2022. október 26., 18:33

Nagy változások előtt a minimálbér? Mutatjuk, mire lehet számítani!

Visszatérhetnek a túlóráért járó plusz juttatások, az ünnepek alatt végzett munkát is jobban megfizetnék. Lehet, hogy megváltozik a minimálbér kiszámítási módja is. Két smeres képviselő a Munkatörvénykönyv módosítására nyújtott be javaslatot, a parlamentben első olvasatban már át is ment. A munkaügyi minisztérium szerint a képviselőkön múlik, végül hogy döntenek.

pékség - Molnár Gabriella
Zsemlék szaggatása
Fotó: Molnár Gabriella

A kormány két éve megállította a pluszjuttatások emelését abból az okból, hogy a vállalatoknak segítsen átvészelni a Covid-járvány miatt kialakult nehéz helyzetet.

Martin Nemky és Boris Susko, a Smer képviselői olyan javaslatokat nyújtottak be, amely szerint nemcsak a minimálbér emelkedne, de a plusz juttatások. A munkavállalók számára ez jó hír, de a munkaadók egyáltalán nem örülnek. Ők ugyanis küzdenek a magas energiaárakkal, minden fillérre oda kell figyelniük. Így ehhez jönne most még további pluszkiadás is.

Történelmi pillanatnak nevezhetjük, hogy a minimálbér új, 700 eurós összegéről meg tudtak egyezni a munkáltatók és a szakszervezetek. A jelenlegi 646 euróról nő ennyire január 1-től.

Ha az ellenzéki képviselők javaslatát elfogadják, megváltozik a minimálbér kiszámítása is. Ennek hat fokozata van, az egyszeri kétkezi munkától kezdve egészen a vezető menedzseri funkcióig. 2020 óta ezek annyival emelkednek, mint a minimálbér. Tehát ha jövőre 54 euróval, akkor az egyes fokozatokon is ugyanezzel az összeggel. Suskoék azt javasolják, hogy újra „ vessék be” a minimálbér szorzóját.

Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy például a második fokozaton 1,2 szorzóval számolva lévő 816 eurós minimálbér 1,2 szorzóval számolva 840-re emelkedne. A harmadik fokozatnál 1,4, a negyediknél 1,6, az ötödiknél 1,8, a hatodiknál pedig 2 lenne a szorzó.

„Szétolvasztott” plusz juttatások

Az elképzelés szerint az új minimálbér összegéből indulnának ki az egyéb juttatások is. Minden alkalmazottnak joga van a Munkatörvénykönyv szerint több pénzre, ha éjszaka, vagy nehezített körülmények között, hétvégén vagy ünnepnapon dolgozik.

2020 óta nem emelkedett ezen juttatások összege, miközben a minimálbér nőtt. Ennek eredményeként az utóbbi két évben csökkent a pluszjuttatások reálnagysága, hiszen magas az infláció. Mivel az áremelkedés folytatódni fog, félő, hogy hamarosan már csak értékének felét éri.

A javaslattevők elképzelése szerint legalább a minimálbér órabérének 50 százalékával kellene emelkednie a szombaton végzett munka díjának. Azt is javasolják, hogy a vasárnapi munkavégzés esetében ez 100 százalék legyen, de legalább 90.

A munkaadók dühösek

Az ellenzéki javaslattal cseppet sem elégedettek a munkaadók. Nehéz időszakot éltek meg pandémia alatt, most pedig a háború, az infláció és magas energiaköltségek terhelik meg őket, nincsenek felesleges forrásaik. A megnövekvő minimálbér mellé így még pluszterheket is kapnának a nyakukba, ami akár a végüket is jelenthetné.

Véleményüket, egyet nem értésüket nem rejtik véka alá, nem tetszik nekik a törvénymódosító javaslat. Szerintük egyenesen veszélyezteti a foglalkoztatottságot Szlovákiában. Több ezer munkahely végét jelenthetné.

Az üzenik az ellenzéki képviselőknek, hogy a gazdasággal és az emberéletekkel való felelőtlen hazardírozás ilyen nehéz, válságos időkben ilyen tervezetet benyújtani. Azt kérik, vonják vissza a parlamentből javaslatot.

Újra drágulhatnak az élelmiszerek

A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara, Szlovákia Élelmiszeripari Kamarája, a Modern Kereskedelem Szlovákiai Szövetsége és a Kereskedelmi Szövetség is csatlakozott a munkaadókhoz. Ők is attól tartanak, hogy a megemelt juttatások negatív következményekkel és az élelmiszerek árának további drágulásával járnak, ahogy azt közös nyílt levelükben is írják.

A képviselőket a javaslat elutasítására szólítják fel.  Az élelmiszereladóknál is komoly gondot, üzletbezárást, több száz munkahely megszűnését jelentheti.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.