2022. június 16., 18:33

Moszkva lépései után döbbenetesen emelkedett a gázár. Németországnak, de még Szlovákiának is gondjai lesznek ebből

Az orosz földgáz körüli problémák elsősorban Németországnak jelenthetnek katasztrófát, mivel az Északi Áramlat 1 vezetékből érkező ellátástól függenek. Ugyanakkor Szlovákiának is fel kell készülnie az orosz gázstopra.

északi áramlat
Fotó: TASR/AP

Hétfőtől mintegy 70%-kal drágult az európai piacra szánt gáz ára, jelenleg 140 euróba kerül megawattórája.

A RIA Novosti hírügynökség szerint Oroszország európai uniós nagykövete, Vlagyimir Csizsov ma azt mondta, hogy

a kompresszorállomások javításával kapcsolatos tartós problémák oda vezethetnek, hogy Oroszország teljesen leállítja az Északi Áramlat 1 vezetéket,

amely az orosz gáz EU-ba szállításának fő útvonala.

Egy ilyen forgatókönyv katasztrofális lenne Németország számára, amely az ezen a vezetéken érkező gáztól függ - mondta a szentpétervári gazdasági fórum nagykövete. Az orosz állami Gazprom vállalat a héten már körülbelül 60%-kal csökkentette az Északi Áramlat 1 vezetéken keresztüli szállítást.

Oroszország a turbinák karbantartására beszéli ki magát

A júliusban leszállítandó kulcsfontosságú határidős gázszerződés ára nem sokkal dél után elérte a 145 eurót MWh-nként a Title Transfer Facility (TTF) hollandiai virtuális kereskedelmi központjában (A TTF árai a meghatározók az európai piac számára.), ami körülbelül 20 százalékos növekedést jelent az előző naphoz képest. Hétfőn valamivel 80 euró felett járt az ár.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az Európába irányuló gázszállítás korlátozása mögött a nyugati országok Oroszországgal szemben bevezetett szankcióinak hatásai állnak.

Oroszország előzetesen nem tervezte az ellátás korlátozását, Peszkov szerint a turbinák karbantartásával kapcsolatos problémák állnak a korlátozás hátterében.

Robert Habeck német gazdasági miniszter ezt a magyarázatot azonban szerdán elutasította, ő politikai indíttatásúnak minősítette a Gazprom lépését.

Az Északi Áramlat 1 vezetékkel párhuzamosan fut az újonnan elkészült Északi Áramlat 2 vezeték, amely megduplázná azt a gázkapacitást, amelyet Oroszország Európába tud szállítani, de Németország az ukrajnai orosz invázió miatt a projekt üzemeltetését leállította.

Szlovákia is megérzi a gázszállítási gondokat

Szlovákia jelenleg is érzi az alacsonyabb szállítási kapacitás hatását. „A Gazprom Export információi alapján arra számítunk, hogy a szerződésünk szerinti gázszállítás körülbelül 30 százalékkal lesz alacsonyabb" - mondta Ondrej Šebesta, az SPP kommunikációs osztályának igazgatója. Szerinte a csökkentés nem érinti az ügyfeleket. Ennek okát abban látja, hogy az SPP növelte a nyersanyagellátás biztonságát.

„Megkötöttük azokat a szerződéseket, amelyek keresztül az ügyfeleink fogyasztásának 65%-át le tudjuk fedni“ - mondta. Az SPP számára elsődleges a folyamatos ellátás. Minden figyelmüket a jelenlegi helyzetre irányítják - tette hozzá Šebesta.

Az elmúlt hónapokban az SPP a gazdasági minisztériummal együttműködve biztosította a gázellátást az Északi-tengerről, mégpedig Németországon és Csehországon keresztül. Ez azonban csak részben pótolhatja az oroszországi gáz kimaradását.

A szakértő szerint a jelenlegi alacsonyabb gázáramlás Moszkva stratégiájának részét képezi.

Karel Hirman elemző a Hospodárske Novinynek azt mondja, Vlagyimir Putyin orosz elnök szándéka, hogy teljesen elzárja Európát az említett stratégiai nyersanyagtól. „A szállítás már tavaly nyár óta fokozatosan csökken, karácsony óta teljesen leálltak a Jamal-Europa gázvezetéken keresztüli szállítások" - mondja. Úgy gondolja, ez az eljárás geopolitikai-katonai okokból most felerősödött, így próbálja meg Putyin elérni a célját.

A JPX elemzője, Ján Pišta szerint a szállítás csökkentésének politikai háttere van.

„Szeretném azonban hinni, hogy ez egyszeri lépés, és idővel a szállítások legalább az eddigi mennyiségre térnek vissza” – mondja. Ugyanakkor hozzátette, hogy nem zárható ki az ellátás teljes leállítása sem. „Elképzelhető, hogy ez összefügg a három európai miniszterelnök ukrajnai látogatásával” - mondta. Szállításcsökkentésről tájékoztatott az SPP mellett a cseh ČEZ, az osztrák OMV, a német Uniper, a francia Engie és az olasz ENI is. „Lehetséges, hogy mások is következnek majd” - nyilatkozta a JPX elemzője.

Fokozatos lekapcsolás

Április végén a Gazprom leállította a gázszállítást Lengyelországba és Bulgáriába. Ezt azzal indokolta, hogy a helyi gázipari társaságok, a PGNiG és a Bulgargaz nem hajlandók rubelben fizetni a gázért. Később a Gazprom Finnországba és Hollandiába is beszüntette az alapanyag-szállítást, majd leállította a dán Orsted és Németországba a brit Shell Energy gázellátását.

Oroszország a februári ukrajnai invázió megkezdése után kezdte a saját pénznemében követelni a kifizetéseket,

amikor a nyugati országok szankciókat vezettek be ellene, ellehetetlenítve a legtöbb pénzügyi tranzakciót Oroszország és a Nyugat között. A Kreml szóvivője azonban a múlt héten azt mondta, hogy Moszkva nem számít arra, hogy a Gazprom megszakítja a gázszállítást más európai ügyfelek számára.

Hozzátette: a tervek szerint működik az a rendszer, amelyet Moszkva azért hozott létre, hogy az ügyfelek rubelben fizessenek az orosz gázszállításért.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.