2023. december 16., 10:31

A magyar kisebbségek élnek, és virágozni fognak! - Trianonról beszélgettek Komáromban - VIDEÓ

A komáromi Zichy-pontban tartott tudományos ismeretterjesztő előadást a trianoni békeszerződés aláírása óta eltelt 103 év históriájáról dr. Gali Máté történész, a budapesti Mathias Corvinus Collegium Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának kutatótanára.

Videó:  ma7

Előadása felvezetéseként vázolta a régi Magyarország felbomlásának okait, illetve azt, hogy miként viszonyult mindehhez a magyar politikum és közvélemény. Kitért a 19. század második felében Ausztria–Magyarország szomszédságában létrejött országokra is (Szerbia, Románia, az egységes Olaszország), amelyek mindegyike területszerző célokat dédelgetett a dualista állammal szemben. Térképekkel és diagramokkal szemléltette az 1910-es népszámlálása adatai alapján az akkori Magyarország vallási és nemzetiségi viszonyait. 

Etnikai és vallási szempontból is meglehetősen heterogén állam volt”

– hangsúlyozta.

Szót ejtett az első világháborúról, melynek kapcsán leszögezte, hogy a világégés kitörésekor még csak a cári Oroszország geostratégiai érdekei között szerepelt az első helyen az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlasztása, mert a törekvéseiknek jobban megfelelt a nyugati határaik mentén a fragmentált kisállamok sokasága, mint egy egységes közép-európai nagyhatalom. A nyugati antant országok csupán 1917–1918 fordulójára döntöttek egyértelműen a Monarchia feldarabolása mellett. Ekkorra vált közöttük uralkodóvá az a vélemény, hogy a világháborút követően Ausztria–Magyarország nem képezheti Németország hatékony keleti ellensúlyát.

Röviden beszélt az 1918–1919-es esztendő eseményeiről, az őszirózsás forradalom, valamint a Magyarországi Tanácsköztársaság időszakáról is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a „Nem! Nem! Soha!” jelmondat már Károlyi Mihály kormányfősége idején megszületett, az Országos Propaganda Bizottság tiltakozó plakátjain.    

Az első világháborút Magyarország a vesztesek oldalán fejezte be. Az 1920. június 4-én, a versailles-i Nagy-Trianon palotában aláírt békediktátum pedig megfosztotta a területének és a lakosságának kétharmad részétől. A Gali Máté által bemutatott statisztikai adatokból látszott, hogy az utódállamok közül terület és népesség tekintetében is Románia, továbbá az újonnan létrejött Csehszlovákia kapták a legtöbbet, őket követte a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság.  

A legtöbb helyen az etnikai elveket a stratégiai, gazdasági és közlekedési szempontok írták felül”

– fogalmazott.

A csehszlovák vezetés területi igényei kapcsán rámutatott arra, hogy azok eredetileg Vácig, valamint a Mátra, a Bükk és a Tokaji-hegység déli szegélyéig húzódtak volna. Ezeken felül pedig Edvard Beneš megpróbálkozott az Ausztriát és Magyarországot szétválasztó, ún. „szláv korridor” elfogadtatásával is, ami összekötötte volna Csehszlovákiát a Szerb–Horvát–Szlovén Királysággal. Ezt végül az első világháborút lezáró párizsi békekonferencia nem támogatta.

A történelmi Magyarország veszteségeit taglalva bemutatta, hogy amíg 1910-ben a Magyar Királyság összlakossága közel 21 millió főt számlált, az 1920-ra 7,6 millióra csökkent. Egy kördiagram segítségével szemléltette az 1930-as magyarországi népszámlálás adatait, melyek egy szinte homogén nemzetállamot mutattak, 92%-os magyar lakossággal.

Ezen a ponton külön kihangsúlyozta, hogy az 1920-ban felállított Országos Menekültügyi Hivatal adatai alapján 1924-ig nagyjából 350 ezer személy menekült át Magyarországra az 1918-ban megszállt, majd 1920-ban közjogi szempontból is elcsatolt vidékekről. Hozzátéve, hogy a magyarországi történészek és statisztikusok szerint ez a szám napjainkra elérhette az egymilliót, így a mai magyarországi társadalom 30–40%-a kötődhet családilag a Trianonban elszakított területekhez.

