Az aktuális költségvetési időszakban Magyarországnak járó összes kifizetés ötödét is visszafoghatja az Európai Bizottság
Rendkívül érdekes információt hozott nyilvánosságra a brüsszeli ügyekben általában igen járatos Politico. Rendszeresen jelentkező, EU-s pletykákat és történéseket összefoglaló sorozatuk aktuális részében azt írják, előfordulhat, hogy az Európai Bizottság visszafoghatja a Magyarországnak járó támogatások akár 20%-át is.

A Politico ma megjelent cikke egy még júliusban(!) keltezett levélre hivatkozik, amelyben Johannes Hahn, a Bizottság költségvetésért felelős biztosa azt javasolja az EB-nek, "Magyarország rendszerszintű korrupciós problémái" okán csökkentse az országnak egyébként törvény szerint járó kifizetéseket.
Hahn azt írja,
Magyarország képtelen kezelni a korrupciót.
A biztos ezért azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy a kohéziós alapokból (hogy milyen kohéziós alapokról van szó, arról mindjárt) járó pénzek egy részét tartsák vissza, amíg Budapest nem kezeli ezeket a problémákat. Hahn elképzelése szerint az alap három programja támogatási összegének 70%-át nem fizetnék ki Magyarországnak az aktuális hétéves költségvetési időszak pénzeiből. Hahn levelében az áll, mivel a Budapestnek küldött pénzek 70%-a "van veszélyben", ezért a kifizetések 70%-át kell visszatartani.
Daniel Freund, Magyarországot és a magyar kormányt előszeretettel bíráló zöldpárti neoliberális EP-képviselő a Politico-nak úgy nyilatkozott, ez a hétéves költségvetési időszakban Magyarországnak járó teljes kifizetés nagyjából 20%-át érintheti. Értsd, minden ötödik Magyarországnak járó euró a brüsszeli kasszában maradna.
Fontos tisztázni, hogy ez elvileg nem a jelenleg is tárgyalás alatt lévő helyreállítási alapokról szól, de nem is az EU rendes költségvetését érintő tételekről, hanem előbbihez hasonlóan szintén a Next Generation EU program részét képező kohéziós támogatásokról.
Hogy az elképzelésnek lesz-e bármi foganatja, egyelőre nem tudni, mindenesetre különösen érdekes, hogy egy júliusi levél most bukkan fel a sajtóban. Valószínűleg a levél tulajdonképpen egy politikai üzenet Budapest felé, amolyan "erre is képesek vagyunk, ha nem álltok be a sorba"-típusú figyelmeztetés. Az Európai Bizottság részéről egyelőre semmiféle reakció nem érkezett Hahn levelével kapcsolatban.