Új adótörvények ide vagy oda, 2020-ban sem marad sokkal több a zsebünkben
Január elsejével jelentősen emelkedik a minimálbér, bruttó (azaz adózás előtti) 520 euróról 580 euróra. Az elsőre egész kellemes változás azért tartogat némi meglepetést.

Általánosan elmondható, hogy a január elsejével életbe lépett új adótörvények pozitív hatásait elsősorban a kisebb keresetből gazdálkodni kénytelen munkavállalók érzik meg jobban. Minél alacsonyabb a munkabér, arányaiban annál többet spórolhatunk majd az új jogszabályoknak köszönhetően.
Fontos kiemelni, hogy a minimálbér emelkedik ugyan, de az ebből fizetendő egészségügyi hozzájárulás teljes összegének fizetési kötelezettsége az eredeti szinten marad, 570 eurón.
Így az a furcsa helyzet áll elő, hogy aki minimálbérért, de teljes munkaidőben dolgozik, azaz az emelt, bruttó 580 eurót keresi, annak ezentúl a teljes, 4%-os egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie. Korábban az 520 eurós minimálbér még nem tartozott ebbe a kategóriába. A minimálbérből fizetendő egészségügyi hozzájárulás mértéke ezzel a négyszeresére emelkedik, 5,6 euróról 23,2 euróra.
Emelkedik ugyanakkor a fizetésünk nem adóköteles része is, minimálbér esetén a korábbi 328, 12 euróról 367,85 euróra. Az éves fizetés nem adóköteles része a létminimum (amely júliusban emelkedett 210,20 euróra) 19,2-szörösét jelentette eddig, ez mostantól a huszonegyszeresére emelkedik. Így az adóalapból az egyéni vállalkozók és a munkavállalók is 4414,20 eurót írhatnak le.
Növekszik a gyermekek után járó adóbónusz összege is, bár hasra esni nem kell tőle. A hatévesnél fiatalabb gyermekek után járó 44,34 euró 2020-ban 45,44 euróra emelkedik.