2022. december 21., 15:47

Szükség van a költségvetésre, egyébként januárban meredeken megemelkedne a gáz ára

A kormány még ez év februárjában memorandumot írt alá a Szlovák Villamosművekkel, amelynek tárgya a háztartások jövő évi villamosenergia-mennyisége volt idei áron. A végleges megállapodás azonban továbbra is akadozik. Ám Karel Hirman gazdasági miniszter azt állítja, az árakat így is fenntartják, egyúttal arra kéri a képviselőket, hogy a további kompenzációk érdekében fogadják el a jövő évi költségvetést.

áram energia
Képünk illusztráció
Fotó: TASR/AP

Tegnap az OĽaNO, az SaS, a Sme rodina és a Za ľudí bejelentették, hogy megállapodtak a jövő évi költségvetésről. Továbbra is érvényes azonban, hogy a liberálisoknak feltételeik vannak, amelyek teljesítése nélkül nem támogatják az év törvényét. Karel Hirman gazdasági miniszter szerint ennek súlyos következményei lennének az árakra nézve. A költségvetésben ugyanis több mint hárommilliárd eurót különítenek el a háztartások és a cégek energiasegélyére.

Ennek alapján a kormány a lemondásában deklarálta, hogy januártól nem változik a háztartási áram ára, a gáz és a hő árát pedig csak 15 százalékkal emelik.

Támogatás nélkül az áram ára a négyszeresére, a gázé a háromszorosára, a hő ára pedig a duplájára emelkedne. Ha nem fogadják el a költségvetést, ideiglenes intézkedést alkalmaznának, amely értelmében a kormánykabinet az idei kiadásoknak mindössze egytizenketted részét költhetné el januárban.

„Abban az esetben kifizethetnénk a hőtermelők kártalanítását, de a kompenzáció már nem lenne elég a gázellátásra” – mondta a képviselőknek célozva a gazdasági miniszter. A parlament csütörtökön szavaz az év törvényéről.

Közben folytatódnak a tárgyalások a Szlovák Villamosművekkel is, írja a hnonline.sk portál.

A ránk nehezedő alapvető probléma az, hogy a mohi erőmű harmadik blokkját nem lehet teljeskörű üzembe helyezni, ami óriási nyomást gyakorol a társaság helyzetére”

– jelentette ki Hirman, hozzátéve, október végére a cégnek 400 millió eurós kamat, értékcsökkenés és adózás előtti nyereségének kellett volna lennie, a valóság azonban csak 211 millió. A miniszter szerint a tárca jelenlegi vezetése igyekszik javítani a helyzeten. A februári memorandum szerint a Villamosműveknek 2023-ra és 2024-re is olcsó áramot kell szolgáltatnia. A miniszter szerint ez így is lesz, de szerinte a cég gazdálkodását is figyelembe kell venni.

Sulík és Matovič együttműködése

Bár Richard Sulík és Igor Matovič az idei év nagy részében képtelenek voltak két értelmes szót váltani, februárban aláírtak egy kulcsmegállapodást a Szlovák Villamosművekkel. A memorandum azt ígéri, hogy januártól megawattóránként 61 euróban befagyasztják a háztartások idei áramárát. Összesen 6,15 terrawattóra áramot határoztak meg erre a célra, amit jövőre már a mohi erőmű harmadik blokkjának is termelnie kellene. Az energiaválság elleni küzdelemben ez a megállapodás kulcsfontosságú.

A Villamosművek azonban feltételül szabták, hogy az állam a következő három évre a Brüsszel által meghatározott mértéken túl nem vethet ki rájuk többletadót.

És ebben volt a kockázat. A kormány ugyanis november végén új adót fogadott el.

Eduard Heger kabinetje bejelentette, hogy megadóztatja az áramtermelőket. A kormány szerint azok ugyanis profitálnak a jelenlegi energiaválságból. Az állam ezért 90 százalékos adót vetett ki az átlag feletti bevételeikre. A dokumentum tartalmazza azt az alapot is, amelynek a megállapodás értelmében adómentesnek kellett volna maradnia. A piaci jövedelem felső határa a forrás típusától függően 50 és 250 euró között mozog. A konkrét árfolyamokat a kormány határozza meg. Karol Galek volt államtitkár rámutatott, hogy a kormány akár 600 millió eurót is beszedne a Villamosművektől a többletjövedelem-adón. A Villamosművek azt várják, garantálja-e a kormány, hogy nem fognak pluszadót fizetni, és figyelmeztettek, hogy a kabinet nagyon vékony jégen jár.

