2022. május 19., 16:01

Szakértőt kérdeztünk: még sincs veszélyben Szlovákia gázellátása?

Hétfőn délután bombaként robbant a hír a felvidéki sajtóban, hogy az orosz Gazprom júniusra egyetlen köbméter földgázszállítási kapacitást sem foglalt le a nagykaposi belépési ponton. Bár elsőre úgy tűnhet, ez tulajdonképpen egyet jelent azzal, hogy júniusra megszűnik Szlovákia Oroszországból érkező földgázellátása, a helyzet ennél jóval bonyolultabb.

földgáz
Képünk illusztráció.
Fotó: TASR/AP

A nagykaposi belépési pont az európai földgázellátás egyik kritikus eleme, ez vitathatatlan. A Gazpromnak napi 70,4 millió köbméternyi szállítókapacitás lekötésére nyílt volna lehetősége júniusra, amellyel az orosz gázóriás eddig nem élt - egyelőre! Nem véletlenül hangsúlyozzuk ezt, de erről mindjárt!

Hétfőn kiderült az is, hogy az oroszok több más európai gázvezetékre sem vásároltak szállítási lehetőséget, így a pár nappal ezelőtt leállított, Fehéroroszországon és Lengyelországon át Németországban végződő Jamal vezetékrendszerre sem.

Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy jelen állás szerint az Északi Áramlat I-en továbbra is érkezik orosz földgáz. A Gazprom a múlt héten jelentette be, hogy már nem fog a Jamalon szállítani Lengyelországba, az ok, hogy Moszkva szankciókat vetett ki az EuRoPol GAZ társaságra, amely a vezeték lengyelországi részét üzemelteti.

Számítani lehetett rá tehát, hogy a Jamal belépési pontján nem vásárol majd tranzitkapacitást az állami gázóriás, az viszont, hogy a tőzsdei adatok tanulsága alapján a nagykaposi csomóponton sem érkezik majd orosz gáz júniusban, igen meglepő.

Ezzel együtt korántsem jelenthető ki teljes bizonyossággal, hogy Nagykaposon át júniusban egyáltalán nem érkezne orosz földgáz.”

- tájékoztatta portálunkat Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatásvezetője.

A kereskedés időtávja ugyanis rövid, simán előfordulhat, hogy a hónap végéig még vásárolnak az oroszok kapacitást, sőt június elején is leköthetnek szabad kapacitást a hónap második felére. Függetlenül attól, vásárol-e a Gazprom a következő hetekben kapacitást vagy sem, a lehetőség folyamatosan ott lesz előttük!

A szakember kiemelte, az európai földgázpiac számára Nagykapos egy rendkívül fontos, ármeghatározó mérési pont. Az ezen át beáramló gáz mennyisége tulajdonképpen megszabja, hogy az európai, főként a német piacokon miként alakul a gáz ára.

Nagyon leegyszerűsítve pusztán kereslet-kínálati függvényről van szó. Ha megszokotthoz képest kevés az átáramló gáz, az felveri az árakat és vice versa – magyarázta el az alapokat Toldi Ottó. A másik hasonlóan fontos infrastruktúra egyébként Frankfurt közelében található Manlow mérési pont, a Jamal-vezeték kompresszor állomása.

Arra a kérdésünkre, okozhat-e ellátási problémákat a nagykaposi tranzit elmaradása, a szakember elmondta, mivel Szlovákia számos ponton csatlakozik az európai vezetékrendszerhez, így erre kicsi az esély.

Szlovákia az osztrák és a cseh piachoz is kapcsolódik, amelyek pedig a német hálózattal állnak összeköttetésben. A Németországban végződő Északi Áramlat I-en jelenleg is folyamatos az ellátás, ráadásul ez a Jamal vezetéktől és a (többek között) Nagykaposnál az EU-ba lépő Testvériség vezetéktől is független. Sőt, mondja, mivel nem régiben bővítették a magyar-szlovák interkonnektort, Szlovákia akár a Balkáni Áramlaton át Magyarországra érkező földgázból is részesülhet.

