2021. július 12., 13:27

Nem tudni, mennyi lesz jövőre a minimálbér, a befagyasztás is napirenden van

A következő hetekben dől el, milyen minimálbérrel számolhatnak jövőre a munkavállalók. A munkáltatók és munkavállalók érdekvédelmi szervezetei jelenleg is tárgyalnak, a TASR szerint csütörtökig kell dönteniük a minimálbér, jövőre javasolt, összegéről. 

euro 2020
Fotó: unsplash.com

A TASR azt írja, a munkáltatók azt is elfogadhatónak tartanák, ha jövőre egyáltalán nem nőne a minimálbér, de, ha kell, abban is kiegyeznek, hogy az előzetes terveknek megfelelően, az úgy nevezett "automata" alapján a mindenkori átlagbér 57%-ára emelkedne.

A szakszervezetek  egy része természetesen ennél magasabb minimálbért szeretne. Sokan a 2020-as átlagbér 60%-ának megfelelő összeggel lennének elégedettek.

A megegyezésre egyébként már nincs sok idő, csütörtökig döntésre kell jutniuk, hiszen a hónap végéig a munkaügyi minisztérium asztalára kell, hogy kerüljön a javaslat. Amennyiben a felek kicsúsznak a határidőből, a kormánynak is lesz beleszólása a dologba, a háromoldalú érdekegyeztető tanács dönthet a minimálbér összegéről.

A gazdasági elemzők szerint nem túl rózsás a helyzet, így a legjobb döntés az lenne, ha jövőre befagyasztanák a minimálbért.

A törvény értelmében a minimálbért egyébként a két évvel korábbi, jelen esetben a 2020-s átlagbér 57%-ban kell meghatározni. Ha a megegyezés elmarad, valószínűleg az ennek megfelelő összeggel számolhatunk jövőre, bár a tárca szerint még korai beszélni az összegről, hiszen van még idő a tárgyalások végéig. A munkáltatók érdekvédelmi szervezetének titkára, Martin Hošták arról beszélt, a koronavírus jelentette gazdasági kihívások miatt "nincs túl nagy tér" a minimálbér növelésére, és "meg van a létjogosultsága" annak, hogy befagyasszák azt. 

A szakszervezetek nagy része legalább azt szeretné elérni, hogy a törvény által megállapított mértékben nőjön a minimálbér, a már említett 57%-os rendszer szerint. 

A minimálbér emelkedése kapcsán egyes a munkavállalói csoportok is kihangsúlyozták, az ország 2,5 millió munkavállalójának alig 4%-a dolgozik ennyi pénzért, így annak emelése "nem megfelelő eszköz az életszínvonal emeléséhez".

Mint látjuk a szakszervezetek között sincs teljes egyetértés a kérdésben. Vannak köztük olyanok, amelyek az átlagbér 60%-ára emelnék a minimálbér összegét, mondván, szinte az összes elemző gazdasági élénkülést prognosztizál a járvány utánra, ezzel pedig a minimálbérnek is lépést kell tartania.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.