Megbukhat a memorandum

„Óriási a veszélye annak, hogy az állammal aláírt memorandum bizonyos mértékig megbukhat. És ez attól függ, hogy miként történik a korlátozás” – mondta Robert Jambrich, a Szlovák Villamosművek nemzetközi kapcsolatokért, európai ügyekért és környezetvédelemért felelős vezetője. Jambrich szerint a többletjövedelem-adó egy olyan hatalmas taposóakna, amely megzavarja a befektetési környezetet.

A mohi atomerőmű új, harmadik blokkja a háztartások olcsó nyersanyagellátását szolgálná. Az elmúlt hetekben azonban szivárgást észleltek rajta, ezért azonnal felmerült a kérdés, hogyan tovább. „A késés nem lesz olyan, mint ahogyan azt ecsetelték” – mondta Jambrich. Jövő év elején már szállíthatnák a hálózatba az első megawattórákat. Az utolsó kulcsfontosságú teszt a harmadik blokk teljes teljesítményű üzemeltetése lesz hat teljes napon keresztül. A helyzetet Heger kormányának múlt heti bukása is bonyolította.

Mi lenne memorandum nélkül?

A kormány a nyáron erre az alternatívára is gondolt. Ennek oka az volt, hogy a memorandumot Brüsszelben kellett jóváhagyni, és az Európai Bizottság esetleges észrevételei késedelmet okozhattak volna. Ezért a kormány megállapodott a villamos energiával kapcsolatos általános gazdasági érdekről. Ez lehetővé teszi, hogy a kabinet elsődlegesen a belső piac számára biztosítsa a kellő mennyiségű áramellátást mégpedig elfogadható árszinten.

A Villamosművek viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy az általános gazdasági érdek lehetővé teszi, hogy az állam még több áramot vegyen el, mint amennyit önként akartak a háztartások számára felajánlani – azaz 6,15 terrawattóra áramot. A probléma az, hogy a társaság már eladta a jövő évi áramot.

Van egy törvényünk, amellyel a kormány rendkívüli állapotot hirdethet, és elveheti az adott termelőtől a terméket, függetlenül attól, hogy az már eladta-e azt, sőt a kormány meghatározhatja az árat is”

– jelezte be a Szlovák Villamosművek vezérigazgatója, Branislav Strýček, aki szerint a jogszabály nem határozza meg, hogy milyen feltételek mellett lehet ezt kihirdetni.

A Szlovákiában megtermelt villamos energia több mint 64,3 százaléka szlovák erőművekből származik. A hálózatba szállított áram az ország fogyasztásának hozzávetőleg 60 százalékát fedezi. A társaság az atomerőművek mellett 31 víz-, két hő- és két naperőművet is üzemeltet. Az állam kisebbségi részvényes a társaságban, 34 százalékos részesedéssel. A részvények többségi tulajdonosa a Slovak Power Holding.
Ha a költségvetés átmegy, olcsóbb lesz a gáz

„Ha a költségvetést jóváhagyják, az gáz ára a bejelentett ár lesz” – mondta Hirman. A kormány december elején maximum 15 százalékos gázáremelést ígért a háztartásoknak. A költségvetésből 1,6 milliárd eurót kellene a háztartási gázárak kompenzálására fordítani. Ezt az állam az állampolgároktól beszedett adókból és illetékekből fedezi, állítja a pravda.sk portál.

Hirman szerint 440 millióba kerül a hőártámogatás, amit szintén az állam kompenzál a szállítóknak. Így összesen kétmilliárd euró megy a gáz és a fűtés támogatására, ami óriási összeg. Hirman szerint azonban ez olyan probléma és válsághelyzet, amit „meg kell oldanunk”.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.