Csóti György a Szövetség esélyeiről: A sikerhez elszánt akarat és sok munka kell
Csóti Györgyöt, a Kisebbségi Jogvédő Intézet (KJI) igazgatóját a KJI által szervezett nyári egyetemről és a külhoni magyar közösségek helyzetéről kérdeztük.

A Kisebbségi Jogvédő Intézet idén is megrendezi a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemét. Mikor és milyen formában kapcsolódhatnak be a foglalkozásokba az érdeklődők?
Idei nyári egyetemünkre július 12. és 14. között kerül sor. Az elmúlt két évben a világjárvány miatt online nyári egyetemet rendeztünk, és ebben az évben is folytatjuk ezt a gyakorlatot. Bár a személyes találkozás varázsát nélkülözi ez a forma, de tartalmi, érdemi szempontból egyenértékű ez a megoldás, olcsóbb és kisebb időráfordítást igényel mindenki részéről.
Kiknek a jelentkezésére számítanak? Milyen gyakorlati és elméleti kérdésekre fókuszál az idei képzés?
Elsősorban külhoni magyar joghallgatókra, kezdő jogászokra, ügyvédekre és civil jogvédőkre, de ezen túlmenően mindenkire a Kárpát-medencében, akik szívükön viselik az elszakított nemzetrészek sorsát, segíteni szeretnének azokon, akiket magyarsága, vagy vélhetően magyarsága miatt jogsérelem ért szülőföldjén.
A jelentkezési határidő 2022. június 24. A Kisebbségi Jogvédő Intézet honlapjáról letölthető a regisztrációs ív. A KJI honlapján és Facebook-oldalán minden további részlet megtalálható.
Térjünk ki a külhoni magyar közösségek helyzetére. Amíg Szerbiával kifejezetten jó az államközi viszony, s ez kihat a délvidéki magyarok helyzetére, Romániával, noha az RMDSZ kormányon van, már több a vitás kérdés. Várható-e a közeljövőben előrelépés a vajdasági, de leginkább az erdélyi magyarság jogállásában?
A négy nagy elszakított régióban ugyanis csak erőteljes küldő ráhatással lehet a kisebbségi sorsba kényszerített őshonos magyarság kollektív jogait fejleszteni, bővíteni, európai szintre emelni. Kisebb eredmények azonban folyamatosan elérhetők, ha van széles körű összefogás és elszánt akarat.
A február óta húzódó ukrajnai háború egyes értékelések szerint létében fenyegeti a kárpátaljai magyarságot. Hogyan értékeli a folyamatokat?
Ami 2014 óta a magyarokkal Kárpátalján elkezdődött és ez a borzalmas háború kiteljesített, az megközelíti vagy kimeríti a népirtás fogalmát.
De éppen ezért bízom abban, túlélik ezt a sorscsapást is.
A Felvidéken a múlt év őszén hosszú tárgyalásokat követően megalakult az egységes magyar párt, a Szövetség. Október 29-én vár az első komoly próbatétel az új formációra az összevont megyei és önkormányzati választásokon. Milyennek látja a felvidéki érdekképviselet esélyeit?
Nem ismerem mélyebben a Szövetség belső viszonyait, de ha kiteljesedik az önzetlen összefogás,
Persze ehhez elszánt akarat és sok munka kell. Mindenkinek tisztában kell lenni azzal, hogy személyes és/vagy csoportérdekei csak akkor érvényesülnek, ha a „minden magyar felelős minden magyarért” elv alapján harcolnak a magyar nemzeti közösség boldogulásáért.