2022. június 14., 08:20

Csóti György a Szövetség esélyeiről: A sikerhez elszánt akarat és sok munka kell

Csóti Györgyöt, a Kisebbségi Jogvédő Intézet (KJI) igazgatóját a KJI által szervezett nyári egyetemről és a külhoni magyar közösségek helyzetéről kérdeztük.

Csóti György
Fotó: Czibula Csaba

A Kisebbségi Jogvédő Intézet idén is megrendezi a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemét. Mikor és milyen formában kapcsolódhatnak be a foglalkozásokba az érdeklődők?

Idei nyári egyetemünkre július 12. és 14. között kerül sor. Az elmúlt két évben a világjárvány miatt online nyári egyetemet rendeztünk, és ebben az évben is folytatjuk ezt a gyakorlatot. Bár a személyes találkozás varázsát nélkülözi ez a forma, de tartalmi, érdemi szempontból egyenértékű ez a megoldás, olcsóbb és kisebb időráfordítást igényel mindenki részéről.

2020-ban és 2021-ben egyaránt nagyon sikeres volt az egyetemünk, nagy volt a részvétel és jó visszhangja volt az eseménynek. Ha nem lesz újabb járvány, akkor jövőre visszatérünk a fizikai együttlétre.

Kiknek a jelentkezésére számítanak? Milyen gyakorlati és elméleti kérdésekre fókuszál az idei képzés?

Elsősorban külhoni magyar joghallgatókra, kezdő jogászokra, ügyvédekre és civil jogvédőkre, de ezen túlmenően mindenkire a Kárpát-medencében, akik szívükön viselik az elszakított nemzetrészek sorsát, segíteni szeretnének azokon, akiket magyarsága, vagy vélhetően magyarsága miatt jogsérelem ért szülőföldjén.

Foglalkozunk majd az ENSZ és az Európa Tanács kisebbségvédelmi mechanizmusával, az Európai Unióban meglévő lehetőségekről, a szomszédos országokban kialakult gyakorlatról és fel nem fedett lehetőségekről. Minden régióból bemutatunk élő példákat, sikereket és sikertelenségeket a tanulságok levonásával.

A jelentkezési határidő 2022. június 24. A Kisebbségi Jogvédő Intézet honlapjáról letölthető a regisztrációs ív. A KJI honlapján és Facebook-oldalán minden további részlet megtalálható.

Térjünk ki a külhoni magyar közösségek helyzetére. Amíg Szerbiával kifejezetten jó az államközi viszony, s ez kihat a délvidéki magyarok helyzetére, Romániával, noha az RMDSZ kormányon van, már több a vitás kérdés. Várható-e a közeljövőben előrelépés a vajdasági, de leginkább az erdélyi magyarság jogállásában?

A jelenlegi geopolitikai helyzetben, az orosz-ukrán háború árnyékában és a Brüsszellel folytatott állandó – indokolt - hadakozás idején a magyarság jogállásában lényeges előrelépés nem valószínű.

A négy nagy elszakított régióban ugyanis csak erőteljes küldő ráhatással lehet a kisebbségi sorsba kényszerített őshonos magyarság kollektív jogait fejleszteni, bővíteni, európai szintre emelni. Kisebb eredmények azonban folyamatosan elérhetők, ha van széles körű összefogás és elszánt akarat.

A február óta húzódó ukrajnai háború egyes értékelések szerint létében fenyegeti a kárpátaljai magyarságot. Hogyan értékeli a folyamatokat?

Ami 2014 óta a magyarokkal Kárpátalján elkezdődött és ez a borzalmas háború kiteljesített, az megközelíti vagy kimeríti a népirtás fogalmát.

Valóban létében fenyegetett a Vereckei-hágó alatt élő őshonos magyar közösség, pedig az elmúlt száz esztendőben talán ők tartották leginkább magyarságukat, ők ragaszkodtak legjobban szülőföldjükhöz, annak ellenére, hogy a legnyomorúságosabb sors volt az övék.

De éppen ezért bízom abban, túlélik ezt a sorscsapást is.

A Felvidéken a múlt év őszén hosszú tárgyalásokat követően megalakult az egységes magyar párt, a Szövetség. Október 29-én vár az első komoly próbatétel az új formációra az összevont megyei és önkormányzati választásokon. Milyennek látja a felvidéki érdekképviselet esélyeit?

Nem ismerem mélyebben a Szövetség belső viszonyait, de ha kiteljesedik az önzetlen összefogás,

ha mindenkit a felvidéki magyar közösség érdekeinek érvényesítése vezérel, akkor biztos – akár történelminek is nevezhető – sikerre számíthatnak.

Persze ehhez elszánt akarat és sok munka kell. Mindenkinek tisztában kell lenni azzal, hogy személyes és/vagy csoportérdekei csak akkor érvényesülnek, ha a „minden magyar felelős minden magyarért” elv alapján harcolnak a magyar nemzeti közösség boldogulásáért.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.