2024. november 5., 09:01

Šefčovič: előmozdítom az Európai Unió gazdasági versenyképességét

Uniós biztosi pozícióm támogatása esetén elő fogom mozdítani az Európai Unió gazdasági versenyképességét, az utóbbi idők válságai megmutatták ugyanis a gazdasági hatékonyság és az ellátás biztonságának fontosságát - jelentette ki Maroš Šefčovič uniós biztosjelölt Brüsszelben, az Európai Parlament illetékes szakbizottságainak meghallgatása során hétfőn.

Dörzsölt fickó
Maroš Šefčovič
Fotó: TASR

Szlovákia uniós biztosa, Maroš Šefčovič az elmúlt öt évben az intézményközi kapcsolatokért és az átláthatóságért volt felelős. Biztosi jelölésének uniós parlamenti elfogadása esetén felelni fog a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős portfólióért is. Az uniós biztosjelölt a meghallgatás során kiemelte: annak érdekében, hogy az Európai Unió gyarapodjon, meg kell erősítenie és hatékonyabbá kell tennie kereskedelmét.

"Legfőbb prioritásom lesz az Európai Unió egységének és erejének megszilárdítása a tagállamok hatékony és jól működő közösségének érdekében" - fogalmazott.

A biztosjelölt közölte: célja lesz új piacok megnyitása és további szabadkereskedelmi egyezmények megkötése is. Szavai szerint támogatni fogja az uniós beruházásokat az EU-n kívüli országban, köztük Ukrajnában, valamint azt, hogy az EU kereskedelemmel összefüggő elvei meghonosodjanak a világban.

Célja továbbá az EU gazdasági és kereskedelmi érdekeinek, valamint iparának védelme - mondta.

"Szembe fogunk menni a dömpinggel, az elterjed államilag támogatott kivitellel új, kiterjedt védelmi mechanizmusok bevezetése által" - fogalmazott Sefcovic, majd hozzátette: az EU továbbra is a szabad és igazságos kereskedelem pártján áll, de keményen fellép érdekeinek védelmében.

Az EU erejének fokozása a jövőben még előnyösebb kereskedelmi szerződéseket fog eredményezni - szögezte le. A biztosjelölt fontosnak nevezte a transzatlanti kapcsolatok erősítését is, amellyel kapcsolatban azt mondta: úgy az Európai Unió, mint az Egyesült Államok érdeke az együttműködés elmélyítése.

"Függetlenül az amerikai elnökválasztás eredményétől, fel fogom ajánlani washingtoni partnereimnek az EU együttműködését" - fogalmazott. Közölte továbbá: egy megújított EU-Egyesült Államok kereskedelmi és technológiai tanács létrehozását fogja javasolni "a kölcsönös érdekek védelme érdekében a rontó szándékú beavatkozásokkal szemeben". Kína vonatkozásában Sefcovic azt mondta, meg kell szüntetni az egyensúlytalanságokat, kiszámíthatóvá, átláthatóvá és a kölcsönőssé kell tenni az EU és az ázsiai ország kereskedelmi viszonyát.

Fontosnak nevezte továbbá a stratégiai együttműködés kialakítását, illetve megerősítését Indiával, az indo-csendes-óceáni régió országaival, Ausztráliával, Dél-Amerikával, a Karib-térség országaival és az afrikai partnerekkel egyaránt.

Azt mondta, átfogó vámreformot fog javasolni és egy új uniós vámhatóság létrehozását valamennyi érintett uniós vállalat vámadatainak összesítésére, ami - szavai szerint - mintegy 2 milliárd euró megtakarítást eredményez majd évente a kereskedelmi kihívások és kockázatok közös kezelése által. A kereskedelem a gazdasági erő meghatározó eleme, amely nélkül nincs gazdasági biztonság sem - hívta fel a figyelmet. A gazdaság biztonsága érdekében jobban meg kell érteni a kockázatokat és igazságos egyensúlyt kell találni az azokra adható politikai válaszadás terén - tette hozzá a meghallgatása során elmondott beszédében a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős pozícióra jelölt szlovákiai uniós biztosaspiráns.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szeptember közepén mutatta be a tagállamok által uniós biztosi pozícióra jelöltek névsorát. Az Európai Bizottság elnöke a meghallgatások eredményeinek figyelembevételével felállítja a biztosi testületet, majd az EP november második felében esedékes plenáris ülésének alkalmával bemutatja a leendő biztosokat és ismerteti a politikai prioritásokat. Az uniós parlament vonatkozó vitáját követően, várhatóan november 27-én, az EP-képviselők szavaznak arról, hogy megadják-e az öt évre szóló mandátumot az új biztosi testületnek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.