2022. március 8., 18:43

Szlovákiában elsőként nyomtat 3D házakat

Dubajban 2016-ban készült el a világ első háromdimenziós nyomtatott irodaépülete. Mára itthon is találkozhatunk a technológiával – az andódi székhelyű 3D-C PRO Kft. jóvoltából.

Jóba Zsolt
Jóba Zsolt
Fotó: A szerző felvételei

Jóba Zsolt építkezési vállalkozó azt látta, hogy az embereknek már nincs kedvük építkezni, mesteremberekből is kevés van. Ezzel a technikával azonban nagyban le tudják rövidíteni a házépítés idejét, miközben a minőség még jobb is, mint a téglaházak esetében. Egy 100 négyzetméteres ház falait 30 óra alatt nyomtatják ki és 12 óra alatt szerelik össze. Bár még vannak kételkedők, szépen nő a kereslet a nyomtatott házak iránt.  

Ezzel a technikával azonban nagyban le tudják rövidíteni a házépítés idejét
Ezzel a technikával azonban nagyban le tudják rövidíteni a házépítés idejét

A vállalkozóval először két olyan, befejezés előtt álló házat nézünk meg, amelyek ezzel a technológiával készültek. Jóba Zsolt magyarázza, először mindig az alap készül el, majd a csarnokban kinyomtatott épületelemeket ideszállítják és összeillesztik. Mivel a falakba a villanyvezetékeket, valamint a víz- és szennyvízelvezető csöveket beletervezték, vésni már egyáltalán nem kell. Szigetelni sem kell, mert a falak és oszlopok üregét izolációs betonnal töltik ki, így energiatartó képessége már eleve olyan, mint a szigetelt házaké. A tulajdonosok eldönthetik, bevakolják-e a házat, vagy sem, mert nem feltétlenül szükséges, hiszen már maguk a futurisztikus falak is nagyon egyedivé teszik az épületet. Ezt követően az ácsoké és a tetőfedőké a terep, majd rákapcsolják az épületet a közművekre. 

"Egy új téglaépület megépítéséhez 14 hónapra írjuk alá a szerződést, a 3D házakra pedig fél évre, mert ez a számítógépes technológia egy népes építőbrigádot is képes helyettesíteni."

A robotizáció a jövő útja

Az új házak Andódon épülnek, de a cég gyártócsarnoka a szomszédos Szímőn található. Az odaúton a fiatal vállalkozó a kezdetekről mesél. 

először mindig az alap készül el, majd a csarnokban kinyomtatott épületelemeket ideszállítják és összeillesztik.
Először mindig az alap készül el, majd a csarnokban kinyomtatott épületelemeket ideszállítják és összeillesztik

"A videómegosztón láttam egy filmet, amelyben egy amerikai úr ezzel a technikával kisebb várat épített. Rögtön tudtam, ez az, ami nekem kell. Figyeltem a folytatást is, és három éve kezdtem bele aktívan a megvalósításba. Nagyon nehéz volt az indulás, hiszen információt senkitől nem lehetett szerezni. Megvettünk egy robotkezet csak azért, hogy onnan vegyük az okos megoldásokat egy saját géphez, amit a csarnokunkban építettünk meg. Két kollégámmal visszük a céget, az építkezéseken hat alkalmazott dolgozik. Itt Szlovákiában még csak mi alkalmazzuk ezt a technológiát, ami nagyon drága, de végül saját forrásból sikerült a beruházást megvalósítanunk." 

Egy futurisztikus világban

Tiszta fehér falak, tágas tér, senki se mondaná, hogy falak épülnek itt. A tulajdonos elmagyarázza, hogy a falak alapanyagát, a betonkompozitot megfelelő állagúra keverik és egy számítógéppel vezérelt karon keresztül juttatják el a gyártósorra, amely milliméteres pontossággal húzza egymás fölé a betoncsíkokat a tervrajz alapján. Könnyedén megbirkózik mindenféle bonyolult formával. A betonkompozit gyorsan szárad és háromszor akkora a szilárdsági értéke, mint a normál betonnak. Igaz, drágább, mint más építkezési anyagok, ez viszont kiegyenlítődik a rövid építési időben és a szerelőmunkák egyszerűsödésében.

Egy új téglaépület megépítéséhez 14 hónapra írjuk alá a szerződést, a 3D házakra pedig fél évre
Egy új téglaépület megépítéséhez 14 hónapra írjuk alá a szerződést, a 3D házakra pedig fél évre

"Az ezzel a technológiával felépült házakat nem adjuk drágábban, mint például a téglából emelteket, mert azzal, hogy mi építjük az egész házat, megoszlik a többletkiadás – mondta Zsolt. Egyelőre a csarnokban készítik el a házfalakat, mert a beton érzékeny a hőmérsékletre és az építkezések helyszínein nem tudják garantálni a beton megfelelő kötését. Ahhoz, hogy a nyomtatást a helyszínen végezzék, még sok fejlesztés szükséges, de ez lesz a jövő."

Kollégáival együtt rengeteg munkát, energiát öltek már bele a technológia állandó jobbításába. A programozó sokszor a lehetetlennek tűnő dolgokat is megoldja. Arra is nagyon odafigyelnek, hogy az építkezés során minél több környezetbarát anyagot használjanak, bár már maga a háznyomtatási technológia is környezetkímélő, hiszen nem marad a helyszínen építkezési törmelék. 
Jelenleg a csehekkel körvonalazódik egy közös üzlet – padok talapzatának a nyomtatására. Már ki is próbálták, egy darab két perc alatt készült el! 

Húsz éve a szakmában

Jóba Zsolt hálás azoknak a munkatársainak, akik bíztak benne és melléálltak. 

Azt kell, hogy mondjam, sokan nem bíztak a technológiában, most meg csak néznek, hogy sikerült. Külön köszönet a páromnak, hiszen rengeteg időm megy el a vállalkozásomra. Jelenleg is tele vagyunk munkával, több építkezés folyik egy időben – mondja a tulajdonos. De azért igyekszik időt szakítani a családjára és hobbijára, amely – akárcsak a vállalkozása – szintén különleges. Az autós gyorsulási versenyek megszállottja – tavaly országos szlovák bajnok lett, négyszáz méteren rekordot döntött. Ebben a szenvedélyében osztozik a cég és a családja is. Az itt eltöltött időt tehát csapatépítésként is fel lehet fogni."
 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.