Szlovákia a drágulás és a munkahelyvesztés szorításában
Szlovákiát egyszerre fojtogatja a megélhetési költségek meredek emelkedése és a gyárbezárásokból eredő munkanélküliség. Az infláció az eurózóna legmagasabb szintjét érte el, az adóintézkedések pedig tovább mélyítik a gazdasági nehézségeket.

Az árak 2023-ban – két évtized legnagyobb inflációs hulláma után – és 2024-ben átmenetileg enyhültek, de az őszre újra emelkedni kezdtek. 2025 elejére az infláció az elmúlt tizenöt hónap csúcsára ért. Az élelmiszerek ára több mint 4%-kal nőtt, különösen az olajok, zsírok, tejtermékek, tojás és gyümölcsök drágultak jelentősen.
Emellett az oktatás, a vendéglátás, valamint a személyi szolgáltatások, mint a fodrászat vagy kozmetika is sokkal többe kerülnek. A drágulást részben a kormány konszolidációs politikája, a vállalatok és a lakosság megadóztatása okozza, ami Szlovákiát az eurózóna egyik legmagasabb inflációjával rendelkező országává tette.
A gazdasági helyzetet az ipar globális problémák miatti visszaesése is súlyosbítja. A gépipar, a kohászat és az elektromos berendezések gyártása jelentős veszteségeket szenvedett el. A régiókban a gyárbezárások tovább rontják a kilátásokat. Például Bán városában (Bánovce nad Bebravou) több száz varrónő maradt állás nélkül egy üzem megszűnése miatt, és hasonló leépítések történnek más városokban is.
A munkanélküliség növekedése különösen azokban a térségekben fájó, ahol a gyárak bezárása egész közösségek megélhetését veszélyezteti.
Bár az üzemanyagárak a globális olajárak csökkenése miatt mérséklődtek, ez alig enyhíti a lakosság terheit. Az áprilistól bevezetett tranzakciós adó várhatóan tovább növeli az inflációt.
A gazdasági növekedést ösztönző intézkedések hiánya miatt a szakértők nem számítanak gyors javulásra. A drágulás és a munkahelyek elvesztése különösen azokban a régiókban élőket hozza nehéz helyzetbe, ahol a megélhetés egyre nagyobb kihívást jelent.