Mire szánják a brüsszeli pénzeket?
A héten, egy pénzügyminisztériumi internetes konferencián Eduard Heger először árulta el, mire is költenék az EU gazdaságmentő csomagjából a Szlovákiának szánt 5,8 milliárd eurót. Négy területet vázolt fel, és főleg a fizikai kapacitások építésére fordítanák, a bérek növelésére máshol kellene megtalálni a forrásokat.

Heger kiemelte, hogy Szlovákia éveken keresztül a csipkerózsika álmát aludta, elmaradtak a reformok, ami aztán az eredményeken is meglátszott. A miniszter szeretné, haa reformcsomag nem kerülne a koalíciós viták középpontjába.
Több mint harmadát, a csomag 37%-át zöld beruházásokra kellene fordítani. Ebbe a vasutak modernizálását és az épületek felújítását is szeretnék beletenni.
A vasút modernizálása azért indokolt, mert szlovákiában az emissziók 18 százalékáért a közlekedés, fuvarozás tehet, azaz erősíteni kellene a környezetkímélő közlekedési formákat. A vasúti pályákat villamosítani szeretnék, és növelni a vonatok számát. Az épületeknél az energiatakarításon keresztül, szintén az emisszió csökkentése a cél, és mind a középületeknél, mind a családi házaknál van lehetőség a javulásra.
Az euromilliárdokat nem az ambuláns kezelések és a megelőzések javítására fordítanák, erre a költségvetésben kell megtalálni a forrásokat. Sem az egészségügyi bérfejlesztésekre nem fordíthatják.
Reálisnak az tűnik, hogy a kórházak építésére, felújítására fordítsák, amit a kórházi hálózat optimalizálása címszó alá rejtettek. Ebben benne van az is, hogy ott legyenek a kórházak, ahol azt a legtöbb ember tudja kihasználni.
De forrásokat szánnának a mentális egészség védelmére, és a hosszú távú gondoskodás reformjára. És természetesen megjelenik az egészségügy digitalizációja.
Az oktatásügy fő gondját, a tanárok fizetésemelését ebből a csomagból szintén nem lehet megoldani. Itt is kapacitásnövelésre, új iskolák építésére lehet fordítani, ahol akadálymentesekre, hogy biztosítva legyen az inkluzivitás.
Az inkluzivitást segítenék a hátrányos helyzetű diákokat felügyelő asszisztensek. A felső tagozaton a tanulmányok tartalmának változásával számolhatunk.
Ide tartozna, hogy az akadémiák világát összekötnék az iparral, például a digitalizáció vagy a biomedicína területén.
A digitalizáció érinti a köz- és a vállalati szférát is, és a források ötödét erre fordítanák. Kevesebb bürokráciával, a közbeszerzések reformjával számolhatunk. A reform érintené az igazságügyet. A NAKA vagy a rendőrség elöregedett infrastruktúrával küzd, tehát épületek eszközök beszerzése várható.
Ide sorolják a kiberbiztonságot, vagy a szélessávú internet kiépítését - ahogy mondták, például Árvában is.
A zöld és tisztább Szlovákiára 1,9 milliárd eurót szánnának, az egészséges életre 1,45 milliárdot, a hatékony államra és a digitalizációra 950 millió eurót, a jobb oktatásra 850 millió, és a versenyképes és innovatív Szlovákiára 700 millió eurót szánnának. Beruházásokra és reformokra.