2021. március 9., 18:00

A V4-ek egy éve megígérték, komoly összegekkel támogatják majd a globális vakcinakutatást. Pozsony, Prága és Varsó azóta sem fizetett, Budapest igen!

Az EU-s hírekkel foglalkozó szakportál, az Euractiv írta meg, hogy bár tavaly májusban a V4 vállalta, hogy hárommillió euróval támogatják a WHO koronavírus-kutatási, vakcinafejlesztési alapját, az azóta eltelt lassan egy évben eddig csak egyetlen ország tett eleget az ígéretének. 

Fotó: TASR/AP

Sem Szlovákia, sem Csehország, sem a lengyelek nem fizették be az alapba a hárommillió euró rájuk eső részét, eddig ezt egyedül Magyarország tette meg. 

2020. májusában, amikor a világjárvány még a halálos olasz tavasz ellenére sem tűnt annyira veszélyesnek, az Európai Bizottság és a WHO szervezésében gyűltek össze a világ országainak vezetői. A Coronavirus Global Response (Globális válasz a koronavírusra) elnevezésű online megtartott konferencia végére összesen mintegy 7,5 milliárd eurónyi hozzájárulást dobtak össze a koronavírustól sújtott államok, a globális vakcinakutatást és gyógyszerfejlesztést finanszírozandó. Az EU-tagországok felajánlása nagyjából 1,5 milliárd euróra rúgott.

A V4-es országok közös adományban állapodtak meg, összesen hárommillió euróban.

A szlovák külügyi tárca akkori tájékoztatása szerint ebből az igen csinos kis összegből 750 ezer euró jutott volna Szlovákiára. Ivan Korčok külügyminiszter májusban azt nyilatkozta:

Nagyon örülök, hogy egy ilyen rendkívüli kezdeményezésre (...) Szlovákia ilyen aktívan és pozitívan reagált.

A lendület, ahogy az az Euroactiv tájékoztatásából kiderül, azóta jócskán alábbhagyott. A portál ugyanis, bár jól eldugták, megtalálta a WHO honlapján, eddig hány állam, alapítvány, illetve nagyvállalat járult hozzá ehhez az alaphoz. Kiderült, a V4-ek közül mindössze egyetlen ország kormánya tartotta magát az ígéretéhez,

mégpedig Magyarország. Budapest már rögtön májusban átutalta a megígért összeget.

Hogy pontosan milyen arányban oszlott meg a négy állam vállalása, arra csak következtetni tudunk. Valószínűleg az összes visegrádi ország 750-750 ezer eurót ajánlott fel, hiszen a WHO honlapján Magyarország neve mellett dollárban megadott számolt összeg nagyjából 750 ezer eurónak felel meg. Bár hangsúlyoznánk, csak valószínűsíteni tudjuk, hogy egyenlő arányban osztoztak, pontosabban nem osztoztak, a visegrádiak.

A pénz nagy részét egyébként három ország, az Egyesült Államok, Németország és az Egyesült Királyság dobta össze. Nagyjából mintegy hatmilliárd eurót. Az adományozók között azonban nem csak országokat találunk, a Melinda és Bill Gates Alapítvány is ott van, ráadásul az összegyűlt pénz nem csak egyetlen, a vakcinafejlesztésre koncentráló alapba ment (ez a CEPI, ide az USA például egyetlen centet sem adott), új terápiás módszereket, illetve gyógyszereket kutató projekteknek is jutott támogatás. Persze nem Varsótól, Prágától vagy Pozsonytól...

Az Euroactiv megkereste az Európai Bizottság szóvivőjét, aki elárulta, az adományokat az ACT-Accelarator, eredetileg G20-as kezdeményezés monitorozza. Eddig mintegy hat-, (más források szerint tíz) milliárd euró futott be a WHO-hoz. Ugyanez az intézmény koordinálja egyébként a fejlődő országoknak "vakcinasegélyt" nyújtó COVAX-programot is.

A cseh fél egyelőre nem reagált az Euractiv megkeresésére, a szlovák külügy viszont leszögezte, igaz, hogy ebbe a kezdeményezésbe végül nem küldtek pénzt, de más helyekre küldtek támogatásokat, elsősorban tárgyit. Berendezéseket és egészségügyi segédeszközöket juttattak el a rászoruló országokba, hogy pontosan mit, mennyit és hova, azt nem konkretizálták.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.