2022. június 16., 08:57

Most már utazhatnánk, de kérdés hova és mennyiért

Bár a koronavírus még nem tűnt el teljesen a tájainkról, a helyzet jóval kedvezőbb, mit tavaly vagy két évvel ilyenkor volt. Lassan beindul a nyaralási idény, de vajon biztonságban érezhetjük-e magunkat külföldön, teszik fel nyilván sokan a kérdést?

Split
Split
Fotó: Dunajszky Éva

Peter Sabaka infektológus szerint sem a koronavírusnak, sem az újonnan felbukkant majomhimlőnek nem kellene az idei nyaralási idényt veszélyeztetnie. Bár több külföldi üdülőhelyen nem kérik már az oltási igazolványt, azoknak, akik még nem vették fel az oltást, és nem is estek még át a Covid-fertőzésen, azt tanácsolja, hogy utazás előtt oltassák be magukat.

Jó hír viszont a nyaralóknak, hogy jelenleg egyik országban sem jelentősen rosszabb az epidemiológiai helyzet, mint Szlovákiában,

ráadásul jelenleg a koronavírus egyes alváltozatai többé-kevésbé egyenletesen eloszlanak a világban, vagyis most nincs olyan új alváltozat, amelyet behurcolhatnánk az országba, hogy aztán járvány alakuljon ki.

Azaz utazhatunk, csak az a kérdés mennyiért. Kezdjük azzal, hogy az utazási irodák sem épültek még teljesen fel a kétéves járványhelyzet miatti korlátozások megrázkódtatásaiból, így sokkal óvatosabbak ők is, ami azt jelenti, hogy az utazni vágyók a korábban megszokottnál jóval kisebb kínálatból válogathatnak csak. Minden szempontból kedvünkre való utazást már június elején se nagyon lehetett találni, azt meg valószínűleg elfelejthetjük, hogy a járvány kirobbanása előtt megszokott nagy számú „last minute” utak garmadája jön majd velünk szembe, amelyekből kedvünkre válogathatunk. Aki időben nem foglalta le a nyaralását, annak már most sem könnyű a gyérebb kínálatból válogatnia.

Horvátországban jelentős áremelkedéssel számolhatunk

Arról nem is beszélve, hogy az árak itt is nagyon megszaladtak, egy négytagú családnak akár ezer euróval is többe kerülhet a nyaralása idén, mint tavaly. Ráadásul a gyakorta „szlovák tengernek” is becézett horvát tengerpart némely üdülőhelyével is elégedetlenek a nyaralók. Több kedvelt üdülőhelyről ugyanis olyan hírek érkeztek, például Hvar szigetéről, hogy a bűz és a piszok elriasztja a turistákat. A Denník Slobodna Dalmacija portál azt írja, szégyenletesre sikeredett a szezonnyitó a dalmát tengerparton, a helyiek is élesen bírálják a magánbefektetők meggondolatlan cselekedeteit, akik a nap folyamán tisztítják például a parton a csatornákat, de akad más gond is.

Trogir
Tengerpart Trogirnál
Fotó:  Dunajszky Éva

S ha mindez nem lenne elég, jelentősen megemelkedtek az éttermi árak is, egy utazási iroda ottani dolgozója szerint a pizza ára például 5-7 kunával lett drágább, de a sört is 5 kunával többért ihatjuk itt, mint azelőtt. Drágábbak lettek az alapvető élelmiszerek is, amire végeredményben azt is mondhatnánk, nem csoda, hiszen ez a tendencia mindenütt a világon. A koronavírus és az orosz-ukrán háborús helyzet miatt megnőtt az infláció. Egynémely termék árának megnövekedése azonban még a helyieket is sokkolta. A turistának meg nem árt, ha jó előre felkészül a helyi árakra, hogy kijöjjön a zsebpénzéből.

Jó arra is felkészülni, hogy Horvátországban sok helyütt csak készpénzzel lehet fizetni, ráadásul kizárólag kunával,

ami a bankkártyára szocializálódott európai turistának nem éppen kellemes hír. A CNN Prima News stábja szerint több étteremben is előfordult, hogy nem fogadták el a bankkártyájukat, sem pedig az eurót, ami a helyiek szerint idővel azért változhat.

Befellegzett a „fapados” tengerparti üdüléseknek

Mivel a horvát tengerpart a szlovákiai polgárok kedvenc üdülőhelye, nagy valószínűséggel idén is többeknek lesz ez a nyaralási célpontja, nekik azonban számolniuk kell azzal, hogy a pénztárcájukat jobban megterheli majd a felhőtlen nyaralás, mint korábban. Még maguk a horvátok is elismerik, hogy anyagilag jobban megéri más országban nyaralni. A Dnevnik.ht portál szerint a leginkább Split környékén emelkedtek az árak.

