Nem árt tudni! A biztosító visszakövetelheti a kártérítés összegét, ha balesetet okoztunk
Ettől a hónaptól új szabályok lépnek érvénybe a gépjárművek kötelező felelősségbiztosítása terén. Ezek a kártérítésekre vonatkoznak. Mikor követelhet tőlünk pénzt a biztosító?

A kötelező felelősségbiztosítás arra szolgál, hogy a balesetet okozó személynek ne kelljen saját zsebből a károsultnak kártérítést fizetnie.
A kárt helyette az a biztosító fizeti ki, amelyiknél a biztosítást kötötte. De nem mindig van ez így.
Nemcsak az a változás, hogy bizonyos elektromos rollerek után is kell már kötelező biztosítást fizetni és megemelkedett a biztosítási fedezeti limit, hanem bizonyos esetben a biztosító követelheti az okozott anyagi kár teljes kifizetését.
A biztosító visszakérheti a kifizetett kártérítés teljes összegét például akkor, ha az érintett a kárt szándékosan okozta, ha a gépjárművet a tulajdonosa akarta ellenére vezette, ha tudatmódosító szer hatása alatt vezetett, vagy ha elutasította az alkohol vagy/és vérvizsgálatot.
Aki jogosítvány nélkül vezet és úgy okoz balesetet, annak is meg kell térítenie az okozott kárt a biztosítónak. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a balesetet közúti forgalomban való közlekedésre nem engedélyezték, vagy nem esett a műszaki vizsgán. Vissza kell fizetni az okozott kárt akkor is, ha a gépjárművet a tulajdonosa vezetésre alkalmatlan személynek adta.
Nagyon fontos, hogy a gépjármű tulajdonosa minden olyan körülményről tájékoztassa a biztosítót, amely a kár mértékének meghatározásához szükséges. Ha nem jelenti be a balesetet és nem tölti ki a nyomtatványokat, ha nem marad a baleset helyszínén a rendőrök megérkezéséig, akkor is meg kell térítenie az okozott kárt.
Pórul járhat a vétkes sofőr, vagyis fizethet akkor is, ha a balesetet követően fogyaszt alkoholt vagy más tudatmódosító szert és emiatt nem lehet megállapítani, hogy fogyasztott-e szeszes italt a baleset, vagyis a károkozás előtt.