2024. május 31., 10:54

Rekordütemben nő az amerikai államadósság

Abszolút értékben és GDP arányosan is rohamosan és gyorsuló mértékben nőtt az elmúlt években az Amerikai Egyesült Államok államadóssága, amely a tavalyi év végére elérte a 31 billió dollárt – számolt be nyilvánosan hozzáférhető hivatalos adatokra hivatkozva több hírforrás.

 

amerikai dollár
Fotó: Pickpik

Az adósságállomány növekedésének trendjét jól mutatja, hogy míg a 2022-es év végén az amerikai államadósság mértéke 31 billió dollárt tett ki, addig ez az összeg 2023 végén már 34 billió dollárt tett ki, ami az ország GDP-jéhez viszonyítva annak 129 százalékát tette ki.

Az amerikai államadósság növekedésének jelenlegi üteme abszolút értékben kifejezve azt mutatja, hogy ez az összeg 100 naponként egy billió, azaz ezer milliárd dollárral emelkedik, ami összehasonlításképpen annyit tesz, hogy az USA adóssága háromhavonta akkora összeggel nő, mint Szlovákia közel 30 éves aktuális költségvetése.

A helyzetet jól jellemzi, hogy amerikai könyvvizsgáló szervezetek elemzései az USA állami költségvetésének adósságspirálba kerüléséről beszélnek és előrejelzéseik szerint, amennyiben ezekben a trendekben nem áll be változás, akkor arra lehet számítani, hogy a következő harminc évben az amerikai államadósság növekedésének mértéke kétszer lesz gyorsabb, mint a gazdaság növekedésének üteme. Ez annyit jelent, hogy a GDP-hez viszonyított adósságállomány 2050-re elérné az éves gazdasági össztermék kétszeresét.

Bár a trendeket tekintve elmondható, hogy az úgynevezett fejlett gazdaságú országok (tehát leginkább Európa, Észak-Amerika, Ausztrália és Japán) államadósságai a huszadik század második felében és az új évezredben átlagolva egyaránt emelkedtek, mégis megéri egy pillantást vetni az USA-ra vonatkozó ezen irányú számokra.

Míg 1910-ben az amerikai államadósság az ország akkori GDP-jének mindössze 8 százalékát (2,7 milliárd dollárt) tett ki, 1940-ben, amikor az USA belépett a második világháborúba, az adósságállomány már meghaladta a nemzeti össztermék 52 százalékát (50,7 milliárd dollárt). A háborús időszakot követően az államadósság növekedése ismét gyorsult, s az 1960-ban kimutatott 290 milliárd dollárról 1980-ra 900 milliárd dollárra emelkedett. Az amerikai államadósság mértéke 1981-ben lépte át az 1 billió dolláros határt, és az ezredfordulót követően összegében és nagyságrendjét tekintve is rekordokat döntött.

Az adósságállomány növekedésével egyidejűleg, az elmúlt néhány évben tovább emelkedtek az amerikai állami költségvetésben az adósságállomány kamatjaira, illetve a védelmi kiadások finanszírozására költött összegek is. Míg például 2020-ban az amerikai költségvetés 738 milliárd dollárt szánt védelmi kiadásokra, ez a tétel az idén már 886 milliárd dollárt tett ki, ami megközelítőleg 20 százalékos növekedést jelent. Ugyanezen időszakban az adósságkezelésre, vagyis az adósság kamatjainak fizetésére költött összeg, megduplázódott, és a legutóbbi fiskális félévben 514 milliárd dollárt tett ki, ami azt jelzi, hogy az idén az első alkalommal fog az ország többet költeni hitelkamatokra, mint védelmi kiadásokra.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.