2025. február 22., 15:25

Öt éven belül biometrikus adatok használatára kényszerülnek a Mastercard ügyfelei

A Mastercard az általa kiadott fizető és hitelkártyákon 2030-tól megszűnteti az azokon található 16 számjegyű kódot és a fizetési tranzakciókat a kártyahasználó biometrikus adatai általi – vagyis ujj, tenyérlenyomat vagy arclenyomat alapú - azonosításra cseréli – számolt be a kártyakibocsátó által közzétett adatokra hivatkozva több hírforrás, köztük a vigilantnews.com is.

 

Mastercard
Fotó: TASR/AP

Azok közé tartozik, akik bár kényelmi szempontból gyakran fizetnek kártyával, mégis biztonságosabban érzi magát, ha lapul némi készpénz a tárcájában vagy a zsebében? Még a fiatalabbak előtt sem érzi úgy, hogy „őskövület” lenne, de például a mobiltelefonba integrált kártya általi fizetést feleslegesnek és akár veszélyeket magában rejtőnek tartja? Úgy gondolja, hogy nem a banknak, hanem az ügyfélnek kellene meghatároznia, milyen szolgáltatásért hajlandó fizetni? Nem szeretné, hogy a pénzintézmények vagy más szolgáltatók, esetleg a hatóságok nyomon kövessék, hogy mikor merre jár, mire költ, mit csinál? Valószínűleg Ön a többséghez tartozik, de persze ez még nem jelenti azt, hogy megkérdeznék a véleményét.

A biometrikus azonosítás különböző módjai (újlenyomat minta, arclenyomat, recehártya rajz és mások) leginkább az okostelefonok széleskörű elterjedésével váltak a hétköznapjaink részévé és körülbelül ezzel egyidőben – a biometrikus adatokat tartalmazó személyik és útlevelek bevezetésével – mindannyiunk kikerülhetetlen hétköznapi valóságává. Csak idő kérdése volt, hogy ezek az azonosítási módszerek megjelenjenek a bankok kínálatában is, amelyek ezeket a módszereket rendszerint a kényelem és a biztonság címszók alatt próbálták népszerűsíteni, s mint látható ma már kötelezővé is tenni. Az egykori szlogen, miszerint a fizető ügyfél az úr, akinek mindig igaza van, úgy eltűnt, mintha soha nem is létezett volna. Ez van – lehet mondani, de persze szeretni azért még nem kell. Legalábbis egyelőre.
biometrikus fizetés program - Mastercard - mastercard.com
Fotó:  mastercard.com

Az amerikai Mastercard, amely a piacvezető kínai Unionpay és az ugyancsak amerikai Visa után a harmadik legnagyobb kártyakibocsátó a világon, tágabb régiónkban a legelterjedtebb használatú kártyák kibocsátója. A biometrikus azonosításra való átállásuk azonban távolról sem egyedülálló, a „nyugati világ” legnagyobbja, a Visa hasonló jövőbeni programmal rendelkezik, amelynek alapja, hogy a fizetési tranzakciók végrehajtásakor egyidejűleg azonosítja majd a kártyát és a kártyahasználó ujjlenyomatát. Sok választási lehetőség tehát nincs. Főként figyelembe véve a készpénzfizetések korlátozását célzó intézkedéseket, amelyek kiemelt szinten jelennek meg az európai uniós szabályozások meghozatala tekintetében is.

A biometrikus azonosítás – nyomásgyakorlást sem nélkülöző – átültetése a kereskedelmi térben, kéz a kézben halad a programozható digitális fizetőeszköz (CDBC) bevezetését előkészítő lépésekkel, mely utóbbinak fő zászlóvivői a Világgazdasági Fórum (WEF) ismert személyiségei is. Az ismert tények és a látható igyekezetek együttesének alapján pedig bárki levonhatja a saját következtetéseit. Legalábbis azt, hogy a múltban nem sok példája volt annak, hogy nagy tőkével – és ebből adódóan hatalmi befolyással is rendelkező – magánvállalatok döntéshozataluk során a közjót vagy az átlagember érdekeit helyezték volna a sajátjaik elé.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.