2023. december 7., 08:51

Vásárlási láz: ne veszítsük el a fejünket és a pénzünket!

Idén a Black Friday november 24-ére esett. De voltak már előakciók is. Némelyik kereskedőnél egyenesen Black Week van, mások pedig fekete hónapot tartanak. Ha nem vagyunk kellően körültekintőek, a karácsonyiajándék-vásár akár számunkra is végződhet feketén. Ne hagyjuk!

vásárlás
Fotó: Pexels

A fekete péntek a hálaadást követő péntek elnevezése az Egyesült Államokban, amely ott néhány évtizede hagyományosan a karácsonyi bevásárlási szezon kezdete. Hozzánk értelemszerűen csak a rendszerváltást követően gyűrűzött be, mint az amerikai kereskedelmi jelenségek általában...

A kereskedők és a média által használt kifejezés arra utal, hogy a kereskedők a karácsonyi bevásárlási szezon első napján jelentős nyereséget könyvelhetnek el, az amerikaiak a könyvelésben hagyományosan fekete színnel jelölték meg a nyereséget, míg a pirossal a veszteséget. Cikkünk elsődleges célja természetesen nem az, hogy gazdaságtörténeti fejtegetésekbe bocsátkozzunk. De az akciótenger egy jó lehetőség arra, hogy a „lelketlen kufárok” a gyanútlan vásárlóról nagyobb összeget akasszanak le. Pedig ahhoz, hogy az áldozattá válást elkerüljük, elég, ha körültekintőek vagyunk.
Akciók, és ami mögöttük van

Alapvetésként mondjuk el, hogy a legtöbb átverés elkerülhető, ha használjuk a józan paraszti eszünket, a csalások, vagy jogi szempontból annak nem minősülő tisztességtelen praktikák ugyanis átláthatók, ha nem engedünk a vásárlási láz csábításának.

Az is megóvja pénztárcánkat, ha tartózkodunk az impulzív vásárlástól, és a karácsonyiajándék-vásárlást tervszerűen, bevásárlási jegyzék alapján végezzük el, lehetőség szerint nem az utolsó pillanatra hagyva.

Korábban bevett gyakorlat volt, hogy a kereskedők a karácsonyi szezon előtt apránként megemelték az árakat, majd a túlárazott terméket leakciózták az eredeti árra, vagy annak közelébe. Ma ez már nem működik, mivel a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) az utóbbi években ezt a fajta tisztességtelen praktikát erősen ellenőrzi. De az internetes ár-összehasonlító oldalak is segítségünkre lehetnek. Ezeken ugyanis, amellett, hogy az egyes kereskedők közötti árkülönbségről tudunk tájékozódni, a termék árának hosszú távú alakulásáról is szerezhetünk információkat, így az is kitetszik, ha a vételár az utóbbi hónapokban indokolatlanul emelkedett.

Az pedig inkább már a vicc kategóriája, mikor az áruházláncok néhány centtel, vagy euróval csökkentik a termék árát, és kiteszik az akciós táblát. Természetesen a gyorsan forgó fogyasztási cikkek szegmensében akár egy ilyen kedvezmény is értelmezhető lehet, nem úgy a nagyobb értékű termékek esetében.

Alapvetésként induljunk ki abból, hogy nem minden olcsóbb, ami fölé odaírják, hogy Black Friday vagy akció.

Van, ami sima lopás és csalás, és azt nem a kereskedők, hanem a bűnözők követik el. Sokan a karácsonyi ajándékokat a karácsonyi vásárokban szerzik be. De a bécsi, pozsonyi vagy budapesti karácsonyi vásár, vásárlási szándéktól függetlenül is tömegeket vonz, akik csak az esemény hangulatát akarják megtapasztalni, megnézni pár ingyen koncertet, vagy baráti körben forralt bort inni.

A karácsonyi vásár azonban a zsebtolvajoknak is kedvelt területe. Ha a farzsebünkbe tesszük a mobilunkat, vagy a pénztárcánkat, nem biztos, hogy hazafelé is meglesz.

Peter Borko, a Pozsonyi Városi Rendőrség kommunikációs osztályvezetője lapunknak elmondta, az óvárosi egységük nagy erőkkel készül az idei karácsonyi vásárra. A rendőri jelenlétet főleg az esti órákban fokozzák, amikor több a program, és nagyobb tömeg várható. „Ha ön nem látja a rendőrt, a rendőr akkor is láthatja önt„, figyelmeztet Borko, a Fő tér, a Hviezdoslav és a Ferencesek tere ugyanis kamerás megfigyelés alatt áll. Bűncselekmény gyanúja esetén a felvételt átadják az állami rendőrségnek.

Borko adott néhány tanácsot is, hogyan kerüljük el a zsebesek támadását. Ne hivalkodjunk értéktárgyainkkal, ne vigyünk magunkkal feleslegesen sok készpénzt, ha bankkártya van nálunk, a PIN-kódot sose tartsuk mellette.

