Sulík és Matovič megegyezett, legalábbis az elektromos áram árának kérdésében
Sulík az évtized változását jelentette be a múlt héten. Kiigazítaná Fico után a szerződéseket, ezzel pedig olcsóbbá válna az áram. Jelenleg minden háztartás évente 40-50 eurót fizet a zöld-energia támogatására. Ez pedig százmilliókra rúg, amivel 2010 óta a Fico kormány támogatta a megújuló forrásokból származó villanytermelést. Úgy néz ki, a koalíciós tanácson egyezség született a megoldásról.

A szerződéseket 15 éves futamidőre határozták meg, és megawattonként akár 400 euró feletti felvásárlási árral is számoltak a megújulókért.
Richard Sulík gazdasági miniszter ezeket a szerződéseket meghosszabbítaná 5-10 évvel, viszont a felvásárlási árakat csökkentené. Ez csökkentené a háztartások villanyszámláját is. Nemcsak a háztartások számláiból, hanem további forrásokból rakódik össze az az évi 400 millió euró, amellyel támogatják a megújulókból származó villany, illetve hőtermelést.
Persze Sulík egyben rögtön oligarcházott is egy jót, név szerint megemlítve Holjenčík, Jahnátek, Brhel nevét, illetve Ficoét, akiknek "köszönhetjük" a magas villanyárakat.
Jelenleg a megújulókból származó villany (ide tartozik a Bősi erőmű is) az összfogyasztásnak mintegy 30-40 százalékát teszi ki.
Sulík szerint a szabályozó hatóság jövőre csökkenti az energiaellátás árát.
Azért is, mert várhatóan jövőre 21-27 százalékkal csökken a földgáz világpiaci ára. Akik földgázzal fűtenek, várhatóan 125 eurót spórolhatnak évente, akik pedig csak főznek és vizet melegítenek, mintegy 60-at. A háztartások villanyszámláin 4-9 százalék között spórolhatunk, a kisvállalatokéin 4-5 százalékot. Persze ezek modellek voltak csupán.
A Hnonline.sk állítása szerint a tegnap esti koalíciós tanácson megszületett az egyezség.
A villanyszámlázás gondja szerintük abból adódott, hogy a Fico és Pellegrini kormányok viszonylag alacsonyra szorították a háztartások számára adott villanyáram árait, miközben busásan támogatták a megújulókból való villanytermelést, elsősorban a napenergiáét. Ezzel mintegy 420 milliós hiány keletkezett.
Sulík azt javasolta, hogy ezt a hiányt rendezzék a költségvetésből, és egyben csökkentsék a megújulók felvásárlási árát. Így csökkenne a nyomás a végső felhasználónak kínált árra, és volna lehetőség a villanyáram további alacsonyan való tartására.
Igor Matovič kormányfő a történelmi adósság terheit inkább a jövőbeni villamosenergia-árakba építette volna be. Nagyobb terhelést róna a rendszer működtetésének úgynevezett tarifájára, amelyen keresztül támogatják a megújuló energiaforrásokat.
Az adósság 2018-ban és 2019-ben összesen 320 millió euróra rúgott. Ezt a pénzt félig állami disztribúciós cégek követelik, amelyekben azonban a külföldi befektetőknek komoly beleszólási joguk van. A koalíciós megállapodás szerint a 2018-as évet az állami költségvetésből fedezik, vagyis az összes adófizető terhére. A 2019-es évet pedig a rendszer működtetését szabályzó kereteken belül.
2020 óta a vételárak egymás közötti elszámolását a szlovák villamosenergia-átviteli rendszerhez (Slovenská elektrizačná prenosová sústava) tartozó és a Pénzügyminisztérium felügyelete alá tartozó OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) állami vállalat végzi. Az idei évre az adósság körülbelül 100 millió euró. Ezt a problémát a koalíciós megállapodás szerint az OKTE alaptőkéjének növelésével kell megoldani.
A megoldáshoz így hozzájárul Richard Sulík gazdasági miniszter, akinek jelöltje a szabályozási hivatalt vezeti, és Igor Matovič miniszterelnök is, akinek párttársa, Eduard Heger a pénzügyminisztérium élén áll. Amennyiben az állam nem kezeli az adósság kérdését, fennáll a veszélye annak, hogy a villamos energia ára meredeken emelkedni fog.