Szlovákia egyre inkább szenved a munkaerőhiánytól
A szlovák piacon egyre kevesebb a hazai munkás, ezért a cégek kénytelenek növelni a fizetéseket.

A havi átlagbér éves összehasonlításban 9,5%-kal növekedett, viszont év közben az infláció hatására 4,9%-ra esett vissza. A hiányzó hazai munkavállalók kérdésében érdemes lenne figyelmet fordítani a gazdasági migráció problémakörére, figyelmeztetett a Grafton Slovakia a legutóbbi bérekkel kapcsolatos felmérése alapján.
A fizetések növelése nem enyhíti az infláció mértékét, amely a reálbér csökkenését eredményezheti.
Ez negatív hatással lehet az életszínvonalra, és a piac stagnálását is kiválthatja – jelentette ki Martin Malo, a Grafton Slovakia és a Gi Group igazgatója. Malo továbbá hozzátette, hogy vannak cégek, amelyek hosszútávon nem bírják a megnövekedett költségeket, ezért kénytelenek több munkatársat elbocsátani. A hiányzó hazai munkások helyét külföldi munkavállalókkal töltik ki, elsősorban Európán kívüli országokból. A kutatások szerint a szlovák munkaadók elégedettek a külföldi alkalmazottakkal.
– tette hozzá Malo. A legnagyobb gondot a beutazási engedély intézésének hosszúsága, az alacsony bérek és a nyugat-európai országokhoz képest alacsony vonzerő jelenti. Az Európán kívüli országokból, vagy Ukrajnából származó munkavállalók iránt már a mérnöki szakterület is érdeklődését fejezte ki. Elsősorban programozó, technikus és mérnöki pozícióba keresnek alkalmazottakat. A kutatási, a banki és pénzügyi ágazatban hiány mutatkozott könyvelőkből, adótanácsadókból és könyvvizsgálókból.