2024. szeptember 12., 14:03

Önnel is előfordult, hogy rossz számlára küldte a pénzt? Vajon visszakapta vagy örökre búcsút inthetett neki?

Bárkivel megeshet ebben a szédült világban, hogy pénz átutalása közben a nagy sietségben véletlenül elírja a számlaszámot, de a hibára már csak azután döbben rá, hogy átutalta a pénzt. Vajon mire számíthatunk ilyenkor?

internet számítógép
Fotó: Pixabay

Az a jobbik eset, ha nem létező számlaszámra küldtük a pénzt. Ilyenkor az átutalás nem megy végbe és a pénz néhány napon belül visszakerül a számlánkra.

Ha az átutalt összeg ugyanazon bank számlájára megy, ahol a saját bankszámlánk is van, a pénzt még aznap visszakapjuk.

Létező, de helytelen számlaszám esetén már bonyolultabb a helyzet. Ebben az esetben meg kell nézni az internet bankingben, hogy az utalás megvalósult-e.

Ellenőrizzük, hogy a fizetési meghagyás milyen fázisban van. Az utalást addig lehet visszavonni, míg nem került feldolgozásra. Ha már feldolgozták, akkor a visszavonás nem lehetséges.

A címzett belegyezése

A pénz visszaszerzésére azonban még mindig van mód. Ezt a bankunkban kell kérvényezni, ahonnét a pénzt utaltuk. Ebben az utalás részletes adatai vannak feltüntetve. A bank ezután felszólítja a kedvezményezett – vagyis akinek a pénzt utaltuk – bankját, amely kapcsolatba lép ügyfelével, járuljon hozzá a pénz visszaadásához.

A pénz visszautalása a kedvezményezett beleegyezésétől függ és attól is, hogy elegendő összeg legyen a számláján.

Ha a bank megszerzi a címzett beleegyezését, az összeget visszautalja. Ha nincs beleegyezés, akkor a pénz visszautalására nem kerül sor. Ilyenkor a bank biztosítja a tévesen utaló ügyfele számára azokat az információkat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy bírósági úton szerezzen érvényt követelésének.

A „pénz behajtása” már a feladó és címzett között zajlik, bírósági úton vagy peren kívüli megegyezéssel, mivel jogosulatlan vagyonszerzésről van szó.

Hogy ne hibázzunk

A hibák, a rossz számlaszámok feltüntetése elkerülhető, ha kellő figyelmet és időt fordítunk a banki utalásra. Ha stresszesek, feszültek vagyunk, megnő a hibázás lehetősége.

A leggyakoribb hibák közé tartozik a rossz számlaszám feltüntetése, a helytelen összeg vagy az átutalás egyedi azonosítójának elírása. Mielőtt az utalás megerősítése gombra kattintanánk, érdemes minden adatot, a számlaszámot ellenőrizni.

Soha ne nyissuk ki az ismeretlenektől származó e-maileket és ne kattintsunk a bennük lévő linkekre. Az utóbbi időben a csalók – bankok és más intézmények nevében – ilyen módon próbálnak pénzhez és személyes adatokhoz jutni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.