A szemétszállítás drágulása lehet a következő nagy pofon
Rájár a rúd az utóbbi időben az önkormányzatokra! Nem elég a dél-szlovákiai települések szempontjából abszurd és igazságtalan finanszírozási rendszer, 2025-től nagy valószínűséggel drágul a hulladékkezelés és hulladékszállítás is.
Nem túlzás kijelenteni, hogy rég voltak ilyen nehéz helyzetben Dél-Szlovákia falvai és városai. Portálunkon, illetve lapunkban már több alkalommal foglalkoztunk a városok és falvak finanszírozási rendszerével, amelyet sok egyéb mellett a tengerszint feletti magasság, illetve a nagyság alapján szabnak meg. A helyzetet tovább rontja, hogy jövőre drasztikusan emelkedhet a hulladékszállítás ára is.
A látványos drágulás a mechanikai-biológia hulladékkezeléssel magyarázható, amelyet a jövő évtől kellene bevezetni. Sokan valószínűleg még nem hallottak erről az eljárásról, így röviden foglaljuk össze a lényegét.
A hulladéklerakóba általában olyan kevert háztartási hulladék kerül, amelynek jelentős része újrahasznosítható lenne, illetve a hulladéklerakók befogadóképessége sem végtelen. Itt jön képbe a mechanikai-biológia hulladékkezelés, mely során stabilizálnák a szemetet, térfogatát és veszélyességét csökkentenék. A kezelés után kerülne a hulladék a tárolókba.
Ez azért is fontos, mert az úgymond értékes hulladékot, melyet még újra lehet hasznosítani, elkülönítik a valódi, semmire sem használható szeméttől. A mechanikai kezelési eljárások során aprítják, osztályozzák és tömörítik a hulladékot. A biológiai kezelések formái a komposztálás és a szárítás, amely során magas fűtőértékű, másodlagos tüzelőanyag keletkezik. Egy mechanikai-biológia előkezelő létesítmény fenntartása azonban nem olcsó mulatság (a gép maga is több millió euróba kerül), valamint a munkafolyamatok is bonyolultak, ezért is fordulhat elő, hogy ekkora pluszköltséget nehezen tudnak vállalni az önkormányzatok, ám nincs választási lehetőségük. A környezetvédelmi minisztérium már korábban döntött erről, így a települések polgármesterei, hogy némiképp csökkentsenek a terheiken, kénytelenek lesznek megemelni a lakossági kukadíjat.
Nem szeretnék riogatni, de semmi jóra ne számítsunk, mert nem néhány eurós drágulásról lehet szó. Azokon a településeken, ahol szelektíven gyűjtötték a hulladékot, tonnánként 18 eurót fizetett az önkormányzat a háztartási szemét elszállításáért, az új hulladékgazdálkodási rendszer bevezetésével ez az összeg akár a 97 eurót is meghaladhatja.
Akárhogy is nézzük, a településeknek ez 79 eurós pluszköltséget jelentene, amit kénytelenek lesznek a lakosságra terhelni. Ez persze attól is függ, hogy a községek milyen hatékonysággal szelektálják a szemetet, ettől függően lehet az áremelkedés kiugróbb vagy mérsékeltebb.
Azon is el kell gondolkodniuk az önkormányzatoknak, hogy nem térnek-e át a súly alapján történő kukadíjra. Ha a szemétszállítók le tudják mérni a hulladék súlyát, akkor annak alapján tudják meghatározni, hogy egy adott háztartásnak mekkora összeget kellene fizetnie. Ellenkező esetben marad az átalánydíj, ami korántsem mondható igazságosnak.
A szemétdíjak várható emelkedése finoman szólva sem nyerte el a polgármesterek tetszését.
Agócs Gergely, a Magyar Szövetség elnökségi tagja, Királyrév polgármestere szerint a kormánynak el kellene halasztania az új hulladékgazdálkodási módszer bevezetését, ezekben az egyébként is rendkívül nehéz időkben nem kellene tovább nehezíteni az önkormányzatok helyzetét.
Ahogy Agócs Gergely is hangsúlyozta, kétségbe vonható az új szelektálási módszer környezetvédelmi hozadéka, ugyanis nagyon sok szemétlerakó nem rendelkezik a fentebb már említett berendezéssel, ezáltal pedig könnyen előfordulhat, hogy a szemét – egy megfelelő hulladéklerakót keresve – keringeni fog az országban, ami a szén-dioxid-kibocsájtást fogja növelni.
Jövő évtől számos településen közel a duplájával emelkedhet a kukadíj, azonban akadnak olyan önkormányzatok is, amelyek nem szeretnék drasztikus áremelkedéssel sokkolni a lakosokat, így megpróbálják önerőből finanszírozni a pluszkiadásokat. Tökéletes példa erre a szlovák–magyar határon fekvő Medve, ahol ugyan emelkedni fog a szemétdíj, azonban közel sem olyan mértékben, mint más településeken. Kulacs László polgármester lapunknak elmondta, ugyan ők sem tudják elkerülni a kukadíj emelését, azonban a lakosok érdekét is szem előtt tartják.
– hangsúlyozta a település polgármestere. Ennek ellenére Medvén „csak” 30-ról 40 euróra növekedhet a kukadíj, ezt viszont még a képviselő-testületnek jóvá kell hagynia.
– Községünkben már chippel látták el a szemetes kukákat, ami azért fontos, mert így majd súly alapján tudjuk meghatározni, hogy az adott háztartásnak mennyit kell fizetnie. A chip és az egész rendszer bevezetése 2000 euróba került, melyet önköltségből finanszíroztunk, tehát ezzel sem terheltük a lakosokat – tette hozzá Kulacs László. Ennek értelmében meghúznak egy súlyhatárt, s akik azt átlépik, a 40 eurós alapdíjon felül a pluszköltséget is be kell fizetniük.
A polgármester fontosnak tartotta kiemelni, hogy a településen már több éve külön válogatják a papír-, a műanyag- és a biohulladékot, amivel jelentős összegeket tudnak megspórolni.
A mechanikai-biológia hulladékkezelést még most is számos kérdés övezi, és továbbra is nagy a bizonytalanság, sőt kaotikus a helyzet. A Szlovákiai Városok Uniója felszólította a kormányt, hogy a következő ülésen véglegesen és kötelezően hagyják jóvá a hulladék-elhelyezési díjakról szóló rendeletet, amely 2025. január 1-től lépne hatályba.
Amíg ez nem történik meg, az önkormányzatok sem tudják elfogadni a jövő évre vonatkozó költségvetésüket, mert nem tudják a hulladékkal kapcsolatos költségeket tervezni. A kaotikus döntéseknek pedig nemcsak jogi és adminisztratív, hanem pénzügyi következményei is lehetnek.
A rendeletet először november 6-án hagyta jóvá a kormány, hogy majd egy nappal később a parlament is megszavazza a két évvel ezelőtt elhalasztott mechanikai-biológiai hulladékkezelés bevezetésének kötelezettségét. Egy hét múlva, november 13-án azonban a kormány hatályon kívül helyezte az eredetileg jóváhagyott díjemelést, így továbbra is rengeteg kérdőjel maradt a változtatással kapcsolatban. A kormánynak végérvényesen pontot kellene tennie az ügy végére, hogy az önkormányzatok is tisztábban lássanak és tudjanak tervezni a következő naptári évre.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/48. számában.