Az Európai Bizottság beperli Magyarországot
Az Európai Bizottság (EB) jogi lépéseket tett Magyarország ellen, mivel úgy véli, hogy a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény ellentétes az uniós jogszabályokkal.
A törvényt tavaly decemberben fogadták el, és kritikusai szerint célja az ellenzék elhallgattatása, valamint a kormánykritikus hangok háttérbe szorítása. A bizottság idén februárban figyelmeztette Magyarországot a törvény kapcsán, ám Budapest válasza nem bizonyult megfelelőnek. A bizottság májusban indokolt véleményt küldött, amelyben többek között az Európai Unió Alapjogi Chartájának és az adatvédelmi jogszabályoknak a megsértésére hívta fel a figyelmet.
Magyarország kormánya viszont azt állítja, hogy a törvény nem sérti az uniós jogot, és az EB aggályait alaptalannak tartja.
Az EB hangsúlyozta, hogy a magyar törvény sérti például a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot, a szólás- és információszabadságot, az egyesülési szabadságot, az ügyvédi titoktartáshoz való jogot, valamint az ártatlanság vélelmét.
Amennyiben az Európai Unió Bírósága (EUB) úgy határoz, hogy Magyarország nem tartja be az uniós jogot, a budapesti kormány kénytelen lesz módosítani jogszabályait.
Ha a helyzet nem változik, Magyarország pénzbírságra is számíthat, amely akár naponta is növekedhet késedelem esetén.