2022. február 24., 13:32

Szeretné tudni, hogy mit fog tenni a pénzügyminiszter az infláció ellen?

Az egész világ jelenleg Ukrajnára figyel, ahol a súlyos katonai manőverek közepette az európai béke is veszélybe került. Mindez persze nem csak az adott régióra van hatással, hanem a világgazdasági folyamatokra is. Nagy kérdés, hogy mit okozhat a szomszédos államban zajló háború a gazdaságunknak.

Igor Matovič
Fotó: TASR

Azt már most látni, hogy az orosz támadás hatására a reggeli órákban a tőzsdék is reagáltak, a legtöbb térségbeli ország pénzneme gyengült, de a rubel is jócskán vesztett értékéből.

Azóta a folyamatok kissé normalizálódtak a pénzpiacon, de egyelőre nem sejteni, hogy az euró szempontjából a háborús konfliktus milyen változásokat okoz akár csak az elkövetkező napokban. A tőzsdei változások biztosan nem lesznek kedvezőek, de sok elemző úgy véli, az oroszok elleni szankciók igazából nem érnek célba, s az egész támadás mögött nem orosz gazdasági érdekeket kell keresni, sokkal inkább ideológiai törekvést.

Ami számunkra különösen fontos a béke minél gyorsabb visszaállítása mellett, hogy milyen következményekkel lesz ez a régiónkra. Nyilvánvalóan Ukrajna felől sokan fognak próbálkozni majd a nyugati határokon Európa országaiban rövidebb vagy hosszabb távra otthont találni, ebből a szempontból ugyan Szlovákia nem a legvonzóbb határos állam, de azért a kisebb nyelvi akadályok mellett feltehetően azért tapasztalható lesz a nagyobb áramlás.

Ez akár plusz munkaerőt is jelenthet a gazdaság számára, hiszen már így is több ezer ukrajnai állampolgár dolgozik Szlovákiában, s bizonyos területeken akár a munkaerőhiány ideiglenes megoldását is jelenthetik. Természetesen az is igaz, hogy a legtöbben azért nem akarnak majd tartósan Szlovákiában maradni, s a legfontosabb hatásai a háborús helyzetnek a gazdaságunk működésére lesz. A piacokon a bizonytalanság jelentős változásokat okoz, ha a konfliktus nem oldódik meg néhány nap vagy hét alatt, ezzel együtt a már most kedvezőtlen adatokat produkáló gazdasági teljesítményünk tovább romolhat.

Tegyük hozzá, a szlovák kormány a jelentős inflációs nyomást elég lazán kezeli. Legalábbis látszólag, hiszen Eduard Heger néhány héttel ezelőtti kijelentései után, amelyek arra utaltak, ők már felkészítették a lakosságot a rosszabb helyzetre, valamint Igor Matovič  pénzügyminiszter tegnap sajtóérdeklődésre elmondta, szerencsére Szlovákia nem áll olyan rosszul ezen a téren, mint a szomszédos államok. Sőt, szerinte azok intézkedései, mint az árak befagyasztása vagy az ÁFA csökkentése nem érték el a hatásukat, mert nem lettek alacsonyabbak az árak.

A tárcavezető azt is kiemelte, örömteli, hogy nálunk nőnek a leglassabban az árak a V4-es térségben és bízik benne, hogy az infláció hamarosan lelassul.

Vélhetően az exkormányfő ilyen módon is törekedik a figyelemelterelésre, mert mintha nem venne tudomást arról, mi történik a lengyel és magyar határok közelében, s mennyien utaznak a szomszédos államokba tankolni, vásárolni. Ezzel együtt pedig a szlovák gazdaság problémái csak tovább növekednek, mert ahogy a tavalyi lezárások során, most is a szlovákiai bevételek jelentős része nem az országban kerül elköltésre, amivel a kereskedők, szolgáltatók mellett az állam is kevesebb bevételhez jut. 

Erről valahogy kevés szó esik a miniszter kommunikációjában, aki ismét ígéretet tett, hogy a leginkább érintett csoportokat majd kompenzálni fogják. A kérdés csak az, hogy mikor és milyen formában, mert ahogy már annyiszor, most is hosszú hetek telnek el a megoldások megvalósításáig, addigra pedig már a problémák is átalakulnak.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.