Mire jutott a szlovák politika a nyugdíjakkal?
A várakozásoknak megfelelően a kormány tett egy gesztust a nyugdíjasok irányába a helyhatósági és megyei választások előtt, így a nyáron kifizetett 13. nyugdíj mellé érkezik még idén egy újabb extra összeg. Ahogy viszont a korábbi sem érte el a havi nyugdíj mértékét, az év végi sem fogja, de nem ez lesz az egyetlen változás.

A héten a parlament is rábólintott, hogy jöjjön az extra nyugdíj-kiegészítés, amit akár 14. nyugdíjnak is nevezhetünk. A szavazás különlegessége, hogy a jelenlévő 139 képviselő mindegyike támogatta a javaslatot, tegyük hozzá, nem csoda, hiszen 11 nappal a választások előtt került sor a jóváhagyására. Az már más kérdés, hogy ez a segítség igazából mire lesz elég.
Miről van szó? A döntés értelmében idén másodszor is kifizetik a 13. nyugdíjat az arra jogosult nyugdíjasoknak. Az év végi nyugdíj-kiegészítés azonban alacsonyabb lesz, vagyis az eredeti, a „nyári” 13. nyugdíj összegének csak a 70 százaléka. A gyorsított eljárásban megvitatott törvénymódosítás, vagyis a 13. nyugdíjnak nevezett kiegészítés ismételt kifizetése 207,6 millió eurójába kerül az államnak.
Nézzünk pár konkrét példát. Azok az idős emberek, akiknek nagyon alacsony, 234,42 eurós nyugdíjuk van, megkapják a teljes összeget, vagyis a 210 eurót. A 300 eurós nyugdíjjal rendelkezők 193,48 euróra számíthatnak. A nyugdíj összegének emelkedésével párhuzamosan csökken a kiegészítés összege, vagyis az átalagnyugdíjban részesülők, tehát akik havi 400-500 eurót kapnak, decemberben kevesebbre számíthatnak. Szlovákiában az átlag öregségi nyugdíj 517 euró, ebben az esetben 139,3 euró lesz a decemberi plusz pénz.
Mindenki eldöntheti, hogy ez mire lesz elég a folyamatosan növekedő inflációs nyomás időszakában, és azt se felejtsük el, a legtöbb időskorúnak nincs más bevételi forrása, ha már nem tud dolgozni vagy nem takarított meg nagyobb összeget. Ennek vonatkozásában a segítségre igen is szükség van, de jegyezzük meg, ebben a kérdésben a kormány kommunikációja visszatetsző volt.
Tény, hogy idén januárban 1,3%-kal emelkedtek a nyugdíjak, júliusban pedig megérkezett a 13. nyugdíj 50 és 300 euró közötti összegben, de a nyugdíjas infláció 12 százalék felett volt! A korábbi segítség tehát egyáltalán nem fedezte a megnövekedett kiadásokat.
A nagy kérdés persze az, mire lesz elég a decemberi egyszeri összeg, s mennyire segít majd a jövő évi nyugdíjemelés. Ennek mértéke 11,8 százalék lesz, amely az átlagnyugdíj esetében közel hatvan eurót tesz ki havonta. Azok az öregségi nyugdíjban részesülők, akik 300 eurót kapnak havonta, jövőre 335,40 euróra számíthatnak, 400 euró esetében 47,20 euró lesz a növekedés, míg 600 eurós nyugdíjnál már 70 euró.
Az inflációhoz kötött emelés jelentős változást hoz a szlovákiai nyugdíjak alakulásában, de ahogy korábban megjegyeztem, mindez nem fog előrelépést jelenteni reálértékben. Azaz, a 2021-ben kapott, 70 euróval kisebb havi járandóságból többet engedhetett meg magának a nyugdíjas, mint amit 2023-ban, az immár megemelt nyugdíjból megengedhet majd.
Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló a bruttó fizetése, illetve a kivetési alapja 1,5 százalékának megfelelő összeggel támogathatja a szüleit. A feltétel, hogy a nyugdíjas gyermeke Szlovákiában dolgozzon, vagyis a külföldön munkát vállalók ilyen formában nem segíthetik a szüleiket. A támogatás összegének kiszámításánál a gyermek két évvel ezelőtti jövedelmét veszik alapul. A szülői bónusz összegének felső határát azonban megszabta a törvényhozás, ami azt jelenti, hogy a havi összeget legfeljebb a szlovákiai átlagkereset 1,2-szereséből számítják ki. A tavalyi bruttó átlagbér 1211 euró, és ebből januártól 21,80 eurót kap mindkét szülő. Ilyen szülői bónuszt azok a gyermekek fizethetnek, akiknek a bruttó bére vagy kivetési alapja eléri az 1 453,60 eurót.
Természetesen ez a segítség nem vonatkozik mindenkire, hiszen sokaknak külföldön dolgoznak a gyermekei, esetleg munkanélküliek, vagy nincsenek gyermekei.
Mindent összevetve tehát elmondhatjuk, ha radikálisan nem is változik meg a nyugdíjrendszer, illetve a nyugdíjasok helyzete, de ezen a téren a kormány józan döntést hozott, és nem feledkezett el azokról, akik felnevelték a munkavállaló generációkat. Az pedig csak dicséretet érdemel, hogy a decemberi plusz összeget mindenki megszavazta a parlamentben, igaz, a további, nyugdíjasokat érintő változásokban már nem volt ekkora az egyetértés. Azt meg csak reméljük, hogy a parlamentben senki sem gondolja túlzónak a nyugdíjasok megnövekedett támogatását, mert a nehéz gazdasági helyzetben kiszámíthatatlan pénzügyi év vár mindannyiunkra, különösen a legsérülékenyebb társadalmi rétegekre, köztük a nyugdíjasokra.
Megjelent a Magyar7 2022/43. számában.