A két világháború közötti magyar revíziós tervek tárgyalásakor ismertette az integrális és az etnikai elvű revízió eszmeiségét, melyek mellett szót ejtett a népi írók gondolatvilágáról is, akik a határok „légiesítése”, és a dunai népek együttműködése révén kívánták orvosolni a trianoni rendezés igazságtalanságait.

Gali Máté elmondása alapján a magyar politikai vezetés tisztában volt azzal, hogy még a Párizs környéki békerendszerrel elégedetlen nagyhatalmak, Olaszország és Németország sem támogatták, hogy Magyarország minden 1920-ban elveszített területét visszakapja. Ennek szemléltetésére mutatta be Gömbös Gyula kormányfő Benito Mussolini-nek 1934-ben átadott revíziós tervezetét, amely elsősorban a stratégiai és gazdasági szempontból fontosnak ítélt vidékek visszaadását szorgalmazta. Ebbe például a Székelyföld nem tartozott bele, hiszen az nehezen volt védhető a Partium és a Székelyföld közötti nagy román etnikai tömb miatt.

Az informatív prezentációból a közönség nyomon követhette a trianoni békediktátum 1938 és 1941 között négy lépcsőben megvalósult részleges revízióját is. Ezek az eredmények viszont 1945-ben elvesztek, mert Magyarország a második világháborúból is vesztes államként került ki. Az 1947-es párizsi békeszerződés pedig az ún. „pozsonyi hídfő”, három falu átadásával még súlyosbította is az 1920-as rendezést.

A történész ezt követően az államszocializmus időszakára tért át. Külön kiemelte Kádár János 1958-as marosvásárhelyi látogatását, ahol megnyugtatta a román kommunista vezetőket az ügyben, hogy Magyarországnak egyetlen szomszédjával szemben sincsenek területi igényei. Majd rendkívül álságosan arról beszélt, hogy a meglátása alapján Romániában „megvalósult a nemzetiségek jogegyenlősége”, és Erdélyben „laknak magyar származásúak is”.

Utóbbiak infernális kijelentések voltak Kádár János részéről”

– emelte ki Gali Máté.

Az előadásban az 1970-es évek is szóba kerültek, amikor a budapesti hatalom egy szűkebb kör számára már lehetővé tette az Erdély-járásokat, 1972-ben pedig elindult az igen komoly identitáshordozó szereppel bíró táncházmozgalom.

1985-ban aztán létrejött az Országos Széchényi Könyvtár keretei között, és 1991-ig működött a Magyarságkutató Csoport, majd Intézet, amelynek feladata többek között a határon túli magyar közösségek társadalmi és kulturális viszonyainak kutatása és elemzése volt, továbbá a nemzetiségi kérdés és a nemzettudat interdiszciplináris szemléletű vizsgálata.

1988. június 27-én pedig jelentős, egyes becslések szerint százezres tüntetés volt a magyar fővárosban a romániai falurombolások ellen, melyeknek egyértelműen kisebbségellenes éle volt, noha azokat Bukarest hivatalosan „településszisztematizálásnak” nevezte.

A történész által elmondottakból az is megismerhetővé vált, hogy 1990 januárjában François Mitterrand francia köztársasági elnök Budapesten járt hivatalos úton. A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartott nemzetközi sajtóértekezleten pedig amellett szállt síkra, hogy a nemzeti kisebbségek kérdése Magyarország számára „különösen fájdalmas”, hiszen az első világháború után „megfosztották területének kétharmadától”. Francia államfő addig még sosem beszélt ilyen nyíltan a méltánytalan területi rendezésekről.

Zárásképpen dr. Gali Máté bemutatott egy 2005-ben közzétett statisztikai tanulmányt is a Kárpát-medencei magyarság előrebecsléséről 1991-től 2021-ig. Ebből világosan látszott, hogy az anyaország lakosságát 2021-re akkor valamivel tízmillió fölöttire becsülték, valójában azonban 9,6 millió volt. A felvidéki magyarságot 2021-re 523 ezer főre saccolták, miközben a legutóbbi népszámláláson mindösszesen 456 ezren vallották magukat magyarnak.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.