2020. szeptember 23., 19:43

A magyar tudományos újságírók klubjának állásfoglalása a médiában megjelenő covid-álhírekről

A magyarországi Tudományos Újságírók Klubjának vezetősége állásfoglalást bocsátott ki azokkal a mediában manapság megjelenő álhírekkel kapcsolatban, amelyek kételyeket fogalmaznak meg a Covid-19-járványról, és annak kezeléséről.

Koronavírus tudományos újságírók
Illusztráció
Fotó: Archívum

A Tudományos Újságírók Klubja, melynek célja a tudományos eredmények széleskörű terjesztése és az olvasóközönség hiteles tájékoztatása, elfogadhatatlannak tartja azt a nyomtatott sajtóban, és az on-line médiában egyre súlyosabb méreteket öltő álhírözönt, amely a SARS-CoV2 létezésének tagadásával, a tudományos eredmények elferdítésével, vagy azok hamis beállításával, félremagyarázásával elbizonytalanítják az embereket.

E hírek szerzői orvosszakmailag megalapozatlan állításokat fogalmaznak meg. A zavaros teóriáik hemzsegnek a tárgyi tévedésektől. A különböző orgánumokban terjesztett összeesküvés-elméleteikkel pedig nemcsak megtévesztik a nagyközönséget, hanem aláássák a járvány visszaszorítása érdekében tett kormányzati és tudományos törekvéseket. Ennek következtében egyre csökken a lakosság kezdetben példás szabálykövetése. Növekszik viszont azoknak a száma, akik feleslegesnek tartják a korlátozások fenntartását és a védekezési intézkedések szükségességét. Felelőtlen magatartásukkal nemcsak saját maguk, de embertársaik életét is veszélyeztetik.

A Tudományos Újságírók Klubja kiáll amellett, hogy a fertőzés terjedésének lassítása csak úgy lehetséges, ha mindenki betartja azokat a megelőző, védekező higiénés szabályokat, amelyek a járványügyi szakemberek szerint megakadályozzák a vírus terjedését.

A különböző oltásellenes nézetek is gombamód szaporodnak az internetes oldalakon, közösségi portálokon, és eljutottak már a köznevelési intézetekbe is. Az elmúlt sok évtized során eddig kifejlesztett védőoltások (BCG, Hepatitis B, bárányhimlő, rotavírus stb.) már bizonyították hatékonyságukat. A védőoltásoknak köszönhetően több halálos betegség is eltűnt a Föld színéről, más fertőzések száma pedig minimálisra csökkent. A vakcinafejlesztési projektekkel kapcsolatban a sajtóban megjelenő, gyakran egymásnak is ellentmondó információk elbizonytalanítják a közvéleményt. Ez a helyzet sajnos kedvez azoknak a véleményformáló hangadóknak, akik az elhúzódó válság miatt érthetően fokozódó türelmetlenséget kihasználva a járványt tagadják vagy bagatelizálják. A tényeket pedig kiforgatva a maguk érdekei szerint magyarázzák.

Ezzel szemben tudományos szempontból teljesen normális és elfogadott az a helyzet, hogy a kísérleti fázisban lévő vakcina- és gyógyszerkutatások eddigi eredményeit illetően még sok a kérdés és a bizonytalanság. De éppen ennek leküzdésért zajlanak a kutatások világszerte, melyről a tudományos sajtó rendszeresen beszámol a különböző fórumokon. 

A Tudományos Újságírók Klubja elkötelezett amellett, hogy a vírus terjedését megakadályozó megelőző szabályok betartása a media különböző területein dolgozó újságírók hiteles közvetítése révén általános társadalmi normaként váljon elfogadottá.

A fentiek okán a Tudományos Újságírók Klubjának vezetősége felelősségteljes viselkedésre kéri fel a média munkatársait, az egészségügyben és a közoktatásban dolgozókat, hogy véleményformáló szerepüknél fogva csakis hiteles forrásból merítsék a COVID-19 járvánnyal kapcsolatos ismereteiket és megfontoltan továbbítsák azokat környezetük számára.

Budapest, 2020. szeptember 22. 

A Tudományos Újságírók Klubjának elnöksége

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.