Az sem valószínű, véli a szakember, hogy Oroszország ne szállítaná le a leszerződött mennyiségeket. Ilyen eddig csak kivételes esetekben történt, hiszen jelen pillanatban a Gazprom még Ukrajnának is szállít földgázt.

Toldi Ottó
Toldi Ottó: A Szlovákia által lekötött orosz gáz szinte biztosan meg fog érkezni, hogy Nagykaposon át vagy sem, az az ellátásbiztonság szempontjából másodlagos kérdés
Fotó:  Hír TV repro

Vajon előfordulhat-e, hogy Szlovákiába egyszerűen nem jut el a földgáz más uniós államokból?

Toldi szerint nem. Az érvényben lévő EU-s ellátásbiztonsági szolidaritási egyezmény korábban is működött, a bajba jutott országokat kisegítették. 2009-ben, amikor Oroszország nagyjából másfél hétre teljesen elzárta az Ukrajnán át haladó vezetékek csapjait, Szlovákia akkor is kapott az európai és magyar tárolókból gázt.

Hajlanánk a feltételezésre, hogy a Gazprom tulajdonképpen üzenni akart Európának azzal, hogy az egyik legnagyobb tranzitállomásra nem foglalt le kapacitást, ugyanakkor Toldi Ottó azt mondja, ez inkább túlgondolása a dolgoknak.

A Szlovákia által lekötött orosz gáz szinte biztosan meg fog érkezni, hogy Nagykaposon át vagy sem, az az ellátásbiztonság szempontjából másodlagos kérdés

– mondja.

Fontos kérdés még, hogy Szlovákia végül hajlandó lesz-e alkalmazkodni az oroszok által támasztott fizetési feltételekhez. Úgy tudni, a következő kifizetés jövő héten, május 24-én esedékes. Voltak erről a kormánykoalícióban viták, Richard Sulík gazdasági miniszter szükséges lépésről beszélt, de a kormányfő, Eduard Heger elzárkózott a „rubeles fizetéstől”. Az elmúlt napokban azonban Brüsszel és az Európai Bizottság is békülékenyebb hangot ütött meg, kidolgozták például az „alkalmazkodás” irányelveit (a nyugati energiakereskedő cégek egyelőre maguk választhatják meg teljesítik-e az orosz feltételeket), így várhatóan a szlovák kormány is hajlik majd a módosított fizetési eljárásra.

Földgázkereskedelmi egyszeregy: Alapvetően kétféle módon lehet földgázt vásárolni. Általában olcsóbb megoldás a hosszútávú lekötés, a szerződés. Több európai államnak van, vagy legalábbis volt már ilyen szerződése Oroszországgal. A másik módszer, egy gyorsabb, akut, de kevésbé kiszámítható megoldás a szabadpiaci alapon vásárolt földgáz. Magyarország például évi 8-9 milliárd köbméternyi igényének 30-40 százalékát piaci alapon vásárolt gázból fedezi, a többi hosszútávú lekötés. Ez jelenleg jóval többe kerül, de például a Covid alatt kevesebb volt.  Azt, hogy melyik ország mennyiért vásárol orosz földgázt hosszútávú szerződés alapján azt nem lehet tudni. Ezek titkos szerződések, az orosz árazás nem egységes képlet alapján történik. Az ugyanakkor sokatmondó, hogy 2020 előtt volt olyan év, amikor az Európába importált orosz földgáz fele szabadpiaci alapon érkezett, majd közeledve a háborúhoz, a szerződéses mennyiség változatlan maradt, a szabadpiaci értékesítésre felajánlott mennyiség pedig fokozatosan csökkent. Az orosz gáz Ázsia felé vette az irányt vagy LNG lett belőle.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.