Szlovákia sereghajtó a pontytenyésztésben a V4-ek között
Az, hogy a ponty hagyományos karácsonyi ételnek számít a Közép-Kelet európai régióban, a halfajta tenyésztése tekintetében is megmutatkozik, hiszen a visegrádi négyes országai európai szinten is vezetőnek számítanak a pontytenyésztésben. A négy ország közül egyedül Szlovákia „lóg ki”, mivel az európai tenyésztés 0,4 százalékát tudhatja csak magáénak, amivel sereghajtó a V4-es csoporton belül – számolt be az UniCredit bank elemzésére hivatkozva a TASR hírügynökség.
Európában Csehországban tenyésztik a legtöbb pontyot, évente csaknem 19 ezer tonnányit. Abszolút számokban – Európában és a V4-es csoporton belül egyaránt – Lengyelországé a második hely, ami pontytenyésztést illeti, északi szomszédunknál a legutóbbi adatok szerint mintegy 18 ezer tonnát kitevő pontyot tenyésztenek évente. Az egy lakosra számított tenyésztés tekintetében ugyancsak Csehország viszi a prímet Európában, hiszen a cseheknél 1,8 kilogrammnyi tenyésztett ponty jut egy főre évente, ezen mutató tekintetében Magyarországé a második hely, mivel az egy főre jutó pontytenyésztés ott évi 1,3 kilogrammot tesz ki.
Hogy ez milyen komoly szám, azt az is mutatja, hogy néhány másik – jelentős részben hegyes vidék jellemezte – országban csak ezek elenyésző töredékét teszi ki a tenyésztés. Szlovákia esetében például az egy főre jutó pontytenyésztés 62 grammot tesz ki évente, Szlovénia esetében ez a szám 73 gramm, Ausztria esetében pedig 76 gramm.
Szlovákiában együttvéve évente valamivel több, mint 600 pontyot tenyésztenek, aminek 90 százaléka éppen a karácsonyi ünnepek előtt kerül eladásra.
Bár a pontytenyésztés tekintetében Szlovákia hátul kullog, fogyasztásban viszont igenis kiemelkedő helyet foglal el, hiszen az Európai Unión belül a legnagyobb mértékű az egy főre jutó pontyimportja, évente 196 grammot tesz ki koponyánként. Szlovákia ennek a pontybehozatalnak a több, mint 90 százalékát Csehországból importálja a fennmaradó mintegy 10 százalékot pedig Magyarországról.
Szlovákiában a halfogyasztás mértéke egyébként viszonylag alacsonynak számít, éves szinten mintegy 5 kilogrammot tesz ki fejenként, s ennek csak mintegy ötödét teszik ki az édesvízi halak. Az Európai Unió által ajánlott éves halfogyasztás fejenként 16-20 kilogramm.