Mit mutatnak a friss gazdasági adatok?
Ha valaki manapság azt kérdezi, „merre tart az ország?”, érdemes először a gyárak mindennapi számaira nézni. A legfrissebb, októberi adatok alapján ugyanis pontosan látszik, hogy a szlovák gazdaság visszafogott, de stabil áremelkedéssel halad előre.
Az ipar termelői árai összességében enyhén emelkedtek, és a legtöbb ágazatban kisebb drágulás látható, főleg az autógyártásban és az élelmiszeriparban. Ez arra utal, hogy a vállalatok még mindig próbálják áthárítani a költségeiket, de a korábbi évekhez képest jóval kisebb a nyomás.
Az energiapiac és a kőolaj-feldolgozás már olcsóbb, ami segít fékezni az árakat, és ez összességében azt mutatja, hogy a nagy energiaválság utáni hullám lassan elcsitul.
A mezőgazdaságban érdekes fordulat történt: a gabona és több növényi termény ára már a tavalyi szint alá csúszott, ami ritka jelenség, miközben az állattenyésztés továbbra is húzza felfelé a költségeket. A tej, a tojás és a marhahús továbbra is drágább, de a sertéshús például olcsóbb lett, ami részben már a bolti árakban is érezhető.
A gazdák összességében még mindig drágábban termelnek, de a növekedés már messze nem olyan tempójú, mint az év elején. Az építőipar továbbra is magas árakkal működik, legyen szó munkadíjról vagy alapanyagokról. Ez azt jelzi, hogy aki építkezni vagy felújítani akar, annak 2026-ban sem lesz könnyebb dolga, mert az ágazat egyszerűen nem tud olcsóbban működni: túl sok a bérköltség, túl kevés a munkaerő, és a vállalkozások már a saját határaikon mennek.
A szolgáltatások területén is folytatódik a drágulás, főleg azokban a szektorokban, ahol sok az élőmunka és nehéz embert találni. Egyedül a pénzügyi szolgáltatások lettek olcsóbbak, ami inkább piaci korrekció, mint tendencia. Ha mindent egyben nézünk, a kép világos: az árak már nem száguldanak, mint korábban, de nem is álltak meg. A gazdaság olyan, mint egy autó, amely visszavett sebességgel, de egyenletesen halad előre.
Vannak területek, ahol már fékeződik a drágulás – ilyen a növénytermesztés és bizonyos iparágak –, máshol viszont továbbra is erős a költségnyomás, például az állattenyésztésben vagy az építőiparban. Összességében a gazdaság állapota önmagában nem annyira rossz, de a vállalkozói közeg romlása a magasabb adók miatt nem ígér túlzott előrelépést.