik, résztvevő politikus vagy diplomata nem került nyilvánosságra, holott a belga ügyészség közleményeiben még legalább két monogramos nevet találni.

manzheley
Fotó:  Onet
A szervezőnek is vaj van a füle mögött

Tegnap előbb az ellenzéki Onet, majd a teljes lengyel sajtó tényként közölte, David Manzheley valójában Dawid Manzheley névre hallgat, nem 29 éves, hanem 36, ráadásul Lengyelországban csalásért körözik. Bár a férfi váltig tagadja a vádakat, s azt állítja, életében kétszer járt Lengyelországban, családja sem ott él, a lengyel sajtó megtalálta a rokonait. Azok azt mondták, évek óta nem hallottak a fiatalemberről, de megerősítették, ő van a képeken. Manzheley ellen 2013 óta európai elfogatóparancs volt érvényben, több rendbeli csalással vádolják, volt, hogy izraeli jogásznak (más források szerint jogászhallgatónak) adta ki magát, így csal kit pénzt az áldozataiból. A férfi tagadja, hogy névazonosságon kívül bármi köze lenne a körözött személyhez, szerinte csak a lengyel igazságügyi minisztérium akarja lejáratni.

Kijelentését ugyanakkor némileg árnyalja, hogy nem csak kormánypárti, hanem ellenzéki sajtótermékek is tényként közlik ennek ellenkezőjét. Az egyik lap azt írja, Manzheley rokonai azt mondták, a férfi nem, hogy nem doktorandusz, még érettségije sincs.

Amennyiben elfogadjuk a lengyel lapok állításait, úgy joggal merül fel a kérdés, miben hazudhatott még Manzheley (abban nem, hogy Szájer ott volt a bulin!), ahogy az is rögtön világossá válik, egy ilyen múlttal rendelkező személy mennyire könnyen zsarolható.

Létezik-e a titkosszolgálati szál?

Erre a kérdésre, jelen állás szerint, képtelenség egyértelmű választ adni. Az ugyanakkor sokatmondó tény, hogy még a kormánypárti elköteleződéssel igen nehezen vádolható újságírók is arról írnak, a lehetősége megvan annak, hogy Szájert operatív eszközökkel buktatták le Brüsszelben. Dezső András a HVG-ben például azt írta:

Önmagában egyébként nem lenne életszerűtlen az a konteó, hogy valamelyik tagállam titkosszolgálatának akciója áll Szájer leleplezésének hátterében, ez a fajta leleplezés ugyanis benne van a titkosszolgálati munkák eszköztárában. Ez persze egyelőre egyszerű spekuláció, de a konteót erősíti, hogy lenne alapja: az uniós költségvetési vétót belengető Orbán-kormány (...)

Hasonló szellemben nyilatkozott Pulai András is, az ellenzéki Publicus Intézet vezetője. 

A legtöbb kormányközeli biztonságpolitikai szakértő szintén elképzelhetőnek tartja a titkosszolgálati szálat, hangsúlyozva, mindez nem menti fel Szájert a cselekedet alól. Földi László például arról beszélt, minden jel szerint szervezett akció történt, a korábban a nemzetbiztonságnál dolgozó Demkó Attila pedig azt írta:

Egy egyedi esemény adhat okot a téves következtetésre, a minták kirajzolódása viszont sokat mondhat.

Orbán Viktor a titkosszolgálati szál kapcsán igen óvatosan nyilatkozott. Péntek reggel a közszolgálati rádióban azt mondta a műsorvezető a Szájer-ügy és a költségvetési vita között összefonódásokat kereső kérdésére:

Kizárni semmit sem lehet, én csak azt tudom mondani (...), hogy semmilyen bizonyítékot nem láttam, amely az ön által említett eseteket összefüggésbe hozná bizonyíthatóan a most zajló költségvetési vitával. (...) Fantáziám nekem is van ,de a tények elsőbbséget élveznek.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.