2020. szeptember 6., 12:44

Mit jelent a minimálbér emelése?

A minimálbér körüli huzavona az idén sem maradt el. Sőt, a koronavírus okozta munkapiaci változások fényében még a szokásosnál is több színjátékot láthattunk. A múlt héten ugyanakkor megszületett a szám, amely olyan bűvös a gazdasági életben. De mit is takar valójában?

Milan Krajniak munkaügyi miniszter

A jövő évi minimálbér összege 623 euró lesz, amely a tavalyi átlagbér 57 százalékának fog megfelelni. A 2019-es évben ugyanis ez az összeg 1092 euró volt a statisztikák alapján. A jövő évi emelkedés 5,7 százalékot jelent, mivel az idén 580 euró volt a legalacsonyabb bér.

A munkavállalók számára sokkal érdekesebb információ, hogy ez a bér a minisztérium számításai alapján 508,45 eurót jelent majd nettóban.

Az ún. startbér bevezetéséről szóló javaslatot viszont elvetették, emellett módosítják a munkakövetelmény-alapú, hatszintes értékelési rendszert. Újabban 43 eurós fix emelést vezetnek be. Ezenkívül meghatározzák a pótlékok fix összegét. Mindez a minimálbérről szóló törvényjavaslatból derül ki, amelyet a kormány a minap hagyott jóvá.

Miután a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőinek nem sikerült megállapodniuk a jövő évi minimálbér összegében, a munkaügyi minisztérium saját javaslattal állt elő. Végül a szociális partnerek találkozóján megszületett a végső javaslat. Változtatnak a minimálbér-számító automata által megadott összegen, és jövőre a minimálbér összege bruttó 623 euró lesz. Ez azt jelenti, hogy minden egyes ledolgozott óráért 3,58 eurót kapnak az alkalmazottak.

Ezenkívül olyan javaslat is született, amely szerint jövőre meghatároznák a pótlékok és a nehezített munkavégzésért járó bérkompenzáció összegét.

Kompromisszumra jutottunk abban, hogy a pótlékok emelkedni fognak, ezeket a 623 eurós összegből fogják kiszámítani, illetve jövőre fix összegként fogják meghatározni

– magyarázta a szociális partnerek tárgyalása után Milan Krajniak (Sme rodina) munkaügyi miniszter.

A 43 eurós emelkedés a koronavírus által sújtott gazdasági helyzetben ugyanakkor nem mindenkinek tetszik. A korábbi kormánypárt, a Smer-SD szerint a Matovič-kormány Szlovákia polgárai ellen dolgozik, és az emberek a szociális állam leépítésének lehetnek tanúi.

A tegnapi szerda (augusztus 26.) fekete nap volt. A szociális állam nagymértékű leépítésének voltunk tanúi

– jelentette ki másnapi sajtótájékoztatóján Robert Fico, a Smer-SD elnöke, aki Krajniakot a szakszervezetek képviselőivel szemben tanúsított viselkedése miatt is bírálta. A párt a minimálbérrel kapcsolatos változtatásokat is bírálta, mert a kormány megváltoztatta a minimálbér emelését szabályozó képletet.

Nem tartják tiszteletben az érvényes, 2019-es törvényt. Ilyet még nem láttunk. A Smer-SD egy szociális irányultságú párt

– figyelmeztetett Fico.

Fico
Fico szerint leépül a szociális állam

Mi a gazdasági válság ellenére, rögtön a kormányzásunk első évében 43 euróval emeltük a minimálbért. A Smer-SD nyolcéves kormányzása alatt a minimálbér átlagosan 32 euróval emelkedett

– mondta Krajniak, azt is hozzátéve, hogy korábban, amikor a jelenlegi javaslathoz képest kisebb emelésről volt szó, az ellen nem tiltakoztak a szakszervezetek.

A politikai huzavona tehát folyik, ami az ősz kezdetén kell is a pártoknak. Más kérdés, milyen hatással lesz a növekvő minimálbér a gazdaságra. Attól nem kell tartanunk, hogy valamiféle brutális változást hozna, annyi viszont bizonyos, nem csupán a legalacsonyabb bért keresők fizetési szalagján hoznak majd különbséget, hiszen a munka bonyolultsága alapján meghatározott 6 minimális bércsoport szintjén is növekedést hoz, de nem százalékosan ugyanakkorát, hanem egységesen 43 eurós emelést.

A szakszervezetek természetesen ennél nagyobb összeget vártak, 650 euró fölötti minimálbért szerettek volna, de a jelenlegi helyzetben vélhetően ők sem elégedetlenek, hiszen a gazdasági eredményesség aktuális szintjén ezt a pénzösszeget is ki kell termelni, miközben a fogyasztói szokások átalakulnak.

A munkaadók tekintetében a bérköltségek növekedése sohasem egy várt folyamat, ugyanakkor annyi pozitívumot találhatnak ők is, hogy a bércsoportok mindegyikében csak 43 eurós az emelés, így a magasabb beosztásban dolgozók „ára” nem emelkedik oly jelentős mértékben.

Az igazi változást viszont majd jövőre fogjuk tapasztalni, hiszen a nominális bér ugyan feljebb kúszik, de a valódi kérdés, mennyit fog ez jelenteni a reálbérek viszonylatában, hiszen a különleges helyzet az árak emelkedését is magával hozza. Így tehát egyáltalán nem biztos, hogy a több valóban több lesz.

A minimális bér növekedése az elmúlt években:
2021: 623 euró
2020: 580 euró
2019: 520 euró
2018: 480 euró
2017: 435 euró

 

A munkakövetelmény-alapú besorolási csoport:

Jelenlegi minimális bér:

Minimális bér 2021-ben:

1.

580

623

2.

696

739

3.

812

855

4.

928

971

5.

1044

1087

6.

1160

1203

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/36. számában.

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.