Szlovákiában is egyre népszerűbb a kripto
Az elmúlt két évben a szlovákok lényegesen több tapasztalattal rendelkeznek a kriptoeszközökkel kapcsolatban – akár egyharmadával. A Szlovák Nemzeti Bank adataiból arra derült fény, minden nyolcadik szlovákiai lakosnak vannak ilyen eszközei.

A legtöbbünknek ugyanakkor nincs tapasztalata a kriptoeszközökkel kapcsolatban, ami teret ad a különféle csalásoknak a kriptopiacon. Egy olyan újításról van szó, amelyet gyakran gyors gazdagodási lehetőségként mutatnak be, amit a csalók többféleképpen próbálnak kihasználni.
Az NBS felmérése szerint a szlovákok hozzávetőleg 12%-a rendelkezik kriptoeszközökkel kapcsolatos tapasztalattal, ami harmadával több, mint két évvel ezelőtt. A fogyasztók leggyakrabban azért vásárolnak kriptoeszközöket, hogy kipróbálják az azokban rejlő lehetőségeket.
A válaszadók legfeljebb harmadának 250 euróig fektetett be, a kriptoeszközök pedig a válaszadók felének befektetési portfóliójának 5 százalékát teszik ki. Ugyanakkor növekszik azon válaszadók száma is, akiknél a kriptoeszközök befektetési portfóliójuk 11-50%-át teszik ki. Körülbelül 15%-uk finanszírozza kriptoeszköz-vásárlásait egyéb befektetések eladásával, és körülbelül 10%-a adósságból.
Természetesen visszaélések ezen a piacon is vannak, a csalások bizonyos típusai csak a kriptopiacra jellemzőek: token-csalások, ajándékozások, kriptográfiai csalások. Más típusú csalások a kriptoeszközök világán kívül is elterjedtek: romantikus csalások, adathalászat, vishing, fehér lovak.
A kriptoeszközök piaca Szlovákiában jelenleg nem szabályozott. A fogyasztók óvatossága mellett a kriptoeszközökbe történő befektetés során a kockázatokat is mérsékli a közelgő szabályozás.
A közelgő európai kriptoeszköz-szabályozás (MiCA) alapján 2025-től a Szlovák Nemzeti Bank honlapján ellenőrizhető lesz, hogy az entitás jogosult-e kriptoeszköz-szolgáltatásokat nyújtani Szlovákiában. A szabályozás emelni fogja a kriptoeszköz-szolgáltatók színvonalát, de a kriptoeszközök továbbra is magas kockázatú befektetések maradnak.