Szlovák gazdaság: a Matovič-kormány alatt megugrik az adósság
Az elemzők már figyelmeztetnek: a költségvetést a lehető leghamarabb konszolidálni kell. Ennek ellenére a kormány inkább a kiadásokra összpontosít.

A Hnonline elemző írásában arról értekezik, hogy idén először lépjük túl a 60% -os adósságkorlátot, és azt akár öt százalékkal. Így becsülte újra a Pénzügyminisztérium az államadósság új nagyságát. A növekedés drámai: tavaly sikerült a GDP 48 százaléka alá szorítani. Normális körülmények között az adósságfékről szóló sarkalatos törvény szerint ezen a ponton már bizalmi szavazást kell tartani a kormányról.
Ugyanakkor a világjárvány miatt alkalmazni kezdték a jogi normák kivételes záradékait, a kormány a válság érdekében most annyit kölcsönözhet, amennyit csak akar. Az elemzők azonban rámutatnak, hogy figyelnünk kellene, miképp fog az államháztartás kilábalni a válságból.
Az adósság összege, amely már az ország számára kezelhetetlen, nagyon egyedi lehet. Például tavaly az euró-övezetben az adósság átlagos szintje 84,1 százalék volt. A költségvetési felelősségről szóló törvényünk ugyanakkor előírja, hogy az adósságot az 50 százalékos határ alatt kell tartanunk.
Néhány elemző még alacsonyabb szintre teszi a "biztonságos" határt. Inkább 40%-ra, elsősorban azért, mert a gazdaságban rendkívül magas azoknak a társaságoknak az aránya, amelyek legálisan nem fizetnek adót. De állítják, nem lenne jó elcsúszni, és közvetlenül a válság után az államháztartást stabilizálni kell. Minél több pénzt költenek most, annál kellemetlenebb lesz a megszorítás a jövőben.
Az adósság rekordszintű növekedése a hiány rekordszintű növekedésének a következménye. Ez tovább ronthatja hitelképességet azoknál a bankoknál, ahonnan az állam hitelt vesz fel, mivel értékelésükben nemcsak a helyzetet, hanem a gazdasági folyamatok irányát is vizsgálják.
Figyelembe véve azonban a járvány miatt soha nem tapasztalt helyzetet, az idei költségvetés hiányának 12%-os szintje indokolható lehet. Ugyanakkor azt is érdemes figyelni, hogy mire költötték ezt a pénzt. Rendkívüli mennyiségű pénz megy a gazdaság stabilizálására, hogy a lehető legkevesebb vállalat zárjon be, és a lehető legkevesebb alkalmazott vessze el a munkáját. Másrészt a kiadásokat a szociális csomag is növeli, amelyet Eduard Heger pénzügyminiszter „felelős szociálpolitikának” nevez, mert erre akar megtakarítani a minisztériumok költségeinek csökkentésével.
A Hnonline által megszólított elemzők azonban nem értenek egyet ezzel az állásponttal.
– állítja például Radovan Ďurana, az INESS elemzője.
De még nem tették közzé a tervek részleteit.
- közölte a Pénzügyminisztérium sajtóosztályának illetékese.