Vállalkozók a csaló célkeresztjében
Sok cégtulajdonos kapott a napokban levelet arról, hogy elkészült a könyvvizsgálat, ezért a mellékelt számla ellenében fizessen be 119 eurót. A baj csak ott van, hogy az overenaspolocnost.sk-tól a legtöbbjük nem rendelt könyvvizsgálatot. Az esetet már a rendőrség is vizsgálja.

A csalás tulajdonképpen az emberiséggel egyidős, hisz már Mózes első könyvében is arról olvashatunk, hogy Jákob a kezét a levágott kecskegidák bőrével borította be, hogy az szőrös legyen, így vak apja, Izsák összetévesztette őt testvérével, Ézsauval, és ő kapta meg az atyai áldást... Jákob óta, az ókortól napjainkig számtalan simlist tudnánk felmutatni.
A Büntető Törvénykönyv szerint csalásnak nevezzük, ha valaki
Döntse el mindenki, hogy az alább leírt eset szerinte kimeríti-e ezt a meghatározást.
Az elmúlt napokban több, kft. tulajdonos olvasónktól is megkaptuk azt a levelet, amelyet a B2B advisory services Kft. írt. A küldemény egy fizetési felszólítást tartalmaz, valamint egy számlát, egy javaslatot fizetési meghagyásra, és egy tanúsítványt, amelyet a cég állított ki, persze, kérés nélkül.
A felszólításban ez áll: Tisztelt Ügyvezető, a megrendelése alapján elvégeztük a (cégnév) könyvvizsgálatát, amelyet az overenaspoocnost.sk (konkért cégazonosító szám) oldalon közzétettük. Egyelőre nem tartjuk nyilván az adott előlegszámla megtérítését, illetve a befizetés után a tanúsítványt írásos formában fogjuk kiküldeni. Szeretnénk emlékeztetni az általános szerződési feltételek 11. pontja alapján az ügyvezető kezességi kötelezettségére. Szintén emlékeztetjük a döntőbírósági záradékra, illetve a Szlovák Közjegyzői Kamara Választottbíróságára, az általános szerződési feltételek értelmében. Az önt érintő szolgáltatás becsült ára csak 119 euró, az ár magában foglalja a könyvvizsgálatot, a tanúsítványt, az ingyenes tanácsadást ügyfelei részére csődeljárás esetén és a fogyasztóvédelmi jogok kapcsán. Üdvözlettel: Ing. Maroš Hrubčina, M. B. A.
Így szól a levél, az aláírást azonban egy apróbetűs rész is követi. Ebben megjegyzik, ha az ügyfél nem fizet, vagy egyoldalúan használja a tanúsítványt, abban az esetben a mellékletben található fizetési meghagyást benyújtják.
– folytatódik a levél, immár fenyegető hangnemben, kilátásba helyezve, hogy a Szlovák Közjegyzői Kamara Választottbíróságához fordulnak, ahol a kft. hivatalos képviselőjét magánszemélyként fogják igazoltatni. A sok tév- és félinformáció között ez utóbbi kitétel kétségkívül igaz, a személyazonosságot másként nem is lehet megállapítani.
Az internet világában annyi lehúzással találkozunk, hogy a szlovák rendőrség már külön Facebook-oldalt üzemeltet ezek miatt. A rendszerváltás után harminc évvel, mikor az alsó tagozatosok táskájában is okostelefon lapul, a tisztességtelen szándékkal nyerészkedni vágyók lehetőségei is bővültek, főként úgy, hogy a kft.-k zárszámadása nyilvános forrásokból elérhető.
A B2B advisory services Kft. azokhoz az „ügyfelekhez”, akik nem rendelték meg náluk ezt a szolgáltatást – mert ne zárjuk ki annak lehetőségét, hogy voltak ilyenek –, értelemszerűen nem szállt ki, és nem végezett könyvvizsgálatot. Az ugyanis kizárt, hogy ezt a cég/cégvezető tudta nélkül, a cég helyiségeiben el tudták voltak végezni. Helyette a nyilvánosan, akár az olvasó számára is elérhető adatbázisokból készítettek kivonatot.
