Nagyon kínos: Nem készült el a szlovák pavilon a Dubaji Világkiállítás kezdetére
Dubajban az Expo2020 október elsején, pénteken nyitja meg kapuit. Ahogy több világeseményt, így ezt is eltolták egy évvel a pandémia miatt. A szlovákiai közvélemény megosztott a világkiállításon való jelenléttel, egyik részük sokat vár tőle, a másik részük pedig háborog, hiszen több millió eurót különítettek el a részvételre. Mindezt már csak fokozza az a hír, hogy Szlovákiának így sem volt elég a kapott egy év, nem sikerült időben elkészíteni a szlovák pavilont, így az csak október közepén tárná ki kapuit.

Minden ország azért megy egy világkiállításra, hogy bemutassa azt, amiben a legjobb, és erre Szlovákia tekintélyes mennyiségű forrást, 6,5 millió eurót költött. Itt igazán kínos, ha valamely országnak a pavilonja azért nem tud kinyitni, mert nem tudták befejezni az építészeti munkákat.
A gazdasági minisztérium egyelőre hivatalosan nem erősítette meg a csúszást, de az világos, hogy pár nappal a világkiállítás nyitása előtt, komoly presztízsveszteségbe csúszik Szlovákia. Egyedül Miroslava Valovičová, a világkiállítás szlovák biztosa nyilatkozott arról, hogy a nyitás október közepén lesz, mivel az Expo Dubaj főszervezője, akitől a pavilont bérlik, ezt javasolta. Ahogy mondta, kapcsolatban van a főszervezőkkel és az emirátusok külügyi miniszterével, akik mondják, hogy a pavilonon éjjel-nappal dolgoznak, és ígérik, hogy már több csúszás nem lesz.
Az építészeti munkákat helyi alvállalkozókra, az ottani dolgozókra bízták, akiknek többségük pakisztáni. Így könnyű a szerencsétlen pakisztániak munkamoráljára ráfogni a késést.
Ők ott 300 eurós havi bérért dolgoznak, ami állítólag tükrözi is a munkakedvüket. A hírek szerint, a pakisztáni munkások túl sokszor imádkoznak vagy szünetet tartanak.
Valovičová úgy nyilatkozott, hogy magára a kiállításra jól fel van készülve a szlovák delegáció, a gazdasági minisztérium a partnereivel emberfeletti erőfeszítéseket tett, hogy bemutathassanak több innovatív terméket, sikeres szlovák vállalatokat, és attraktív kísérőprogramokat.
Szeretnének bemutatni egy űrrobotot, az Androvert, egy repülőgép-szimulátort, néhány Szlovákiában gyártott repülőgépet, vagy a Nyolcadik kontinens elnevezésű egyedi projektet, amely az óceánok tisztításáról szól.
A legnagyobb reményt a kassai műegyetem és a Matador Group társaság közös fejlesztésű hidrogén meghajtású gépjárművébe helyezik. Richard Sulíknak egyébként is vesszőparipája a hidrogénprogram, és szeretné Szlovákiát felhelyezni a világ hidrogénprogram fejlesztőinek térképére.