2022. február 9., 20:31

Többen is loptak, nemcsak Bödör, így volt beállítva az agrártámogatási rendszer

Az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) új vezetője, Jozef Kiss azt állítja, több olyan csoport is van, amely rákapcsolódott az agrártámogatási rendszerre, nemcsak Norbert Bödör és köre az egyetlen. A többi esetet már továbbították a rendőrségnek. Jozef Kiss arra is utalt, még az OĽaNO által jelölt elődje sem akarta az intézményt az összes ilyen csoporttól megtisztítani.

Jozef Kiss, az Agrárkifizető Ügynökség igazgatója
Jozef Kiss, az Agrárkifizető Ügynökség igazgatója
Fotó: TASR

Kiss szerint az alapvető hibák még az Agrárkifizető Ügynökség 2004-es megalakulásakor születtek. Az összes dokumentum 2004-től egészen tavalyig papíron létezett csak, nem volt digitális nyoma annak, ki mikor adta be a kérelmét, hogyan lett a projekt feldolgozva és ki dolgozta azt fel, illetve, hogy nem volt-e összeférhetetlenség a kérelmek feldolgozása során.

Az egész rendszer 2004-től szándékosan úgy volt beállítva, hogy azzal vissza lehessen élni, és ilyen dolgok megtörténhessenek”

– nyilatkozta az aktuality.sk portálnak az új igazgató hozzáfűzve, azok az állapotok, amelyek az ügynökségen fogadták, arról tanúskodnak, hogy lehetőség volt a dokumentumokkal és adatokkal való manipulálására.

Hogyan juthatott Norbert Bödör annyi agrártámogatáshoz?

A legnagyobb lyukat az agrártámogatási hajón a közbeszerzés jelentette, mondta Kiss. „Az állami megrendelések szándékos felülértékelése annak érdekében, hogy kialakuljon egy olyan rendszer, amely lehetővé teszi a pénz elosztását az ügynökség, amely a projekt feldolgozását közvetíti, a közvetítő és a mezőgazda közt” – mondta az ügynökség igazgatója hozzáfűzve,

mindez a mesterségesen felfújt megrendeléseken keresztül teret engedett annak, hogy a támogatási összegeket arra fordíthassák, aminek valójában nem is volt köze a projekt tárgyához.

A kenőpénzeket, amelyekről mindenki beszélt, előre kellett kifizetni, és tény, hogy a mezőgazdák erre az egészre ráfizettek. Az egész rendszer beállítása negatívan befolyásolta a mezőgazdákat, ami ma már egyértelműen látható „Annak ellenére, hogy ma már igyekszünk a dolgokat úgy beállítani, hogy azok a szlovákiai és európai jogszabályoknak megfelelően működjenek, azt látjuk, hogy a mezőgazdák olyan helyzetben kerültek, ami anyagilag már kibírhatatlan a számukra.

Az igazgató szerint ma már nyilvánvaló, hogy az ügynökségen belül kenőpénzeket kapott valaki azért, hogy a támogatást az kapja, aki a kenőpénzt adta.

„Ez azt jelenti, hogy tekintet nélkül arra, milyen sorrendben érkeztek az ügynökségre, egyes projektek előnyben voltak részesítve” – mondta Kiss hozzáfűzve, ennek köszönhetően nem jutottak támogatáshoz olyan projektek, amelyek egyébként - ha minden szabályosan zajlik - kaphattak volna támogatást.

Új rendszer jobban seper?

A beavatott hivatalnokok szándékosan megkerültek bizonyos előírásokat, különböző alapanyagokat utólag szereztek be, és a manipulált adatok után ezek az előnyben részesített projektek támogatást kaphattak. A „Marhapásztor-ügyön” és a zempléni „Rošková grófnő-ügyön” (a volt smeres képviselő olyan területekre is kapott mezőgazdasági támogatást, melyek nincsenek is a tulajdonában és nem is műveli azokat, köztük még egy falusi reptérre is) kívül további ügyeket is felderítettek, amelyeket elküldtek a rendőröknek.

Az ügynökség ezek miatt az ügyek miatt Kiss vezetése alatt több vezető alkalmazottjától is megvált már,

és létrehoztak egy főosztályt is, amelynek az a feladata, hogy az alkalmazottak korrupcióellenes tevékenységét is megvizsgálja, és az egyes összefonódásokat felderítse.

Az igazgató szerint a mai agrártámogatási rendszer már nem engedi a projektek mesterséges felfújását, egyrészt a szigorúan meghatározott árkategóriáknak köszönhetően. Ha például valaki egy traktorra szeretne támogatást kérni, akkor az csak az ügynökség árkategóriája szerint történhet, így nincs lehetőség az adatmanipulálásra, és igyekeznek az ellenőrzéseket is úgy beállítani, hogy azokban minél kevesebb legyen az emberi faktor.  Igyekszünk a támogatási eljárásban „beragasztani a lyukakat”, hogy ilyen hibákra - akár tudatosan, vagy akár öntudatlanul - ne kerülhessen sor – fűzte hozzá az igazgató.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.