2022. március 3., 09:33

Pozitív kezdés várható az európai tőzsdéken

Vegyes, többségében erősödő kezdésre lehet számítani csütörtökön a főbb európai értékpapírpiacokon.

Illusztrációs felvétel tőzsde
Illusztrációs felvétel

Az emelkedés 0,1-0,2 százalékos lehet a vezető indexek körében a tőzsdén kívül kialakult árfolyamok alapján, ami viszont Párizsban az index 0,1 százalékos csökkenésére utal nyitáskor.

A főbb európai részvényindexek szerdán emelkedéssel zártak, miután a korai kereskedésben veszteségeket szenvedtek el, mivel a kereskedők továbbra is az ukrajnai háború és az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók gazdasági hatását mérlegelték.

Az energiaipari és bányászati részvények az emelkedő nyersanyagárak miatt jobban, az autógyárak és a bankok viszont gyengébben teljesítettek. A páneurópai Stoxx 600 index pedig 1,1 százalékkal erősödött.

Szerdán az FTSE 100 szerdán 1,4 százalékkal emelkedett az előző napi 1,7 százalékos esésről visszapattanva. Londonban az energiaipari részvények erősödtek a leginkább, az ukrán konfliktus nyomán emelkedő olajárak hatására. A bányaipari részvények is emelkedtek, mivel a fémek, köztük a nikkel és az alumínium ára az Oroszország elleni szankciókat követően drágult.

A frankfurti DAX 0,9 százalékkal magasabban zárt szerdán, az előző napi egyéves mélypontjáról visszaemelkedve, a madridi Ibex 35 index 1,6 százalékkal zárt magasabban, visszapattanva az előző napi egyéves mélypontról. Az olasz FTSE MIB index szerdán 0,7 százalékkal magasabban zárt az előző napi 7 hónapos mélypontról. A párizsi CAC 40 index szerdán 1,6 százalékkal emelkedett szintén 7 havi mélypontról.

Az amerikai tőzsdék indexemelkedéssel zártak szerdán. A Dow Jones 1,8 százalékkal, az S&P 500 1,9 százalékkal, a Nasdaq pedig 1,6 százalékkal emelkedett, miután Jerome Powell, a Fed elnöke biztosította a befektetőket arról, hogy a Fed továbbra is elkötelezett az infláció megfékezése mellett, ugyanakkor a vártnál kisebb, 25 bázispontos márciusi kamatemelést helyezett kilátásba.

Powell mindamellett megjegyezte,

hogy az amerikai gazdasági kilátások rendkívül bizonytalanná váltak az ukrajnai helyzet nyomán, és hogy a központi bank körültekintően fog eljárni.

Többségében erősödéssel indították el a csütörtöki globális tőzsdenapot a távol-keleti piacok. Tokió 0,8 százalékossal, Sanghaj 0,1 százalékossal, míg a sencseni index 0,4 százalékkal csökkent. Tajpejben 0,6 százalékkal, Hongkongban 0,4 százalékkal emelkedett az index.

A WTI nyersolaj határidős jegyzése csütörtökön 113 dollár fölé emelkedett, és a kontraktus 11 éve a legmagasabb szintre került, mivel a piacok az ukrajnai helyzet miatt elrendelt szankciók által okozott további ellátási zavaroktól tartanak. A Brent nyersolaj határidős jegyzése csütörtökön rövid időre meghaladta a hordónkénti 118 dollárt és 2013 eleje óta a legmagasabb szintre drágult, mielőtt mérsékelte volna emelkedését.

Az Egyesült Államok szerdán új exportkorlátozásokkal vette célba az orosz olajfinomító ágazatot, és új, átfogó exportkorlátozásokkal Fehéroroszországot, de az energiaárakat övező aggodalmak miatt eddig még nem fenyegette meg az orosz olaj- és gázexportot.

Az Oroszországot is magában foglaló OPEC+ az ukrajnai háború okozta piaci zavarok ellenére is tartotta magát az áprilisra tervezett napi 400 ezer hordós termelésnöveléshez.

Emellett az amerikai nyersolajkészletek tovább csökkentek, 2018 óta a legalacsonyabb szintre estek.
Az európai piacok nyitása előtt két órával a WTI nyersolaj ára 114,46 dolláron állt 3,49 százalékos emelkedéssel, a Brent ára pedig 3,48 százalékkal ment fel 116,86 dollárra.

Az arany spot ára 1926,94 dolláron áll unciánként 0,04 százalékos emelkedéssel, az eurót 0,12 százalékkal jegyzik gyengébben 1,1099 dolláron.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.