Százmilliókat veszít Szlovákia Zelenszkij döntése miatt
Az Ukrajnán keresztüli gázszállítás leállításáról szóló döntés jelentős anyagi károkat okozhat Szlovákiának, ezt már a miniszterelnök és a belügyminiszter is hangsúlyozta, de vajon mit jelent a gazdaság számára.

Robert Fico miniszterelnök újévi beszédében kijelentette, hogy "a tranzit leállítása drasztikus hatással lesz mindannyiunkra az Európai Unióban, de nem Oroszországra". A szlovák kormányfő többször is figyelmeztetett arra, hogy Szlovákia több száz millió eurós tranzitdíjtól esik el a tranzit megszűnése miatt, és Kijev lépése magasabb árakat jelent a máshonnan importált gáz esetében. Később az összeget pontosította, évi 500 millió eurós kárról beszélt Szlovákia esetében.
A Gazprom orosz energiaipari óriáscég szerdán bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződés lejárta - reggel hat óra - után leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást.
Matúš Šutaj Eštok, a koalíciós Hlas-SD elnöke, belügyminiszter úgy látja, Ukrajna megfeledkezett a Szlovákia által nyújtott segítségről, amikor leállította a gázszállítást. A második legnagyobb kormánypárt elnöke emlékeztetett arra, hogy Szlovákia a konfliktus kezdete óta jelentős katonai, politikai és humanitárius segítséget nyújtott Ukrajnának, és segített minden embernek, aki a háború elől menekült. „Szlovákia százmilliókat veszít Zelenszkij elnök lépése miatt – egyrészt mert más beszállítótól kell vásárolnia a gázt, másrészt a tranzitdíjak elvesztése miatt” - mondta Šutaj Eštok.
"Amikor Putyin több mint 25 évvel ezelőtt átvette a hatalmat Oroszországban, évente több mint 130 milliárd köbméter gázt pumpáltak Ukrajnán keresztül Európába. Az év első napján az orosz gáz tranzitja nulla. Ez Moszkva egyik a legnagyobb vereség” – mondta Zelenszkij táviratában. Az ukrán államfő szerint az európai országok túlnyomó többsége sikeresen alkalmazkodott a változáshoz.
Ami igaznak tűnik, más kérdés, hogy milyen áron.
"A szlovák és az ukrán kormány közös ülésein, valamint az orosz féllel folytatott tárgyalásokon sokáig tárgyaltunk a gáz Ukrajna területén történő tranzitjáról. Több alternatíva is volt, amelyeket megvitattunk. Ukrajna azonban úgy döntött, hogy egyoldalú lépést foganatosít, amely Szlovákiának is kárt okoz, ugyanakkor szeretnék minden szlovákiai embert és céget biztosítani arról, hogy készen állunk erre a forgatókönyvre, és jelenleg nem áll fenn a gázhiány veszélye Szlovákiában” – mondta az év végén Denisa Saková gazdasági miniszter.
A tárcavezető úgy véli, Szlovákia technikailag jól felkészült az Oroszországból Ukrajnán keresztül történő gázszállítás leállítására. Az állami SPP 20%-kal több gázt tárol földalatti tározókban, mint egy évvel ezelőtt.
Ráadásul az SPP által leszerződött tározók december végén gyakorlatilag 100%-osan megteltek, ami ebben az időszakban nem szabványos. Az állami tulajdonban lévő gázvállalat diverzifikált gázellátási portfólióval rendelkezik öt másik nagy nemzetközi energiaszolgáltatótól, mint például a BP, az Exxon Mobil, a Shell, az RWE vagy az ENI.
A ZSE Energia és a Východoslovenská energetika nagy gázszolgáltatókat tömörítő ZSE-csoport július elején bejelentette, hogy megállapodást kötött az Orlen-csoporttal a főként USA-ból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításáról. Szlovákia ugyanakkor minden környező országgal rendelkezik gázvezetékes kapcsolattal. A földgáz így bármilyen irányból szállítható.
Szlovákia további tízmillió eurót veszít azzal, hogy beszünteti a harmadik országokba irányuló gáztranzit díjak beszedését. Emiatt az Ukrajnán keresztüli gázáramlás leállításáról szóló szlovák számla magasabb lesz, mint a 2025-ös költségvetésben az összes szlovák háztartás energiatámogatására szánt összeg. Az EU-s károkat több milliárd euróban feltételezik a szakemberek.