Egy kétfős városközponti apartmanért egy éjszakára 370 kunát is elkérnek (49 eurót), ami körülbelül 20%-kal több, mint tavaly volt. Egy háromfogásos ebéd 150-300 kunába kerül (20-40 euró). A rizottó és a pizza egy százasba kerül, azaz több mint 13 euróba, a hamburger valamivel olcsóbb, az körülbelül 80 kunába kerül, egy üveg üdítőital pedig 5 kuna.

Egy helyi éttermi vállalkozó szerint a gasztronómiában 10-20 százalékkal emelkedtek idén az árak, s kétség sem fér hozzá, hogy még tovább is emelkedni fognak, ráadásul sokkal gyorsabban, mint az ország más, hasonló jellegű helyein, mondjuk Dubrovníkban, Hvar szigetén vagy az Isztrián, miközben a hazai szakemberek szerint Split még nincs felkészülve arra, hogy a luxusnyaralók célpontja legyen. 

A megemelkedett árak miatt nagyobb lesz a tengerparttól távolabbra eső szálláshelyek keletje is, mivel azok valamivel olcsóbbak, illetve nagy valószínűséggel többen fogják igénybe venni a helyi tömegközlekedési eszközöket is a saját kocsijuk helyett, amit inkább a szálloda parkolójában hagynak, vélik a szakemberek.

Horvátország előnye továbbá az is, hogy a vezetékes víz iható, nem kell tehát palackos vízre sem költeni a pénzt.

Az üzemanyagdrágulás miatt is többe kerül a nyaralás

Ha kocsival utazunk, azzal is számolni kell, hogy az üzemanyag is jóval többe kerül majd, mint korábban. Az üzemanyagárak hetente rakétatempóban emelkednek, a szakértők szerint ráadásul nyáron még hiány is lesz belőlük. Ha repülőgéppel vagy személygépkocsival utazunk egy családi kirándulásra, számolnunk kell azzal, hogy kb. 200 euróval többe kerül majd emiatt a nyaralásunk a tavalyinál. Két teljes tankért idén 50 euróval fizetünk többet, mint tavaly.

Magas-Tátra
Magas-Tátra
Fotó:  Dunajszky Éva

Az ügyfelek tájékoztatása szerint előfordul az is, hogy a már kifizetett utazásért is további felárat követelnek tőlünk az utazási irodák, miközben az inflációra és az üzemanyagárak extrém emelkedésére hivatkoznak.  Az utazási irodák szerint

a törvény értelmében akár 8%-kal is megemelheti utólag az iroda az út árát, ilyen esetben az ügyfél vagy beleegyezik az emelésbe, vagy a szerződés általános feltételeivel összhangban lemondja az utat, ez esetben is meg kell azonban fizetnie az ún. lemondási díjat"

– nyilatkozta a cas.sk portál szerint Roman Berkes, a Szlovák Utazási Irodák Szövetségének elnöke. Szerinte nagy valószínűséggel az össze előre megvásárolt repülőgépes útnál így lesz ez, a felár személyenként 50-60 eurót tesz ki.

A hazai nyaralás sem lesz olcsó

Aki nem tudja megfizetni a tengerparti nyaralást, annak marad a hazai üdülés, ez sem lesz azonban idén olcsó. Václav Mika, a Slovakia Travel vezérigazgatója szerint nő a hazai nyaralások iránti érdeklődés, az ötnaposnál rövidebb ideig tartó nyaralások tekintetében a nyaralást tervező szlovákiai polgárok több mint fele számára Szlovákia a legnépszerűbb úticél.

De a hosszabb tartózkodások esetében is maga mögé utasított olyan „ütőkártyás” tengerparti kedvenceket is népszerűség tekintetében, mint Horvátország vagy Görögország,

állítja a Slovakia Travel. Állításuk szerint Szlovákiában inkább a hegyekben túrázással töltik az emberek a szabadidejüket, főleg a férfiak, a gyógyfürdőket és aquaparkokot pedig inkább a nők részesítik előnyben. Harmadik leggyakrabb lehetőségként a saját nyaralót vagy az otthon töltött szabadságot választják az emberek.

Ám a hazai nyaralást sem ússzuk meg olcsón. Szinte valamennyi szálloda jelezte, hogy akár 20%-kal is emeli az árakat. Erre kényszeríti őket az energia, az élelmiszerek, de más inputok drágulása is. A magas-tátrai szállodákban az étkezés és a wellnes körülbelül 12-15%-kal is többe kerül majd, mint tavaly.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.