2023. január 12., 19:08

Mutatjuk, mennyivel emelkedik 2023-ban a minimálbér

A minimálbért a munka nehézsége alapján határozzák meg. Az első fokozatba tartozó szakmák esetében 54 euróval emelkedik ebben az évben, azaz 646-ról 700 euróra, ami garantált alapösszegnek számít. Újdonság az is, hogy júniustól a hétvégén és ünnepnapokon végzett munkáért nagyobb pótlékot kapnak majd a munkavállalók.

Euró
Illusztrációs kép
Fotó: unsplash

Egy minimálbérért dolgozó munkavállaló nettó fizetése tehát 2023-ban 568,97 euró lesz. A tavalyi évhez képest így 43,32 euróval emelkedik a bére. Az egyes fokozatok esetében a minimálbér alapösszegének többszöröseként számítják ki az összeget. Az első munkafokozatú szakmáknál, amint azt említettük, 54 euróval emelkedik a minimálbér. Ebbe a csoportba tartozik a legtöbb munkakör, amelynél többnyire a munkáltatók minimálbért fizetnek, írja a hnonline.sk portál.

Hat nehézségi fokozat

A második fokozatba tartozó szakmáknál például a minimálbér alapösszegének 1,2-szerese lesz ez az összeg. Ez azt jelenti, hogy a második fokozatba tartozó munkavállalók esetében a garantált 700 eurós minimálbért megszorozzák az erre a fokozatra vonatkozó 1,2-es együtthatóval, és az így kapott összeg 840 euró lesz. Az első fokozatba tartozik például a takarítói munkakör vagy a termelési operátor. A második fokozatba tartozik a rutinszerű szakmai munka vagy az anyagi felelősséggel járó munka. Ide tartoznak az egyszerű kézműves tevékenységek vagy az egészségügyi szektorban végzett munkát is: például az adminisztratív munkaerő vagy az elárusító.

A harmadik fokozat esetében az együttható: 1,4.

Ebbe a csoportba tartoznak a kevésbé bonyolult munkák vagy a különféle kreatív mesterségek és azok a munkakörök is, amelyek fokozott fizikai erőfeszítést igényelnek: többek közt az ápolók és a könyvelők. A negyedik fokozat együtthatója 1,6, ide tartoznak az egészségügyi ellátást biztosító vagy fokozott szellemi erőfeszítést igénylő munkakörök, de a menedzseri és igazgatói munkák is: például a regionális menedzseri, a főkönyvelői munkakör vagy az autóiskolai oktató.

Az ötödik fokozat esetében 1,8 az együttható, ide a fokozott pszichikai ellenállást igénylő koncepcionális, kreatív és metodikai munkakörök tartoznak,

amelyek esetében rendkívül igényes folyamatokat és összetett eljárásokat kell követni: például a gyártásvezetők és a háziorvosok tartoznak ebbe a csoportba. A legmagasabb hatodik fokozat esetében az együttható 2, ide soroljuk a kreatív feladatokat végző munkaköröket, amelyeket rendhagyó módon kell megoldani és nagyfokú felelősségvállalást igényelnek, ami jelentős hatással lehet a vállalatra: például a vezérigazgatók vagy főorvosok sorolhatók ide.

Több jár a hétvégén és ünnepnapokon végzett munkáért

A parlament decemberben jóváhagyta a munkaszüneti és hétvégi munkavégzések pótdíjának módosítását is. A munkáltatóknak fél évet adtak, hogy felkészüljenek a pótlékemelésre. A javaslatot szinte valamennyi képviselő megszavazta a parlamentben. A kormánykoalíció a koronavírus-járvány kitörése után befagyasztotta a pótdíjak kifizetését. Eredetileg az összegük a minimálbérből számítódik ki, végül garantált fix összeg lesz. Az eredeti összegek 2023. május 31-éig érvényesek.

A szombati pótlék a minimálórabér legalább 50 százalékával, a vasárnapi pótlék pedig a minimálórabér 90 százalékával emelkedik.

A pótdíjak mértékét a Munka Törvénykönyvében megadott összeg határozza meg. Eddig a szombaton végzett munkáért óránként 1,61 eurót, a vasárnapi munkavégzésért 3,58 eurót, a kockázatos munkakörben végzett éjszakai munkavégzésért pedig óránként 1,79 eurós pótdíjat kapott a munkavállaló.

Idén május végéig 1,49 euróval kap többet a szombati munkáért, júniustól ez 50 százalékkal lesz több, illetve 45 százalékkal abban az esetben, ha a szombati munkát rendszeresen kell végezni. Vasárnapi és ünnepnapi munkáért további 3,58 euró a díjazás, a következő hónaptól pedig 4,02 eurós pótlék jár. Ha ezeken a napokon rendszeresen dolgoznia kell, akkor csak a minimálbér 90 százalékát kapja meg.

Az éjszakai műszakért 40 vagy 50 százalékkal kap többet a munkavállaló.

Ha alacsony kockázatú munkáról van szó, akkor 35 százalékkal fizetnek csak többet. A nehéz munkavégzés ellentételezése az órabér minimum 20 százaléka lesz. Egy további változás vonatkozik azokra, akik fizikailag ugyan nem dolgoznak, de készenléti ügyeletben vannak. Júniustól a korábbinál 20 százalékkal többet fizetnek nekik a munkáltatók, addig 0,72 euró jár nekik. A pótdíjak nagyságát a Munka Törvénykönyvében megadott összeg határozza meg.

Változnak az étkezési hozzájárulások is

Idén változtak az ebédjegyek árai is, az értékük az új szerint 5,10 euró lesz. Ennek az összegnek a 45 százalékát a munkavállalók saját maguk fizetik, a fennmaradó 55 százalékot pedig a munkáltató fizeti. Szeptembertől tehát az értéküknek 30 centtel kell magasabbnak lennie.

Változik az étkezési díj összege a szolgálati utak esetében is.

Ha 5-12 óráig tartó szlovákiai szolgálati útról van szó, az étkezési hozzájárulás 6,80 euró. 12-18 órás munka esetén, 60 centtel lesz több az eddiginél, azaz 10,10 euró. Ha 18 óránál hosszabb szolgálati útról van szó, a munkáltató 15,30 eurót fizet. 6,80 eurós étkezési hozzájárulás esetén az étkezési utalvány minimális értéke 5,10 euró.

Étkezési támogatást akkor is kap a munkavállaló, ha egy napon belül több szolgálati utat tesz meg az országon belül. Az étkezési hozzájárulás ebben az esetben minden egyes útra külön-külön valósul meg, hasonlóképpen, mint a több napos szolgálati út esetében.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.