Szaúd-Arábia tönkrevághatja az olajpiacot
Igen aggasztó a helyzet a globális olajpiacon, ugyanis heteken belül a globális karanténoknak köszönhetően 10 százalékkal eshet a világ olajfelhasználása, miközben csak a szaúdiak 2,6 százalékkal növelnék a globális olajkínálatot – írja a Portfolio.hu. Egyelőre rendelkezésre áll szabad tárolói kapacitás, azonban kétséges, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben mennyi kőolajat mernek betározni a vállalatok és az államok. Amennyiben nem történik radikális változás a kőolaj keresleti vagy kínálati oldalán, akkor várhatóan még masszív zuhanás előtt áll az olaj ára.

Az olaj aktuális helyzetét meghatározza, hogy
a koronavírus egyelőre még beláthatatlan keresletcsökkentő hatása egy hatalmas kínálati többlettel párosul.
A szaúdiak összerúgták a port az oroszokkal, így lényegében áprilistól mindegyik szereplő annyi olajat termel ki, amennyit csak szeretne.
Keresleti oldalon jelenleg csak becslések vannak arra vonatkozóan, hogy mennyivel csökkenhet a világ olajkereslete a járvány globális terjeszkedésével. Amennyiben Kínából indulunk ki, a helyi karanténoknak köszönhetően napi 3-4 millió hordóval csökkenhetett az ország olajfelhasználása. Ami azonban érdekes, hogy a nagy ázsiai ország olajimportja nem mérséklődött ennyivel, mivel a kínai finomítók és az állam amellett döntöttek, hogy elraktározzák inkább a nyersolajat, mintsem csökkentsék importjukat.
Amennyiben csak 20 százalékos kereslet visszaeséssel számolunk a nyugati világban a koronavírus okozta gazdasági fennakadások következtében, akkor Európa és Észak-Amerika napi 40 millió hordós felhasználásával kalkulálva már csak ebben a két régióban napi 8 millió hordóval csökkenhet a kőolajkereslet az elkövetkező hetekben.
Amennyiben Dél-Amerikát, Afrikát és a Közel-Keletet is hozzávesszük, akkor már jóformán biztosra mondható a napi 10 millió hordós keresletkiesés, amely 10 százalékos csökkenésnek felel meg a globális olajfelhasználást tekintve.
Mindeközben a kínálati oldalon Szaúd-Arábia masszív kitermelés növelést tervez áprilistól. A februári 9,7 millió hordós napi kitermelési szintjét 12,3 millió hordóra emelheti, és az oroszok is várhatóan hasonlóan fognak cselekedni.
Az Egyesült Államok kormánya bejelentette, hogy kőolajat fog vásárolni a stratégiai készletei növelése érdekében, azonban csak 78,5 millió hordónyi kapacitás áll rendelkezésére, mely hamar telítődhet.
A Goldman Sachs számításai szerint globálisan 578 millió hordó szabad tárolási kapacitás állhat rendelkezésre, ami egy ideig képes lehet felszívni a piacon levő kínálati többletet. Azonban a magáncégek illetve az állami szereplők vajon hajlandóak lesznek-e megtölteni a tárolóikat.
Az állami költségvetések hatalmas nyomás alá fognak kerülni a koronavírus okozta rendkívüli intézkedések következtében, a magáncégeknek pedig meg kellene bizonyosodniuk afelől, hogy az elkövetkezendőkben jóval magasabb lesz az olajár, ami fedezni tudná a tárolási és finanszírozási költségeket, pont amikor a vállalatok csökkenő aktivitásának köszönhetően készpénzhiányos állapotok léphetnek fel.
Amennyiben nem változik meg jelentősen a keresleti vagy a kínálati helyzet, az olaj jegyzése előtt még bőven lehet tér az esésre.