Tankolni készül? Várjon még! Esik az olaj ára az elhúzódó OPEC-tárgyalások miatt
Ma kora délután újra ülésezik az OPEC+, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és a döntési jogkörrel nem rendelkező társult országok, élükön az oroszokkal.

A találkozót azért kellett mára halasztani, mert, szakági források szerint, a felek nem bírtak megegyezni az olajkitermelési kvótákban. Mivel a koronavírus-járvány alatt az érthető okokból átalakult a kőolajigény, a jelenleg érvényben lévő januári kvótákon szeretnének enyhíteni. A vita központi kérdése tulajdonképpen az, mekkora legyen és hogyan alakuljon a globális olajkitermelés.
Jelenleg napi 7,7 millió barrellel (1 barrel egyenlő 158,9 literrel) fogják vissza a kitermelést, néhány ország viszont azt szeretné, ha csökkentenék ezt a mennyiséget, napi 2 millió barrellel.
A sajtóhírek szerint az OPEC tagállamok és Szaúd-Arábia azt szeretnék viszont, hogy még a jövő évben, egyelőre meg nem határozott időpontig is a jelenlegi korlátozások legyenek érvényben. NEm fogadták el az oroszok kompromisszumos megoldását sem, akik azt javasolták, januártól havi félmillió barrellel emeljék a kitermelést. Dmitrij Peskov, a Kreml szóvivője azt mondja, vannak ugyan ellentétek Oroszország és az OPEC-tagállamok között, de a megegyezés csak idő kérdése, korántsem olyan súlyos a helyzet, mint egy éve ilyenkor. Az ugyanakkor nem lehet véletlen, hogy a szaúdiak energetikai minisztere, Abdulaziz bin Salman a sikertelen tárgyalásokat követően bejelentette, a továbbiakban nem kívánja betölteni az OPEC felügyelőbizottságának társelnöki pozícióját.