A telefont és a pénztárcát ne rakjuk az asztalra, se a farzsebünkbe, inkább ruházatunk belső részében, vagy zárható táskában vigyük magunkkal.

A karácsonyi vásárban az is bevett praktika, hogy a tolvajok közül az egyik étellel szándékosan összekeni az áldozat kabátját, majd készségesen felajánlja, hogy letisztítja, eközben pedig ő, vagy a társa megszabadítják értékeitől.

Vannak, akik a karácsonyi ajándékra való pénzt saját, felesleges dolgaik eladásával szeretnék megteremteni. Rájuk pályáznak az ún. packetás csalók, közülük sokan nem is helybeliek, hanem külföldiek, akik a Facebook Marketplace-t vagy a Bazost fordítóprogram segítségével böngészik, és gyakran az eladóval is azon keresztül kommunikálnak.

A csalás maga egyébként faék egyszerűségű, és hihetetlen, hogy vannak emberek, akikkel ezt még meg lehet csinálni, de mindenesetre működik. A csaló vásárló felkínálja az eladónak, hogy valamelyik csomagküldő szolgálaton keresztül – jellemzően a Packetán, mert nekik van a legkiterjedtebb hálózatuk – venné meg a terméket, ő állja a postaköltséget is. Ezen a ponton elkéri az eladó bankkártyájának számát, a lejárati dátumot és a kártya hátoldalán levő, háromjegyű, ún. CVV2 biztonsági azonosítót. Jelen keretek között azt ne vitassuk meg, mennyire kell ostobának lenni ahhoz, hogy ezt megadja valaki, az emberek egy részénél sajnos működik.

A csalók ezen adatok birtokában a napi költési limitig hozzá tudnak férni a számlán levő összeghez. Ha az áldozatnak be van állítva, hogy értesítést kapjon a számlamozgásokról, akkor jobb esetben az első, nem általa kezdeményezett fizetésnél észleli, hogy valami gond van, de ha nem, akkor csak a hóvégi számlakivonatnál látja, hogy kifosztották. E sorok írója beszélt egy ilyen csalás károsultjával, akinek az ügyével a rendőrség nem akart foglalkozni, mondván: nem történt bűncselekmény, hiszen a kártyaadatokat kényszer nélkül, önként adta meg.
Finom kis lehúzások

Vannak olyan praktikák is, amelyek nem sértenek törvényt, ugyanakkor indokolatlanok vagy etikátlanok, a vásárló számára előnytelenek lehetnek.

Ilyen például a kiterjesztett garancia, amikor felkínálják, hogy a kötelező kétévi jótállást 3-4-5 évre is meghosszabbíthatják. Ez a vásárló számára előnyös is lehet, főként nagyobb értékű berendezés esetén. Érdemes azonban utánaszámolni, a kiterjesztett garancia költsége hány százaléka a termék vételárának. Nem minden esetben kell, hogy ez megérje a vásárlónak.

Egyes e-shopokban biztosítást köthetünk arra az esetre, ha a termékünk megsérülne a szállítás során. A Kereskedelmi Törvénykönyv ugyanakkor egyértelműen kimondja, hogy a termék szakszerű szállítása és célba juttatása a szállítást végző vállalkozás felelőssége. Ha tehát előfizetjük azt a szolgáltatást, azzal csak az eladó zsebét tömjük feleslegesen.

A marketingben kosárérték-növelésnek hívják, amikor az eladó egy vásárlásból igyekszik kihozni a maximumot, és a lehető legtöbb járulékos szolgáltatást felkínálni a vevőnek. Ez az eladó számára minden esetben előnyös. Win-win helyzetben a vevő számára is, de nem kell, hogy ez mindig feltétlenül így legyen. Nézzünk egy konkrét példát.

Az egyik legismertebb hazai online elektronikai áruházban egy televízió vételára 379 euró. Ha nincs fúrónk, vagy nem akarunk a fali konzol felszerelésével bajlódni, 77,99 euróért felfúrják nekünk. Ha reklamáció esetén nem akarjuk kivárni a reklamáció intézésére az eladó rendelkezésére álló 30 napot, biztosíthatjuk az azonnali cserét, csekély 45,48 euróért. Ha készülékünk garanciáját szeretnénk a két éven túl további három évvel meghosszabbítani, tehát ötévesre növelni, ezt 61,27 euróért tehetjük meg.

Ha lopás vagy károsodás ellen biztosítanánk a tévénket, 49,59 euróért tehetjük meg. Ha pedig kérünk 60 napot, hogy visszavihessük a terméket, ez 26,53 eurónk bánja. Ha a készülékhez az összes felkínált kényelmi szolgáltatást kérjük, az 260,86 euróra jön ki, azaz a 379 eurós tévét 68%-kal drágábban vásároljuk meg. Természetesen ez nem lehúzás, hanem egy vásárlói döntés, melyet szabad akaratból hozhatunk meg, ám érdemes megfontolni, hogy szükségünk van-e minderre.

Megjelent a Magyar7 2023/48. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.