A könyvvizsgálat drága dolog, a jogosultsággal rendelkező könyvvizsgálók monopolhelyzetben vannak, így ezzel a lehetőséggel csak az él, aki számára ezt törvény írja elő, vagy aki el akarja adni a cégét, és így akarja megerősíteni a hitelességét. 119 euró tehát jó ár lenne egy könyvvizsgálatért. De egy finstat.sk-ról letöltött kivonat papírra nyomtatásáért kicsit sok…
Iván Tamás, a Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetségének elnöke lapunknak elmondta, tagjaik közül is többen kaptak hasonló levelet.
– Elítélünk minden, tisztességes vállalkozók megrövidítésére irányuló kísérletet. Bár nyilvánvaló, hogy egy meg nem rendelt szolgáltatásért nem kérhető pénzügyi ellenszolgáltatás, előfordulhat, hogy egy kezdő vállalkozó megijed, és inkább fizet, a békesség kedvéért. Ezt semmi esetre se tegye, inkább forduljon szövetségünkhöz – mondta.
A Szlovák Közjegyzői Kamara nyilatkozatban tiltakozott, mivel visszaéltek az általuk működtetett Választottbíróság nevével. A közjegyzők szakmai-érdekvédelmi testülete megjegyzi, a Szlovák Közjegyzői Kamara Választottbírósága valóban alternatívát jelenthet az üzleti perek megoldására, de ez esetben erről nincs szó, visszaéltek a testület nevével, ezért jó hírnévhez való joguk megsértésének gyanújával jogi lépéseket tesznek. Azoknak, akik ilyen levelet kaptak, azt javasolja, ne fizessenek, hanem forduljanak a rendőrséghez.
A könyvvizsgálat végzésére jogosult könyvvizsgálókat tömörítő Szlovák Könyvvizsgálói Kamara is reagált. Szerintük
Megkerestük az Országos Rendőrfőkapitányságot is, amely az egyes kerületi rendőr-főkapitányságokhoz irányított bennünket, mondván, ez nem az ő hatáskörük. A kerületi főkapitányságok azonban folyamatban lévő eljárásokról nem adhatnak hivatalos tájékoztatást. A rendőrség a csalásokról és álhírekről szóló oldalán azt írja, már vizsgálják az esetet. Ettől függetlenül, aki érintett, a rendőrségen tehet feljelentést.
A Szlovák Orvosi Kamara is figyelmeztette tagságát, a magánorvosi rendelők legtöbbje kft.-ként működik. Abban a rendőrség, és minden, tagjait figyelmeztető szakmai szervezet és vállalkozói Facebook-csoport egyetért, hogy a követelésnek nem kell eleget tenni. Az orvosi kamara azonban arra is figyelmezteti tagságát, ellenőrizzék a slovensko.sk-n található hivatalos postafiókjukat, amit egyébként a kutya sem néz. Ha ugyanis a cég beváltja a fenyegetését, elküldi a fizetési meghagyást, akkor azt ide postázza a bíróság. Ha pedig ez ellen nem emel kifogást, akkor jogerőre emelkedik, és végrehajthatóvá válik.
Természetesen szerettük volna megszólaltatni a cég képviselőit is, a honlapon feltüntetett, nonstop elérést ígérő szám azonban ki van kapcsolva. A honlapon feltüntetett pozsonyi, Széplak utcai székhelyen sem találtuk a vállalkozás nyomát. A cégjegyzékben szereplő címen egy társasház található.
Vállalkozói csoportokban azonban több válaszlevelet is közzétettek. Akik kommunikálni kezdtek a céggel, azoknak a válaszlevélben azt írták: Ha nem mutat érdeklődést, ignorálja a felhívást.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/40. számában.