2024. április 9., 14:25

Nincs ki dolgozzon az országban? Mit jelenthet ez számunkra?

Látszólag kellemes probléma, hogy alacsony az országban a munkanélküliek aránya, de ettől függetlenül még hatással van a gazdaság működésére. Mégis milyennel?

Gömör, munkanélküliség

Nézzük csak a statisztikákat. A munkanélküliség Szlovákiában februárban tovább csökkent, a munkaképes korú álláskeresők aránya a munkaképes korú népességen belüla 3,92 százalékot ért el, vagyis tavaly februárhoz képest 0,48 százalékponttal csökkent.

Ami még fontosabb adat, hogy az elérhető munkaképes korú álláskeresők száma februárban 142,6 ezer fő volt, ami csaknem kétezerrel kevesebb az előző havinál. Éves összehasonlításban 18 283 fővel csökkent. 2023 októberétől pedig folyamatosan csökken azon végzős diákok, hallgatók száma, akik éppen munkát keresnek. 

A helyzet tehát egyértelmű, kevés a hazai munkaerő, éppen ezért növekszik a külföldi munkavállalók száma az országban, de a kormány is több intézkedéssel igyekszik segíteni. A munkaügyi tárca pár hete mutatta be azt a projektet, amelyen keresztül majd átképzésekkel és tanfolyamokkal akarnak segíteni a munkavállalóknak. 

Átképzés

A 42 millió eurós programot az Európai Szociális Alapon keresztül finanszírozzák és két évre szól. A kérelmezők maguk választják ki a képzést és annak szolgáltatóját. A munkaügyi hivatalok csak olyan szolgáltatókat fognak akceptálni, akik legalább egy éve tevékenykednek az oktatás területén. Az oktatási támogatásra a kérvényt  április 8-tól lehet az illetékes munkahivatalban benyújtani, legalább 30 nappal a tanfolyam kezdete előtt.

A munkaügyi hivatalok a munkahelyet keresőknek megfizetik az átképzés teljes összegét. A kedvezőtlen helyzetű munkakeresők esetében hozzáfizetnek ahhoz is, hogy részt tudjanak venni a jelenléti oktatáson, mégpedig egy óráért 0,95 eurót, legfeljebb 190 eurót.
Fiatalok lehetősége

Hasonlóan próbál segíteni a munkaügyi minisztérium egy új kísérleti projektje a fiatal munkavállalók esetében. Ha beválna, akkor pedig akár törvénybe is iktatnák az első munkahelyhez való jogot. A 13 millió eurós program május 1-jén startol. Nemcsak a pályakezdőkre, a frissen végzettekre vonatkozik, hanem azokra is, akik szeretnének hazatérni külföldről. Lényege, hogy az állam megfizeti az alkalmazott bérének 90 százalékát.

Eközben az év második felétől jobban járnak azok, akiknek magas bérük volt a munkanélküliségük előtti időszakban. Ha 2024 júliusában leszünk munkanélküliek, az előnyösebb lesz számunkra, mint júniusban. Idén július 1-től ugyanis a munkanélküli segély maximális összege havi 1457,50 euró lesz a 31 napos hónap esetében.
Van miből választani

A helyzet viszont az, hogy nem a munkanélküliek, hanem a szabad pozíciók száma növekszik, január és február között az emelkedés 4 ezer volt, eközben a szlovák ipar is erősödött az év elején, amelyhez feltehetően az energiaárak stabilizálódása is hozzájárult. 

Emellett az ipar azzal a problémával küzd, hogy nincs elég munkavállalója, tehát hiába jönnek a megrendelések, nem mindent tudnak vállalni.

Ebben az esetben segíthetnének az átképzések, amit az állam is támogat, de a munkanélküliség egyébként is ott magasabb, ahol az elmúlt évtizedekben kevés beruházás érkezett, tehát nem könnyű összekapcsolni a munkanélkülieket azon munkahelyekkel, amelyek rendelkezésre állnak. Arról nem is beszélve, hogy a munka nélkül lévő csoportok jelentős része már nem is visszatérni a munkapiacra, ebből pedig nyilvánvaló, a statisztikák sem mutatnak teljes képet. A kérdés így inkább az, mennyire csökkenthető tovább a munkanélküliek száma, s a munkapiaci jellegzetességeket mennyire alakítják át majd a külföldi munkavállalók, akik száma tovább fog növekedni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.