2020. január 2., 18:49

Súlyos gazdasági válság fenyegeti Európát

Újabb gazdasági válság fenyegeti a világot – az elmúlt időszakban több cikk is erre figyelmeztetett. A szakértők szerint a gazdasági lassulás Európát is hamar utoléri, és akár mélyebb is lehet, mint a 2008-as világválság.

nemet-gazdasag-lejt.jpg
Fotó: ma7

Immár 12 éve ment csődbe a világ egyik legnagyobb pénzpiaci cége, a Lehman Brothers. A krach nem csak az üzleti világot rázta meg, ez volt az első látványos jele a 2008-as világválságnak, amelyből több európai tagállam csak évekkel később, vagy azóta sem tudott kilábalni.

Szakértők szerint  az unió vezetése nem tudta megoldani azt a gazdasági-pénzügyi válságot, ami 2008-ban kirobbant.

A mai napig lélegeztetőgépen tartják Görögországot, komoly gondok vannak Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában. A világgazdaság némileg megoldotta ezt a helyzetet, hiszen nem látjuk, hogy államcsődöt jelentenek be Dél-Európában azok az országok, amelyeket a legjobban sújtott az euró-, illetve a gazdasági válság.

A konjunktúra, vagyis a gazdasági fellendülés azonban a végéhez közeleg, amelynek előjelei már az elmúlt években is láthatók voltak, bár még nem válság formájában.

A 2008-asnál is súlyosabb válság fenyeget

Szakértők úgy vélekednek, a nyugat-európai gazdaságban valami elromlott. Azok a hibás döntések, amelyeket Brüsszelben, illetve néhány nyugat-európai kormányban meghoztak, most kezdik éreztetni hatásukat.

Ennek következtében az európai gazdaság már 2019-ben is lassult, és 2020-ban az Európai Unió kulcsállamaiban előfordulhat akár, hogy a GDP negatív értéket vesz föl, recesszió kezdődhet el. Ennek súlyos következményei lesznek Nyugat-Európára nézve, hiszen egyszerre van jelen egy társadalmi feszültség a migrációból fakadóan, amelyet félrekezelt Brüsszel, és a félrekezelt gazdasági helyzet, amely szintén szociális feszültséget gerjeszt.

Egy újabb válság pedig akár azt is előidézheti, hogy azok a tagállamok, amelyek gyenge lábakon álló gazdasággal csatlakoztak az eurózónához, elhagyhatják az euróövezetet.

Hibás döntések is előidézhetik a válságot 

Hozzájárul az a felelőtlen politika is, amit a Németország vezette eurózóna képviselt az elmúlt években. Mentőövet dobtak Görögországnak és több dél-európai országnak is.

Emellett azok az uniós döntések is közrejátszottak, amelyekkel Európa például a saját autóiparát gyengítette meg. A másik hibás döntés a német atomerőművek bezárása volt.

Európában a legstabilabbak a visegrádi országok 

Ha bekövetkezik a válság, a térségünk jobban ellen tud állni, mint 2008-ban. Ettől függetlenül, a közép-európai gazdaságok is meg fogják érezni a világválság szelét - vélekednek a magyar közmédia által megkérdezett gazdasági szakértők.

Forrás: hirado.hu

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.